O nas
Kontakt

„Poświęcanie nas na ołtarzu swojej chciwości”: 10% najbogatszych w UE emituje tyle samo dwutlenku węgla, co 50% najbiedniejszych

Laura Kowalczyk

„Poświęcanie nas na ołtarzu swojej chciwości”: 10% najbogatszych w UE emituje tyle samo dwutlenku węgla, co 50% najbiedniejszych

Nowy, potępiający raport Oxfamu wzywa do wprowadzenia europejskiego podatku od majątku, ponieważ obnażono wkład najbogatszych w UE w kryzys klimatyczny.

Z nowego raportu Oxfam wynika, że ​​10 procent najbogatszych w UE jest odpowiedzialnych za tyle samo zanieczyszczeń węglem, co 50 procent najbiedniejszych.

„Ich coraz bardziej luksusowy styl życia i rosnące bogactwo sieją spustoszenie na naszej planecie” – mówi chiara Putaturo, unijna ekspert ds. podatków Oxfam. „Tymczasem zwykli ludzie są obciążeni rosnącymi kosztami i strasznymi konsekwencjami fal upałów, powodzi i osunięć ziemi spowodowanych ludzką chciwością”.

Te nadmierne emisje najbogatszych w Europie spowodują do 2100 r. 67 800 zgonów spowodowanych nadmiernym upałem, co stanowi równowartość prawie 850 zgonów rocznie.

Czy Europa powinna wprowadzić nowy podatek od majątku?

Organizacja charytatywna wzywa do wprowadzenia europejskiego podatku od majątku, który umożliwiłby zebranie prawie 250 miliardów euro rocznie, które można by wykorzystać na zmniejszenie zanieczyszczenia i nierówności.

Za pośrednictwem Europejskiego Zielonego Ładu UE wyznaczyła ambitne cele klimatyczne, jednak nadal pozostają wątpliwości co do finansowania jego realizacji.

„Potrzebujemy europejskiego podatku od majątku. Chcą tego ekonomiści, chcą tego multimilionerzy i ludzie” – mówi Putaturo.

W raporcie wskazano także na poważne nierówności na świecie, które napędzają kryzys klimatyczny.

Najbogatszy 1 procent światowej populacji, do którego zaliczają się miliarderzy, milionerzy i osoby zarabiające powyżej 140 000 dolarów (128 172 euro), wytworzył w 2019 r. tyle samo zanieczyszczeń węglem, co pięć miliardów ludzi, którzy stanowią najbiedniejsze dwie trzecie ludzkości.

Argumentuje, że potrzebujemy „radykalnie nowego podejścia, jeśli mamy mieć jakąkolwiek szansę na przezwyciężenie rozgrywającej się przed nami katastrofy”.

Greta Thunberg ostro krytykuje chciwość bogatych ludzi

W przedmowie do nowego raportu szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg potępia 1 procent najbogatszych za „poświęcenie nas na ołtarzu swojej chciwości”.

Kontynuuje: „Ludzie najbardziej odpowiedzialni za kryzys klimatyczny – głównie biali, uprzywilejowani mężczyźni – to także ci, którym powierzono wiodącą rolę w wydobyciu nas z kryzysu.

„Jak pozostawiliśmy sprawców odpowiedzialnych za sprawę, gdy stawka jest tak wysoka?”

Jak możemy zaradzić globalnym nierównościom?

Oxfam wzywa rządy do radykalnego zmniejszenia nierówności poprzez globalną redystrybucję dochodów w formie podatku od majątku.

Wzywa także do szybkiego i sprawiedliwego odejścia od paliw kopalnych oraz zmiany sposobu myślenia, który przedkłada dobro ludzi i planety nad niekończące się zyski i konsumpcję.