O nas
Kontakt

Polityka UE. Sędziowie ponownie ukierunkowują fundusz ratunkowy dla banków, uznając subskrypcję na 2022 r. za niezgodną z prawem

Laura Kowalczyk

Dexia appealed contributions to the EU

Unijny jednolity fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji o wartości 78 miliardów euro ma zapobiec powtórzeniu się akcji ratunkowych dla banków w stylu 2008 roku, jednak napotkał szereg problemów prawnych.

Wpłaty banków na rzecz kontrowersyjnego funduszu kryzysowego o wartości 78 miliardów euro w 2022 r. były niezgodne z prawem, stwierdzili dziś (10 kwietnia) unijni sędziowie – co jest ostatnim z serii skarg związanych z pokryzysowymi środkami mającymi na celu wstrzymanie ratowania podatników upadających instytucji finansowych.

Sąd UE orzekł na korzyść francuskiego banku Dexia, stwierdzając, że unijna agencja Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB) myliła się w obliczeniach, żądając rocznych subskrypcji funduszu, którym zarządza.

W oświadczeniu sądu stwierdzono, że SRB „przekroczyła roczny górny limit narzucony przez obowiązujące przepisy”.

Roczne składki mają stanowić jedną ósmą całkowitej wielkości funduszu, którego górny limit wynosi około 1% wszystkich depozytów, a więc około 10 miliardów euro rocznie zamiast 14 miliardów euro, których SRB żądała dla całego sektora bankowego strefy euro, stwierdzili sędziowie.

Sędziowie pozwolili na utrzymanie obecnych przepisów przez sześć miesięcy, aby umożliwić SRB dokonanie alternatywnych ustaleń bez zagrażania stabilności finansowej UE – biorąc pod uwagę, że fundusz potrzebuje wystarczającej siły ognia, aby uniknąć paniki w przypadku upadku dużego banku.

Dexia otrzymała pomoc finansową od rządów Francji, Belgii i Luksemburga w 2011 r. i od tego czasu zaprzestaje działalności, zrzekając się licencji bankowej 1 stycznia 2024 r.

Choć dzisiejsze orzeczenie dotyczy wyłącznie Dexii, inne banki, takie jak Norddeutsche Landesbank, BNP Paribas i Nordea, również złożyły odwołania od swoich ustaw na rok 2022 i wydaje się prawdopodobne, że sędziowie zastosują podobne rozumowanie.

Wielokrotne ratowanie banków przez podatników przeprowadzone w następstwie kryzysu finansowego w 2008 r. okazało się politycznie toksyczne, ale alternatywne rozwiązanie UE w postaci funduszu kryzysowego finansowanego ze środków prywatnych również napotkało znaczne przeszkody prawne.

W 2020 r. Trybunał UE unieważnił składki za 2017 r., stwierdzając, że SRB nie wykazała odpowiednio swojej pracy, wysyłając wezwania do zapłaty.

Plan uzupełnienia jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji dodatkowymi zasobami ostatecznie wspieranymi przez rządy również nie został zrealizowany, ponieważ Włochy nie ratyfikowały odpowiedniego traktatu.

Jednak w lutym szef SRB Dominique Laboureix powiedział, że coroczne żądania wpłat na rzecz funduszu ustaną, ponieważ fundusz osiągnął poziom docelowy.

Rzecznicy SRB i Dexii nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz.