O nas
Kontakt

Aukcja „The Crown”: fani tantiem mogą zdobyć kawałek programu Netflix

Laura Kowalczyk

A golden carriage used in The Crown, yours for just €58,000

W tym samym tygodniu, w którym król ogłasza diagnozę raka, otwiera się publiczna aukcja rekwizytów „The Crown”.

Oczy wszystkich ponownie zwrócone są na Pałac Buckingham, gdy król Karol III ogłosił, że ma raka. Choć może to być niepokojąca wiadomość dla fanów rodziny królewskiej, kolekcjonerzy będą mogli zdobyć także pamiątki z popularnego serialu Netflix, który udramatyzował ich życie, „The Crown”.

Ostatni sezon serialu trafił do serwisu streamingowego w zeszłym roku, gdy widzowie obserwowali następstwa nagłej śmierci księżnej Diany i rozkwitającą miłość między przyszłym królem księciem Williamem i Kate Middleton.

Suknie noszone przez Claire Foy i Vanessę Kirby
Suknie noszone przez Claire Foy i Vanessę Kirby

Chociaż recenzje szóstej serii nie były tak entuzjastyczne jak wtedy, gdy serial zadebiutował po raz pierwszy w 2016 roku, gdy Claire Foy grała nowo koronowaną Elżbietę II, „The Crown” jest jednym z największych seriali w katalogu Netflix i zdobył rzesze fanów .

Ci fani będą teraz mieli okazję mieć swój własny kawałek programu i to królewskie regalia.

„Aukcja koronna” zostanie zorganizowana przez Bonhams 7 lutego. Przedmioty wykorzystane w serialu zostaną wystawione na sprzedaż, a dochód zostanie przeznaczony na finansowanie programu stypendialnego Left Bank Pictures prowadzonego w Państwowej Szkole Filmowej i Telewizyjnej organizowanego pod nazwą programu.

Elizabeth Debicki (jako księżna Diana): zielony Jaguar 1987 Jaguar XJ-SC 3,6-litrowy kabriolet
Elizabeth Debicki (jako księżna Diana): zielony Jaguar 1987 Jaguar XJ-SC 3,6-litrowy kabriolet

Przedmioty wystawione na aukcji obejmują reprodukcję autokaru Golden State Coach użytego w dwóch odcinkach, którego cenę szacuje się na 50 000 funtów (58 000 euro), suknię koronacyjną Claire Foy oraz replikę fasady Downing Street numer 10.

Inne atrakcje to w pełni funkcjonalny Jaguar XJ-SC 3,6-litrowy kabriolet z 1987 r., którym Elizabeth Debicki jeździła w serialu jako księżna Diana. Oczekuje się, że klasyczny samochód będzie sprzedawany za kwotę do 20 000 funtów (23 000 euro).

Elżbieta Debicki w sukni zemsty Diany
Elżbieta Debicki w sukni zemsty Diany

Jest też reprodukcja słynnej „sukni zemsty”, którą Diana miała na sobie na imprezie Vanity Fair w 1994 roku.

Każdy, kto ma ochotę przebrać się za członka rodziny królewskiej, ma niezliczoną ilość przykładów wesołych szmat, które mogą wpaść w jego ręce i naśladować dowolną z trzech epok Elżbiety w serialu (Foy, Olivia Coleman, Imelda Staunton). Są nawet łóżka używane w zestawach pałacowych.

Chociaż są to wszystkie przedmioty z droższej oferty aukcji, a sukienka zemsty ma kosztować co najmniej 8000 funtów (9000 euro), w ofercie jest również kilka dobrych ofert.

Najtańszą oczekiwaną wyprzedażą jest kolekcja rekwizytów barowych, które posłużyły do ​​dekoracji scenografii. Należą do nich szampański kij do swizzle, którego użyła Helena Bonham Carter w roli księżniczki Małgorzaty.

Aby móc zabawiać gości posrebrzaną tacą z napojami, wiadrem z lodem i szklankami z pokazu, prawdopodobnie będziesz musiał wydać jedynie 80 funtów (93 euro). Okazja!

Zestaw barowy i podpisany scenariusz
Zestaw barowy i podpisany scenariusz

Wśród pozycji ze średniej półki znajduje się szczególnie fajnie wyglądająca kopia scenariusza ostatniego odcinka, Sezon 6, Odcinek 10 „Śpij, kochanie, śpij”, podpisany przez Imeldę Staunton (królową); Jonathan Pryce (książę Filip); Lesley Manville (księżniczka Małgorzata); Claudia Harrison (księżniczka Anna); Olivia Williams (Camilla Parker Bowles); Ed McVey (książę William); Luther Ford (książę Harry); Meg Bellamy (Kate Middleton) i pisarz Peter Morgan.

Z tego powodu prawdopodobnie stracisz kwotę 600 funtów (700 euro).