O nas
Kontakt

Marzysz o podwyższeniu lotu? Oto najtańsze w Europie opcje biletów w klasie biznes

Laura Kowalczyk

Dreaming of business class? These airlines put it within reach

Nowe badania pokazują, że cztery europejskie linie lotnicze oferują loty w klasie biznes najbardziej przystępne cenowo w porównaniu z kosztami biletów w klasie ekonomicznej.

Czy kiedykolwiek marzyłeś o podwyższeniu lotu ekonomicznego do miejsca w klasie biznes?

Choć dla większości z nas taka zmiana może być poza zasięgiem, nowe badania wykazały, że aktualizacja nie zawsze jest zbyt kosztowna.

Holidu, wiodący dostawca wynajmu wakacyjnego w całej Europie, przeanalizował różnicę cen między taryfami w klasie ekonomicznej i biznes w ponad 30 największych liniach lotniczych na świecie, aby dowiedzieć się, czyje doświadczenie premium zapewnia najlepszy stosunek jakości do ceny.

Ustalili, że klasa biznes jest średnio o 250 procent droższa niż latająca ekonomiczna, ale niektóre linie lotnicze oferują marże na poziomie zaledwie 88 procent.

Co więcej, cztery z 10 największych linii lotniczych o najmniejszych rozbieżnościach cenowych mają swoje siedziby w Europie. Oto, co musisz wiedzieć, zanim zanurzysz się w luksusowy lot.

Które linie lotnicze oferują najmniejsze różnice cenowe pomiędzy lotami w klasie ekonomicznej i biznes?

Cztery z 10 największych linii lotniczych to linie europejskie, a cztery z Azji. Tylko jedna afrykańska linia lotnicza – Air Algerie – i jedna amerykańska – American Airlines – znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu.

Być może nie jest zaskoczeniem, że oceaniczne linie lotnicze objęte badaniem należą do tych, w których występują największe rozbieżności cenowe, biorąc pod uwagę odległość od reszty świata.

Oferty Air New Zealand i Qantas w klasie biznes są odpowiednio o 263,55% i 342,34% droższe niż loty ekonomiczne.

Ogólna trasa charakteryzująca się największą rozbieżnością cenową to lot Etihad Airways z Abu Zabi do Maskatu, gdzie różnica między biletami w klasie ekonomicznej i biznesowej wynosi aż 1271,17%.

Najlepsze z europejskich linii lotniczych: samolot Austrian Airlines przelatuje nisko nad Alpami na podejściu do lotniska w Innsbrucku w Austrii

Pod względem europejskich przewoźników Austrian Airlines zajmują siódme miejsce w rankingu, z najniższą na kontynencie różnicą cenową pomiędzy klasą ekonomiczną i biznesową.

Linia lotnicza z siedzibą w Wiedniu oferuje loty do sześciu krajowych i ponad 120 międzynarodowych miejsc docelowych w 55 krajach.

Różnica w cenie jest nadal stosunkowo duża, a koszt w klasie biznes jest o 194,82% wyższy niż średnio w klasie ekonomicznej.

Jeśli jednak lecisz tą linią lotniczą z Wiednia do Larnaki na Cyprze, klasa biznes jest zaledwie 69,66 procent droższa od ekonomicznej i obejmuje dodatkową sztukę bagażu podręcznego i bagażu rejestrowanego. Osoby, które zdecydują się na usługę klasy biznes, skorzystają również z bezpłatnego dostępu do poczekalni i dodatkowych mil lotniczych.

Które inne europejskie linie lotnicze oferują najtańsze loty w klasie biznes?

Pomimo czterech miejsc na liście 10 najlepszych, europejskie linie lotnicze okazały się stosunkowo drogie, zwłaszcza w porównaniu z azjatyckimi.

Wszystkie trzy czołowe linie lotnicze na liście Holidu mają siedziby w Azji, na pierwszym miejscu znajduje się japońska linia All Nippon Airways ze stosunkowo niewielką różnicą cen wynoszącą 82,22%. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się Japan Airlines i południowokoreańskie Asiana Airlines z odpowiednio 93,71% i 119,67.

Niemiecki przewoźnik flagowy Lufthansa znalazł się na ósmym miejscu, ze średnią rozbieżnością cen na poziomie 198,49%. Jednak w przypadku lotów średniodystansowych odsetek ten wyniósł zaledwie 79,26% i był jednym z najniższych spośród wszystkich uwzględnionych linii lotniczych.

Lufthansa również wypadła dobrze w badaniu: wiele jej samolotów zaparkowanych jest na lotnisku we Frankfurcie w Niemczech

Sąsiedni szwajcarski przewoźnik flagowy Swiss Air zajmuje dziewiąte miejsce ze średnią różnicą 202,12%, choć w przypadku wielu lotów na krótkich dystansach różnica między klasami wynosi 111,66%.

Zajmując dziesiąte miejsce, średnia różnica cen Aer Lingus pomiędzy klasą ekonomiczną i biznesową wyniosła 204,15%. Jeśli podróżujesz irlandzkim przewoźnikiem flagowym i szukasz niedrogiego miejsca w klasie biznes, możesz zdecydować się na podróż w połowie dystansu, gdzie bilet biznesowy kosztuje o 100,08% więcej niż bilet podstawowy.

Podobnie jak w przypadku wszystkich opcji transportu, warto przed lotem sprawdzić na własnej skórze dokładną różnicę na wypadek zmian.