O nas
Kontakt

Polityka UE. Jak uniemożliwia się osobom najbardziej bezbronnym w Europie otwieranie rachunków bankowych

Laura Kowalczyk

In Romania, around three out of ten people over 15 did not own a bank account in 2021

Z raportu Finance Watch wynika, że ​​pomimo prawodawstwa UE bezbronni konsumenci w bloku nie mają łatwego dostępu do podstawowego konta bankowego. W obliczu kryzysu kosztów utrzymania ta organizacja non-profit uważa, że ​​przegląd zasad jest bardziej potrzebny niż kiedykolwiek, aby działały na korzyść wszystkich.

W Rumunii w 2021 r. około trzech na dziesięć osób w wieku powyżej 15 lat nie miało konta bankowego, natomiast w Bułgarii i na Węgrzech liczba osób nieposiadających konta bankowego wahała się od 12% do 16%.

„Biorąc pod uwagę wciąż dużą liczbę osób nieposiadających dostępu do usług bankowych w UE, a także ogólnie dużą liczbę konsumentów znajdujących się w trudnej sytuacji, ważne jest wprowadzenie rygorystycznych przepisów zapewniających konsumentom znajdującym się w trudnej sytuacji łatwy dostęp do niedrogiego, podstawowego rachunku bankowego. » czytamy w raporcie.

W 2014 r. UE wprowadziła „dyrektywę w sprawie rachunków płatniczych” (PAD), akt prawny mający na celu zapewnienie każdemu obywatelowi Unii Europejskiej prawa do podstawowego rachunku bankowego, który umożliwia mu dokonywanie transakcji bankowych w Internecie i wypłatę środków pieniądze. w bankomatach, a nawet przekroczenia limitu.

Jednak dziesięć lat później wielu wrażliwych konsumentów w UE w dalszym ciągu napotyka bariery w dostępie do podstawowych rachunków bankowych, które umożliwiają im otrzymywanie wynagrodzenia lub świadczeń socjalnych, płacenie czynszu lub podatków bądź dostęp do innych usług finansowych, takich jak produkty emerytalne, zgodnie z raport. raport.

Jako przyczyny podaje się niewystarczające kampanie uświadamiające, przystępność cenową, dokumentację i nadmierne środki ograniczające ryzyko, a także niechęć instytucji finansowych do oferowania i informowania konsumentów o tych produktach.

Na przykład w Rumunii banki proaktywnie oferowały te rachunki podstawowe w około trzech na dziesięć przypadków i chociaż mają one być bezpłatne dla wrażliwych konsumentów, w praktyce rachunki te są czasami sprzedawane jako część zestawu usług dodatkowych, – wskazuje raport. powiedział.

Zdaniem Rumuńskiego Stowarzyszenia Banków (ARB) niski poziom włączenia finansowego można częściowo wyjaśnić inną liczbą: „W 2021 r. szara strefa stanowiła 24% PKB Rumunii, co stanowi siódmy najwyższy poziom w Unii Europejskiej pod względem wartości”, stwierdziła organizacja. TylkoGliwice w komunikacie prasowym.

Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) jest innego zdania.

„Wraz ze zmniejszającą się podażą oddziałów banków i usług płatności gotówkowych instytucje finansowe utrudniają dostęp do podstawowych usług bankowych” – stwierdziła Anna Martin, dyrektor ds. usług finansowych w BEUC, dodając, że „Nawet w porównaniu ze zwykłymi rachunkami bankowymi cena podstawowych rachunków bankowych w wielu krajach jest bardzo wysoka.”

W Niemczech podstawowy rachunek płatniczy kosztuje do 27,83 euro miesięcznie, w Danii 13 euro, a w Finlandii 10 euro, natomiast w innych krajach, takich jak Hiszpania, jest bezpłatny, jeśli dochód brutto gospodarstwa domowego jest mniejszy niż 25 200 euro rocznie.

Dyrektywa z 2014 r. zawierała przepisy umożliwiające państwom członkowskim zapewnienie, że instytucje kredytowe oferują produkty bezpłatnie lub po rozsądnej cenie, jednak jak dotąd nie wyjaśniono, co w tym przypadku można uznać za rozsądne.

„Biorąc pod uwagę, że rachunek płatniczy jest usługą podstawową, nie należy uniemożliwiać tym konsumentom posiadania rachunku na tej podstawie, że wiąże się to ze znacznym poświęceniem finansowym” – stwierdzono w raporcie.

Dyrektywą, która dotyczy wszystkich obywateli UE, objęte są także osoby bezdomne i uchodźcy – choć w praktyce biurokracja i brak odpowiednich dokumentów tożsamości utrudniają otwarcie lub prowadzenie tych kont.

„Banki utrudniają niektórym grupom konsumentów, takim jak uchodźcy, dostęp do konta bankowego, rzekomo w celu zapobiegania praniu pieniędzy” – zauważył Martin.

W podobnej sytuacji znajdują się osoby bezdomne, ponieważ pomiędzy państwami członkowskimi istnieją wyraźne różnice w interpretacji konieczności zagwarantowania produktu osobom nieposiadającym adresu i odpowiednich dokumentów.

Freek Spinnewijn, dyrektor Europejskiej Federacji Krajowych Organizacji Pracujących z Bezdomnymi (FEANTSA), powiedział TylkoGliwice, że brak „potwierdzenia adresu” w dalszym ciągu stanowi przeszkodę dla bezdomnych chcących uzyskać dostęp do konta bankowego.

We Francji, Bułgarii, Łotwie i Czechach nie ma szczegółowej wzmianki o zwolnieniu z obowiązku podawania adresu w celu otwarcia podstawowego rachunku bankowego.

„Chociaż ustawodawstwo przyjęte przez wiele państw członkowskich powinno rozwiązać ten problem, w praktyce banki odmawiają wydania dokumentu ze stałym adresem” – zauważyła FEANTSA w swojej najnowszej analizie dyrektywy.

Problem, który można by jednak rozwiązać, wprowadzając w PAD zapis umożliwiający konsumentom nieposiadającym odpowiednich dokumentów otwarcie podstawowego rachunku bankowego z zaostrzonymi wymogami monitoringu i bardziej ograniczoną funkcjonalnością.

„Jest to problem ogólnoeuropejski, dlatego opowiadamy się za ogólnoeuropejskim rozwiązaniem” – podkreślił Peter Norwood, starszy badacz w Finance Watch, ogłaszając publikację raportu.

Rozwiązanie będzie jednak musiało poczekać do kolejnej kadencji, gdyż orientacyjny program europejskiej władzy wykonawczej do początku lipca nie przewiduje żadnych działań w tym obszarze.