O nas
Kontakt

Poseł do Parlamentu Europejskiego Krah miał dostęp do „wrażliwych” dokumentów, twierdzi przewodniczący komisji ds. handlu Parlamentu Europejskiego

Laura Kowalczyk

Poseł do Parlamentu Europejskiego Krah miał dostęp do „wrażliwych” dokumentów, twierdzi przewodniczący komisji ds. handlu Parlamentu Europejskiego

Biuro skrajnie prawicowego niemieckiego posła do Parlamentu Europejskiego Maximiliana Kraha, uwikłanego w zarzuty o szpiegostwo i korupcję, uzyskało dostęp do „wrażliwych” dokumentów Komisji ds. Handlu Parlamentu Europejskiego za pośrednictwem wewnętrznego systemu internetowego, jak potwierdził TylkoGliwice przewodniczący komisji Bernd Lange.

„Przez lata miał dostęp do niektórych ograniczonych/wrażliwych dokumentów w programie SharePoint” – powiedział Lange w sobotę, w systemie wewnętrznym.

Krah, główny kandydat partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w czerwcowych wyborach europejskich, jest objęty śledztwem w związku z zarzutami, że przyjmował płatności od Rosji i Chin „za swoją pracę jako posła do Parlamentu Europejskiego”.

Lange zaprzeczył, jakoby biuro Kraha uzyskało za pośrednictwem komisji ds. handlu dokumenty o „zastrzeżonym” poziomie klauzuli tajności. Klasyfikacja „ograniczona/wrażliwa” odnosi się do treści wrażliwych, które niekoniecznie podlegają klauzuli poufności.

„Maximilian Krah nigdy nie otrzymał żadnych dokumentów objętych zastrzeżeniem UE” w komisji ds. handlu, powiedział Lange. Lange powiedział jednak, że pełny zakres skandalu jest nadal niejasny.

„To naprawdę rozczarowujące, że nie mamy jasnych faktów i nazwisk ani od prawnika, ani od tajnych służb” – stwierdził Lange. „To stwarza sytuację braku zaufania i niepewności”.

Na początku tego tygodnia niemiecka prokuratura w Dreźnie wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie Kraha w związku z zarzutami korupcyjnymi wobec Rosji i Chin. Wcześniej niemiecka policja aresztowała w poniedziałek jednego z doradców parlamentarnych Kraha, zidentyfikowanego jako Jian G., w związku z twierdzeniami, że szpiegował na rzecz Chin.

Prokurator Generalny Federalny zarzuca Jianowi G. przekazywanie Chinom wewnętrznych informacji Parlamentu Europejskiego. Jak podaje niemiecki serwis informacyjny WELT, ostatnio wśród tych działań znalazły się informacje na temat projektu rezolucji skierowanej przeciwko prześladowaniom mniejszości, takich jak Ujgurowie i Tybetańczycy, w Chinach. Jian G., obywatel Niemiec urodzony w Chinach, przebywa obecnie w areszcie. Został zwolniony przez Kraha po tym, jak zarzuty wyszły na jaw.

Krah powiedział „Süddeutsche Zeitung”, że wszczęta przez niego kontrola wykazała, że ​​Jian G. nie miał dostępu do dokumentów niejawnych.

Podkomisja Praw Człowieka, której Krah jest również członkiem, również bada, czy mogły zostać uzyskane informacje. Przewodniczący podkomisji Udo Bullmann powiedział, że Krah był prawie nieaktywny w panelu. „O ile mi wiadomo, podczas mojej kadencji nigdy nie otrzymał poufnych informacji ani o nie nie prosił. Ale oczywiście nasz sekretariat zaczął już dwukrotnie i potrójnie sprawdzać te informacje” – powiedział w sobotę Bullmann.

Biuro Kraha odmówiło komentarza w sprawie tego artykułu.

W piątek Terry Reintke i Philippe Lamberts, przywódcy Grupy Zielonych, wysłali list do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli, wzywając do wszczęcia kompleksowego dochodzenia wewnętrznego.