O nas
Kontakt

Polityka UE. Rządy krajowe nieufnie odnoszą się do proponowanej konsolidacji rynku telekomunikacyjnego

Laura Kowalczyk

Belgian ministers Petra De Sutter and Mathieu Michel

Oczekuje się, że Komisja Europejska przedstawi jesienią formalny plan nowej ustawy telekomunikacyjnej.

Rządy krajowe UE niechętnie zgadzają się na propozycję Komisji Europejskiej, która utoruje drogę do konsolidacji rynku telekomunikacyjnego w ramach przyszłej ustawy o sieciach cyfrowych, powiedziała dziś (12 kwietnia) belgijska minister telekomunikacji Petra De Sutter.

Przemawiając po nieformalnym spotkaniu ministrów telekomunikacji, które odbyło się w belgijskim Louvain-La-Neuve, De Sutter powiedział, że rządy są zaniepokojone „zrzeczeniem się części swoich uprawnień krajowych”.

„Musimy dążyć do ukończenia tworzenia jednolitego rynku cyfrowego. Jak byś to zrobił? Aby zacieśnić współpracę, istnieje kilka instrumentów, a inną opcją jest konsolidacja rynku. Odbyliśmy na ten temat dobre dyskusje, ale państwa członkowskie są wobec tego niechętne” – stwierdziła.

Dyskusje mają miejsce po tym, jak Komisja Europejska rozpoczęła w dniu 21 lutego nową rundę dyskusji na temat przyszłości infrastruktury cyfrowej, torując drogę dla nowej ustawy telekomunikacyjnej na następną kadencję. Dyrektor chce rozwiązać problemy z łącznością, widmem i inwestycjami, ponieważ nowe zastosowania technologiczne wymagają coraz większej ilości przetwarzania i przechowywania danych.

W zeszłym miesiącu portal TylkoGliwice podał, że kraje są w większości sceptyczne wobec zmiany unijnych przepisów telekomunikacyjnych i kwestionują potrzebę szybszych i liczniejszych połączeń 5G.

De Sutter powiedział, że cele planów były ogólnie zgodne; potrzebę większej modernizacji infrastruktury telekomunikacyjnej, aby sprostać potrzebom w zakresie standardów łączności i bezpieczeństwa.

„Nadal potrzebujemy wielu dyskusji na temat lepszego zarządzania widmem w UE (…) w ciągu ostatnich lat wykonaliśmy wiele prac regulacyjnych. Być może potrzebujemy więcej czasu, zanim otrzymamy nowe zasady; jest to obawa, którą słyszeliśmy również od państw członkowskich”.

Wniosek

W przemówieniu na tej samej konferencji prasowej unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton podkreślił, że panuje wspólne poczucie pilności. „Państwa członkowskie wspomniały o szybkości. Nie mamy zbyt wiele czasu, aby osiągnąć nasze cele w zakresie łączności na rok 2030” – powiedział Breton.

„Zaobserwowaliśmy pewne dobre dostosowanie, ale w odniesieniu do planów rynku wewnętrznego (zawartych w białej księdze) potrzebujemy więcej pracy. Będziemy pracować nad scenariuszami i na początku jesieni przedstawić propozycje” – dodał.

Jak informował na początku tygodnia (8 kwietnia) ministrowie telekomunikacji w Brukseli ministrowie telekomunikacji przyjmą konkluzje w sprawie przyszłości polityki cyfrowej; będzie to głównie dokument podsumowujący dla nowej Komisji, która obejmie urząd po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.