O nas
Kontakt

AFCON 2023: Państwo-gospodarz Wybrzeże Kości Słoniowej wygrywa dramatyczny turniej

Laura Kowalczyk

Media City

34. edycja turnieju zgromadziła rekordową oglądalność w telewizji.

Puchar Narodów Afryki 2023 dobiegł końca i wielu nazywa go największym turniejem AFCON wszechczasów.

Dla ewentualnych mistrzów Wybrzeża Kości Słoniowej turniej był jak kolejka górska. Przegrali dwa mecze grupowe i ledwo zakwalifikowali się do fazy pucharowej. Niepewny początek doprowadził do zwolnienia menadżera Jean-Louisa Gasseta, którego zastąpiła Emerse Fae, która poprowadziła gospodarzy do chwały AFCON.

Menedżer tymczasowy Emerse Fae powiedział oczekującym mediom, że zwycięstwo było jak w bajce.

„Szczerze mówiąc, nadal nie mogę uwierzyć, że nam się to udało. Jesteśmy cudowni. Pojechaliśmy po puchar, bo się nie poddaliśmy. Wiemy, jak się podnieść pomimo trudnych czasów”. Wykrzyknęła zachwycona Fae.

Maroko było faworyzowane w zwycięstwie w AFCON po zajęciu 4. miejsca w Mistrzostwach Świata FIFA 2022 w Katarze, ale Republika Południowej Afryki wywołała ogromny szok, pokonując Atlas Lions w 1/8 finału. Bafana Bafana zajął trzecie miejsce w turnieju po pokonaniu DR Kongo po rzutach karnych i zdobywając brązowy medal.

Według prezesa CAF Patrice’a Motsepe, na całym świecie wzięło w nim udział 2 miliardy ludzi, co czyni tę edycję najczęściej oglądanym turniejem AFCON w historii.

Dzięki ekscytującym meczom i szokującym wyjściom AFCON 2023 ugruntował się w historii, a fani piłki nożnej na całym świecie wyczekują turnieju w Maroku w 2025 roku.