O nas
Kontakt

Polityka UE. Komisja zatwierdza grecką pomoc w wysokości 1 miliarda euro na odnawialne źródła energii

Laura Kowalczyk

Thanassis Stavrakis / AP

Organ wykonawczy UE zatwierdził greckie wsparcie finansowe dla dwóch kluczowych projektów, które mają zwiększyć produkcję energii odnawialnej.

Komisja Europejska ogłosiła dziś (2 kwietnia), że umożliwiła Grecji zainwestowanie 1 miliarda euro we wsparcie dwóch przełomowych projektów w zakresie produkcji i magazynowania energii odnawialnej, które mają zostać ukończone do połowy 2025 r.

Projekt Faethon przewiduje budowę dwóch jednostek fotowoltaicznych o mocy 252 MW każdy wraz ze zintegrowanymi zasobnikami ciepła na stopioną sól oraz podstacją najwyższego napięcia.

Celem projektu jest umożliwienie magazynowania nadwyżek energii i jej wykorzystania w okresach szczytowego zużycia energii.

Projekt Seli zakłada budowę bloku fotowoltaicznego o mocy 309 MW ze zintegrowanym systemem magazynowania energii w postaci akumulatorów litowo-jonowych, którego celem jest optymalizacja wytwarzania energii elektrycznej i stabilność sieci.

Fundusze zostały dopuszczone do wykorzystania zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa na tej podstawie, że wsparcie było konieczne i odpowiednie do osiągnięcia celów UE w zakresie dekarbonizacji.

„Te środki pomogą UE i Grecji osiągnąć nasze cele w zakresie dekarbonizacji i neutralności klimatycznej, a także zmniejszyć naszą zależność od importowanych paliw kopalnych”, powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, odpowiedzialna za konkurencję.

Jak wynika z oświadczenia dotyczącego decyzji, władza wykonawcza UE spodziewa się, że oba projekty zwiększą produkcję energii odnawialnej w Grecji o 8% w porównaniu z poziomem z 2020 r.

Jednostki magazynowania w obu projektach zaprojektowano tak, aby pomóc oddzielić wysyłkę energii elektrycznej od produkcji i złagodzić nieciągły charakter energii słonecznej, co jest osiągnięciem uznanym przez władzę wykonawczą UE za „kluczowe” dla zapewnienia „elastyczności, stabilności i niezawodności” przyszłych systemów energetycznych.

„Elastyczność systemu jest szczególnie potrzebna w systemie elektroenergetycznym UE, gdzie szacuje się, że udział energii odnawialnej osiągnie około 69% do 2030 r. i 80% do 2050 r.” – stwierdziła Komisja w oświadczeniu.