O nas
Kontakt

Polityka UE. Platformy internetowe otrzymają wytyczne wyborcze przed czerwcowym głosowaniem

Laura Kowalczyk

European Parliament elections will take place in June.

Platformy internetowe proszone są o przesyłanie opinii na temat projektów wytycznych na mocy unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych (DSA) w sprawie uczciwości wyborów, oznajmiła dziś (8 lutego) Komisja Europejska.

Będą to pierwsze wytyczne wydane w ramach DSA, które zaoferują firmom najlepsze praktyki i możliwe środki ograniczające ryzyko systemowe na ich platformach przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W ramach konsultacji społecznych można zgłaszać uwagi do 7 marca.

Projekt wytycznych zawiera przykłady potencjalnych środków łagodzących związanych z ryzykiem związanym z wyborami, treścią generatywną AI oraz szczegółowe wytyczne dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego.

„Dzięki ustawie o usługach cyfrowych mamy konkretne narzędzia do współpracy z platformami internetowymi. Możemy zaradzić pojawiającym się w internecie zagrożeniom dla procesów wyborczych, takim jak głębokie fałszerstwa. Dzięki temu możemy umożliwić ludziom w bezpieczny sposób angażowanie się, dyskusję i dokonywanie mogli podjąć decyzję bez nielegalnej ingerencji” – stwierdziła w towarzyszącym oświadczeniu Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca komisji ds. Europy na miarę ery cyfrowej.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział wczoraj podczas debaty z prawodawcami w Parlamencie Europejskim, że platformy muszą przestrzegać obowiązków w zakresie zwalczania dezinformacji wynikających z DSA.

Przed czerwcowym głosowaniem ostrzegł przed „niestabilnością geopolityczną” i „manipulacją obywatelami”. „Musimy mieć się na baczności; okres wyborczy będzie celem wszelkiego rodzaju obcej ingerencji” – powiedział Breton.

Jako możliwe lekarstwo na dezinformację w Internecie Breton stwierdził, że platformy powinny również wyraźnie oznaczać deepfake i wszelkie treści, które zostały sztucznie zmanipulowane.

Firmy oznaczone jako bardzo duże platformy internetowe (VLOP), czyli platformy, które mają średnio ponad 45 milionów użytkowników miesięcznie w UE, muszą przestrzegać rygorystycznych zasad wynikających z DSA. Obejmuje to wymogi dotyczące przejrzystości i ochrony nieletnich w Internecie. DSA będzie obowiązywać na wszystkich platformach od 17 lutego.

W grudniu Komisja rozpoczęła w ramach DSA dochodzenie w sprawie platformy mediów społecznościowych X, aby dowiedzieć się, czy naruszyła ona przepisy UE „w obszarach związanych z zarządzaniem ryzykiem, moderowaniem treści, ciemnymi wzorcami, przejrzystością reklam i dostępem do danych dla badaczy”.

Nastąpiło to po wysłaniu przez Komisję w październiku prośby o informacje po otrzymaniu sygnałów, że platforma rozpowszechnia nielegalne treści i dezinformację, w szczególności treści o charakterze terrorystycznym i zawierające przemoc w kontekście wojny Izrael-Hamas.