O nas
Kontakt

Postęp czy gorące powietrze: czy Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów w zakresie energii wiatrowej?

Laura Kowalczyk

Progress or hot air: Is Europe on track to meet its wind energy targets?

Europejscy producenci ścigają się z czasem, aby zbudować wystarczającą liczbę farm wiatrowych, aby do 2030 r. osiągnąć cele UE w zakresie energii odnawialnej. Korespondentka TylkoGliwice Andrea Bolitho rozmawia z europejskimi producentami odpowiedzialnymi za Business Planet.

Komisja Europejska twierdzi, że UE musi co roku zwiększać swoją moc elektrowni wiatrowych i budować dodatkowe farmy wiatrowe o mocy 31 GW (gigawatów), jeśli ma osiągnąć unijny cel w zakresie energii odnawialnej wynoszący 42,5% do 2030 r.

Ten ambitny cel będzie wymagał ogromnego wzrostu liczby farm wiatrowych. W 2022 r. na kontynencie zbudowano rekordową liczbę farm wiatrowych, co oznacza wzrost o 47 proc. w porównaniu z danymi z 2021 r. UE ostrzegła jednak, że Europa nadal osiągnęła wyniki znacznie poniżej swoich rocznych celów.

Energia wiatrowa ZFz siedzibą w północnej Belgii jest światowym liderem w produkcji przekładni potrzebnych do budowy turbin wiatrowych. Turbiny są coraz większe, dlatego też przekładnie i sprzęt potrzebny do ich testowania są coraz większe.

Felix Henseler, dyrektor generalny ZF Wind Power, wyjaśnił TylkoGliwice, że podwojenie produkcji do przyszłego roku nie będzie możliwe, dodał jednak, że niektóre fabryki są niewykorzystane, co oznacza, że ​​istnieje przestrzeń do szybkiego wzrostu po otrzymaniu zamówień.

„Na rynku dostępna jest już zdolność produkcyjna, którą moglibyśmy wykorzystać do zwiększenia. Jest to ambitne, ale ogólnie rzecz biorąc nie niemożliwe do osiągnięcia, ale musimy zacząć już teraz” – powiedział Henseler.

ZF Wind Power produkuje układy napędowe dla Westywiodący na świecie producent turbin wiatrowych.

Morten Dyrholm, starszy wiceprezes grupy Vestas w Danii, podkreślił znaczenie uproszczenia europejskich procesów biurokratycznych, aby Bruksela mogła osiągnąć swoje cele w zakresie energii wiatrowej.

„Na przykład w Europie może to zająć od siedmiu do dziesięciu lat od, wiesz, (czasu), w którym decydenci decydują się na realizację projektu dotyczącego elektrowni wiatrowych, do momentu, w którym faktycznie zacznie on wytwarzać energię elektryczną do sieci” – powiedział Dyrholm.

Jaki jest plan działania UE?

Przesunięcie uwagi na odnawialne źródła energii jest częścią światowych wysiłków na rzecz zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. Oczekuje się, że morska energia wiatrowa w znaczący sposób przyczyni się do osiągnięcia europejskich celów energetycznych.

Bruksela uruchomiła w zeszłym roku Pakiet dotyczący energetyki wiatrowej, a w grudniu ministrowie energii 26 państw członkowskich obiecali wdrożenie w swoich krajach niezbędnych zmian, aby zwiększyć liczbę farm wiatrowych i wzmocnić konkurencyjność europejskiego łańcucha wartości energii wiatrowej poprzez Europejski Projekt Wiatrowy Czarter. Węgry nie podpisały porozumienia.

Pakiet dotyczący energetyki wiatrowej ma następujące cele:

  • przyspieszenie rozwoju branży wiatrowej
  • uproszczenie zasad wydawania pozwoleń
  • ulepszanie aukcji poprzez indeksację cen
  • ograniczenie problemów spowodowanych rosnącą inflacją
  • inwestowanie w porty i sieć

Ile energii wiatrowej produkuje Europa?

Jeden gigawat energii równa się 1000 megawatom lub miliardowi watów. Wiele osób kojarzy pomiary watów z żarówkami – w zasadzie jeden gigawat energii wystarcza do zasilenia około 750 000 domów lub średniej wielkości miasta.

Energia wiatrowa odpowiada obecnie za 19 procent zużycia energii elektrycznej w Europie, co wystarcza do pokrycia zapotrzebowania Portugalii na energię elektryczną.

Europa chce, aby do 2030 r. jej moc elektrowni wiatrowych osiągnęła 451 GW, w porównaniu z obecnymi 180 GW, dlatego kluczowe znaczenie ma zwiększenie produkcji.

Usprawnienie biurokracji

Sygnatariusze Europejskiej Karty Wiatru przysięgli, że przyłączą się do niej, a Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope, w Brukseli to pozytywna wiadomość: „Co najważniejsze, coraz łatwiej jest uzyskać pozwolenia na nowe farmy wiatrowe, było to bardzo trudne, bardzo legalne i biurokratyczne.

„Unia Europejska wprowadziła nowe zasady upraszczające wydawanie pozwoleń. W zeszłym roku w Niemczech i Hiszpanii przyznano o 70 procent więcej pozwoleń na lądową energię wiatrową niż w roku poprzednim”.

Dickson ostrzegł jednak, że chińscy producenci również opracowują turbiny wiatrowe po niższych cenach i na hojnych warunkach finansowania: „Mówią, że„ nie musisz nam płacić za trzy lata ”… nie wolno nam tego oferować!”

Europa jest w dużym stopniu uzależniona od Chin w zakresie pierwiastków ziem rzadkich niezbędnych do produkcji turbin wiatrowych. 98 procent importowanych do Europy pierwiastków ziem rzadkich, takich jak niob, lit i kobalt, pochodzi z Chin.

„UE chce zmniejszyć naszą zależność od Chin, zdywersyfikować nasze dostawy… współpracujemy z UE, aby tak się stało, pozyskiwać te materiały z innych krajów, a nawet rozszerzać europejski łańcuch dostaw tych materiałów”, Dickson stwierdził.