O nas
Kontakt

Polityka UE. Lobbyści Amazona wyrzuceni z Parlamentu Europejskiego, decydują prawodawcy

Laura Kowalczyk

Withdrawal of badges comes after demand from lawmakers on the Employment committee.

Cofnięcie odznak następuje po żądaniu prawodawców z Komisji Zatrudnienia.

Lobbystom Amazona nie wolno wchodzić do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli, zdecydował wczoraj wieczorem (27 lutego) wewnętrzny organ polityczny. Porozumieli się z prawodawcami z Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, którzy na początku tego miesiąca zażądali wycofania identyfikatorów dostępu Amazon.

Kwestorzy – wewnętrzna grupa wybrana do nadzorowania spraw administracyjnych mających wpływ na legislatorów – poradzili Sekretarzowi Generalnemu wycofanie identyfikatorów długoterminowego dostępu przedstawicielom Amazona, jak potwierdził rzecznik parlamentu TylkoGliwice.

Przewodniczący Komisji Zatrudnienia Dragoș Pîslaru oświadczył w oświadczeniu, że „14 identyfikatorów długoterminowego dostępu zostanie cofniętych i żadne nowe nie zostaną wydane aż do odwołania”.

„Rozumiemy, że Amazon jest gotowy do współpracy od teraz, okaże się, jak będzie to wyglądać w praktyce w następnej kadencji i czy rzeczywiście wyciągniemy wnioski” – powiedział Pîslaru.

Lobbowany

Decyzja ta jest następstwem wezwania Komisji Zatrudnienia z prośbą o zastosowanie tego środka po tym, jak Amazon nie stawił się na szeregu przesłuchań i wizyt w fabrykach w latach 2021 i 2023.

Na początku tego miesiąca (6 lutego) komisja wysłała wniosek do przewodniczącego parlamentu po tym, jak amerykański rynek internetowy również nie wziął udziału w przesłuchaniu parlamentarnym zaplanowanym na 23 stycznia.

„To nieuzasadnione, aby członkowie byli lobbowani przez Amazon, a jednocześnie byli pozbawieni prawa do reprezentowania interesów obywateli Europy i dochodzenia w sprawie roszczeń dotyczących łamania praw podstawowych zapisanych w traktatach UE i unijnym prawie pracy” – uważają prawodawcy powiedział list.

Politycy chcieli odbyć dyskusje i wizyty, aby lepiej zrozumieć doniesienia mediów sugerujące potencjalne monitorowanie pracowników Amazona oraz innych praktyk biznesowych i w miejscu pracy.

W zeszłym tygodniu Konferencja Przewodniczących, w której skład wchodzili przywódcy różnych grup politycznych w parlamencie, stanęła po stronie prawodawców.

W oświadczeniu Amazon stwierdził, że jest „bardzo rozczarowany tą decyzją”.

„Amazon regularnie uczestniczy w działaniach organizowanych przez Parlament Europejski i inne instytucje UE – w tym w przesłuchaniach parlamentarnych – i nadal angażujemy się w udział w zrównoważonym, konstruktywnym dialogu na temat kwestii mających wpływ na obywateli Europy” – powiedział rzecznik.

„Wielokrotnie wyrażaliśmy chęć nawiązania kontaktu z członkami Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych i kilkakrotnie zapraszaliśmy ich do odwiedzenia naszych obiektów. To zaproszenie jest nadal aktualne” – dodał w oświadczeniu.