Władze wykonawcze UE określiły szereg krótko- i średnioterminowych działań mających na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych rolników, co jest główną przyczyną niezadowolenia.
Pakiet uproszczeń, przesłany w czwartek (22 lutego) do belgijskiej prezydencji UE i do którego dotarł TylkoGliwice, jest próbą odpowiedzi na skargi europejskich rolników, którzy od końca ubiegłego roku wyszli na ulice całego kontynentu.
Zestaw propozycji zostanie omówiony na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów rolnictwa UE w przyszły poniedziałek (26 lutego), przed którym rolnicy planują demonstrację.
Niektóre z przedstawionych środków mają na celu zapewnienie rolnikom większej elastyczności w przestrzeganiu surowych wymogów ekologicznych w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR), w szczególności w zakresie utrzymywania trwałych użytków zielonych i minimalnej pokrywy glebowej.
Komisja rozpocznie również konsultacje w sprawie obciążeń administracyjnych związanych z kontrowersyjną dyrektywą azotanową, która w ciągu ostatnich kilku lat doprowadziła do protestów rolników w Holandii i Irlandii.
„Zmniejszamy obciążenia administracyjne naszych rolników, aby pomóc im zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Europy” – powiedziała von der Leyen, która stwierdziła, że uproszczenie polityki rolnej bloku na szczeblu unijnym i krajowym pozostaje priorytetem.
W pakiecie władza wykonawcza UE zaproponowała zmienioną metodologię monitorowania z wykorzystaniem zdjęć z europejskiego systemu satelitarnego Copernicus w celu zmniejszenia liczby wizyt administracji krajowych w gospodarstwach rolnych nawet o 50%.
Komisja twierdzi, że powinno to pozwolić rolnikom na poświęcenie większej ilości czasu swojej podstawowej pracy.
„Przesłanie od rolników jest jasne: chcą pracować na swoich polach, a nie tkwić w aktach” – powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Ponowne otwarcie WPR
Oczekuje się, że pakiet uproszczeń zainicjuje proces konsultacji na temat sposobu udzielania dotacji rolnych UE, czego pragnie von der Leyen.
W dokumencie skierowanym do ministrów rolnictwa Komisja wspomina o rozważeniu zmian w przepisach WPR uzgodnionych przez unijnych prawodawców w 2021 r.
„Sądzę, że państwa członkowskie podejmą decyzję o ponownym przeanalizowaniu podstawowego instrumentu podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady” – powiedział unijny dyplomata.
Wśród propozycji średniookresowych Komisja rozważa zwolnienie małych gospodarstw o powierzchni poniżej 10 hektarów z kontroli związanych z zieloną architekturą unijnych dotacji rolnych – co dotknie 65% beneficjentów WPR.
Oczekuje się, że podstawą procesu przeglądu będą wyniki ankiety internetowej, która rozpocznie się w marcu i będzie skierowana bezpośrednio do rolników, a która pomoże określić ich główne źródła obaw w związku z unijnymi przepisami dotyczącymi rolnictwa i żywności.
Wyniki ankiety zostaną uwzględnione w szczegółowej analizie głównych przeszkód administracyjnych dostrzeganych przez rolników, która zostanie opublikowana jesienią 2024 r.