O nas
Kontakt

Dwóch mężczyzn oskarżonych w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Chin zostało zwolnionych za kaucją po rozprawie w londyńskim sądzie

Laura Kowalczyk

Former British parliamentary researcher Christopher Cash arrives at Westminster Magistrates

Oskarżono ich o przekazywanie Pekinowi informacji, które mogłyby „szkodzić bezpieczeństwu lub interesom” Wielkiej Brytanii w okresie od końca 2021 r. do lutego 2023 r.

Dwóch mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Chin, w tym jeden były pracownik naukowy brytyjskiego parlamentu, zostało zwolnionych za kaucją po rozprawie w londyńskim sądzie.

Christopher Cash (29 l.) i Christopher Berry (32 l.) zostali oskarżeni o naruszenie ustawy o tajemnicy służbowej poprzez dostarczenie informacji, które mogą być „przydatne dla wroga” i „szkodzić bezpieczeństwu lub interesom” Wielkiej Brytanii w okresie od końca 2021 r. do lutego 2023 r.

Zarzuca się, że obaj mężczyźni kontaktowali się ze sobą oraz z osobą podejrzaną o bycie agentem chińskiego wywiadu.

Ambasada Chin nazwała te zarzuty „całkowicie sfabrykowanymi” i „złośliwymi oszczerstwami”. Wezwał Wielką Brytanię do „zaprzestania antychińskich manipulacji politycznych”.

Christopher Berry przybywa do Westminster Magistrates' Court w Londynie, piątek 26 kwietnia 2024 r.

Żaden z mężczyzn nie przedstawił zarzutów podczas piątkowego wystąpienia przed sądem.

Cashowi, badaczowi parlamentarnemu, który współpracował z wyższymi rangą legislatorami rządzących konserwatystów, nakazano nie wchodzić do parlamentu ani nie kontaktować się z członkami Izby Gmin.

Do jego byłych kolegów należy Alicia Kearns, która obecnie stoi na czele potężnej Komisji Spraw Zagranicznych, oraz jej poprzednik Tom Tugendhat, obecnie minister bezpieczeństwa.

Według doniesień Berry jest pracownikiem naukowym mieszkającym w Oxfordshire i od 2015 roku wykłada w Chinach.

Oskarżonym nakazano nie wyjeżdżać poza Wielką Brytanię ani nie kontaktować się ze sobą.

Sprawa została odroczona do 10 maja w celu wstępnej rozprawy przed Centralnym Sądem Karnym w Londynie.

Obojgu postawiono zarzuty tego samego dnia, w którym aresztowano w Niemczech trzy osoby pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin i organizowania przekazywania informacji na temat technologii mających potencjalne zastosowania wojskowe.

Również w poniedziałek asystent wybitnego niemieckiego prawicowca w Parlamencie Europejskim został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin.

W ostatnich latach brytyjskie władze wywiadowcze nasiliły ostrzeżenia dotyczące tajnych działań Pekinu.