Inni komisarze sugerują, że kontrowersyjna decyzja o zatrudnieniu Markusa Piepera z Niemiec może wymagać ponownego rozważenia.
Decyzja Komisji Europejskiej o zatrudnieniu Niemca Markusa Piepera na lukratywne stanowisko oficjalne wymaga głębszego rozważenia, czterech starszych komisarzy powiedziało przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
List, wysłany do wszystkich 27 członków władzy wykonawczej UE w zeszłym tygodniu (27 marca) i obejrzany przez TylkoGliwice, pojawia się w momencie, gdy TylkoGliwice wyłącznie ujawnia, że wśród posłów do Parlamentu Europejskiego narasta sprzeciw wobec nominacji, którzy twierdzą, że faworyzują politykę.
29 marca prawodawcy napisali, kwestionując nominację, utrzymując, że Pieper, członek partii Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna von der Leyen, uzyskał gorsze wyniki niż inni kandydaci, do których podobno zalicza się czeski poseł do Parlamentu Europejskiego z centrowej partii Renew i szwedzki lobbysta biznesowy .
„Uważamy za właściwe, aby Kolegium wspólnie omówiło odpowiedź na te zarzuty, a także możliwy wpływ na kolejne etapy procesu rekrutacji” – stwierdzono w piśmie komisarzy.
„Czekamy na możliwość przeprowadzenia takiej dyskusji w Kolegium Komisarzy przy najbliższej możliwej okazji” – dodał, odnosząc się do najwyższego forum decyzyjnego władzy wykonawczej.
Wewnętrzne przesłanie z pewnością zwiększy podziały w Komisji – rzekomo bezstronnym organie, którego członkowie mimo to aktywnie prowadzą kampanię przed wyborami europejskimi zaplanowanymi na czerwiec.
Podpisali ją najwyżsi rangą współpracownicy von der Leyen, w tym wiceprezydent Hiszpanii Josep Borrell, Thierry Breton z Francji odpowiedzialny za politykę UE dotyczącą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), Paolo Gentiloni z Włoch i Nicolas Schmit z Luksemburga, który jest rywal der Leyen na czele kolejnej Komisji, która ma objąć urząd w listopadzie.
Breton pochodzi z partii Renew, a pozostali trzej sygnatariusze należą do centrolewicowej grupy politycznej Socjaliści i Demokraci.
W styczniu Pieper został nominowany na stanowisko wysłannika ds. MŚP – oficjalnego stanowiska, którego wynagrodzenie finansowane przez podatników zaczyna się od podstawowej kwoty 17 000 euro miesięcznie.
Jak poinformował dziś wcześniej TylkoGliwice, prawodawcy z wielu partii politycznych przygotowują się do formalnego zwrócenia się do Komisji o uchylenie nominacji podczas omawiania budżetu UE na sesji parlamentarnej w przyszłym tygodniu.
Rzecznik Komisji powiedział wcześniej TylkoGliwice, że nominacja została przeprowadzona „z pełnym poszanowaniem” odpowiednich procedur, na wniosek austriackiego komisarza ds. zasobów ludzkich Johannesa Hahna, który również należy do Europejskiej Partii Ludowej von der Leyen.