Komisja Europejska zaprosiła zainteresowane przedsiębiorstwa do pomocy w „ułatwianiu i przyspieszaniu rozwoju, demonstracji i wdrażania” małych modułowych reaktorów jądrowych – raczkującej technologii, która, jak ma nadzieję, pomoże UE osiągnąć cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto poprzez 2030.
Władza wykonawcza UE zaprasza wnioskodawców do Europejskiego Sojuszu Przemysłowego z myślą o włączeniu pierwszych w Europie małych reaktorów modułowych (SMR) do sieci elektroenergetycznych lub systemów ciepłowniczych na początku następnej dekady, zgodnie z planami ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 90 poniżej poziomu z 1990 r. w ciągu najbliższych 16 lat.
„Mogą przyczynić się do naszej ścieżki dekarbonizacji, uzupełniając odnawialne źródła energii i zapewnić produkcję energii w obciążeniu podstawowym na potrzeby głębokiej elektryfikacji, niezawodne źródło ciepła dla przemysłu i dzielnic miejskich, a także niskoemisyjną produkcję wodoru” – zapraszając przedsiębiorstwa, komisarz ds. energii Kadri Simson w piątek (9 lutego) do przyłączenia się do platformy, ogłoszonej na początku tego tygodnia w pakiecie polityki klimatycznej.
Sojusz jest otwarty dla firm „chętnych do współpracy w celu ułatwienia i przyspieszenia rozwoju, demonstracji i wdrożenia” raczkującej technologii, która została również uwzględniona w ustawie Net Zero Industry Act, uzgodnionej tymczasowo na początku tego tygodnia, potencjalnie ułatwiając procesy planowania i ułatwienie dostępu do wsparcia państwa.
Włączenie energii jądrowej do europejskiej polityki łagodzenia zmiany klimatu spowodowało podziały: Francja przewodziła grupie członków UE, która opowiadała się za promowaniem tej energii jako rozwiązania niskoemisyjnego, a Niemcy były przeciwne – co zauważył Simson, podkreślając, że zostanie ona wdrożona dopiero „ w krajach, które się na to zdecydują, przy pełnym poszanowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa jądrowego”.
Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że SMR odegrają „centralną rolę” w europejskich działaniach klimatycznych. „W kontekście rosnącej konkurencji biznesowej w zakresie SMR na poziomie globalnym Europa szybko reaguje, wykorzystując swoje silne kompetencje w dziedzinie energii nuklearnej, innowacje i możliwości produkcyjne” – stwierdził w oświadczeniu.
Małe reaktory o mocy mniejszej niż 300 megawatów i zaledwie 10 MW mogłyby być „znacznie bardziej elastyczne” – jeśli chodzi o wybór lokalizacji, czas budowy i ilość wody potrzebnej do ich schłodzenia – niż konwencjonalne duże elektrownie, które zazwyczaj składają się z Komisja stwierdziła, że kilka jednostek o mocy około 1000 MW.
Grupy zajmujące się ochroną środowiska skrytykowały to, że Komisja opiera się na technologiach, w tym SMR oraz wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla, w przypadku których nie udowodniono jeszcze, że osiągną cele klimatyczne UE, zamiast koncentrować zasoby na promowaniu istniejących rozwiązań, takich jak energia słoneczna i wiatrowa.
Platforma SMR to najnowszy z kilku takich sojuszy branżowych utworzonych w celu wspierania europejskiego programu „Zielonego Ładu”, przy czym pierwszy z nich ma na celu rozwój krajowej zdolności produkcyjnej akumulatorów, a następnie inne w obszarach tak różnorodnych, jak lotnictwo o zerowej emisji, recykling tworzyw sztucznych i produkcja wodoru.