Proponowana przez BBVA fuzja z Banco Sabadell mogłaby przekształcić sektor bankowy strefy euro, potencjalnie zwiększając aktywa BBVA do ponad 1 biliona dolarów i czyniąc go trzecim co do wielkości bankiem w strefie euro pod względem wartości rynkowej.
30 kwietnia Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, SA (BBVA) przedstawił propozycję połączenia z Banco Sabadell SA, wywołując nową dyskusję na temat konsolidacji bankowości w Europie.
Ewentualna fuzja BBVA i Banco Sabadell wepchnęłaby ten pierwszy do ekskluzywnego klubu banków strefy euro z aktywami przekraczającymi 1 miliard dolarów (940 miliardów euro), plasując go tuż za gigantami branżowymi, takimi jak BNP Paribas, Crédit Agricole, Banco Santander SA , Société Générale SA i Deutsche Bank AG.
Ponadto umowa ta pozwoli BBVA stać się trzecim bankiem w strefie euro pod względem kapitalizacji rynkowej szacowanej na około 65 miliardów dolarów (61 miliardów euro), za BNP Paribas i Banco Santander.
Choć szczegóły potencjalnej transakcji pozostają tajemnicą, Chris Hallam, analityk akcji w Goldman Sachs, uważa, że BBVA/Sabadell „opierałoby się na solidnej logice branżowej, biorąc pod uwagę potencjał synergii w zakresie przychodów i kosztów wynikający z ich nakładających się działań w Hiszpanii. „.
Na podstawie danych za 2023 r. fuzja ta mogłaby potencjalnie zwiększyć przychody i zysk netto BBVA o 17%, przy 40% wzroście kredytów i 22% wzroście aktywów ważonych ryzykiem.
Pomimo atrakcyjnych perspektyw Hallam podkreślił wyzwania związane z fuzjami transgranicznymi w strefie euro, wynikającymi z rygorystycznych ram regulacyjnych i złożoności integracji bankowej. Zmniejszyło to prawdopodobieństwo fuzji na dużą skalę, zamiast tego sprzyjało konsolidacji na rynku.
Tłem dyskusji o fuzjach jest zapoczątkowanie od początku roku szerszej tendencji polegającej na znaczących lepszych wynikach rynkowych mniejszych banków ze strefy euro w porównaniu z większymi.
Akcje Banco Sabadell wzrosły w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku o prawie 60%. Podobnie mały włoski bank BPER Banca SpA odnotował wzrost o 56%. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, niegdyś borykający się z trudnościami włoski bank, odnotował odbicie swoich akcji o 40%. Banco BPM SpA i Unicaja Banco SA również naśladowały ten wynik. Warto zauważyć, że żaden z tych pięciu banków nie ma kapitalizacji rynkowej większej niż 10 miliardów euro ani sumy aktywów większej niż 250 miliardów euro.
Oczekuje się, że aktywność w zakresie fuzji i przejęć w bankowości europejskiej przyspieszy w 2024 r
Transakcje fuzji i przejęć banków w 2023 r. były szczególnie słabe i osiągnęły najniższy poziom od co najmniej sześciu lat, przy czym czwarty kwartał 2023 r. był najsłabszym trzymiesięcznym okresem od 2018 r.
Według S&P Global oczekuje się, że w 2024 r. aktywność w zakresie fuzji i przejęć (M&A) w europejskich bankach wzrośnie pod wpływem spadającej inflacji i spadających wycen, szczególnie w przypadku fintechów i usług doradczych.
Działalność rozpoczęła się już w 2024 r., o czym świadczy styczniowe przejęcie przez francuskiego pożyczkodawcę Crédit Agricole SA 7% udziałów w paryskiej grupie płatniczej Worldline SA.
Zdaniem Benoita Gérarda, szefa strategii i transakcji usług finansowych na region EMEIA w EY, istnieją duże perspektywy dla banków w zakresie tworzenia spółek joint venture i partnerstw ze spółkami fintech w 2024 r. w celu wzmocnienia ich możliwości technologicznych.
Fuzja może być impulsem do konsolidacji
Rosnący udział w rynku północnoamerykańskich banków inwestycyjnych w Europie wywiera znaczną presję na banki europejskie. „To tworzy dość trudną dynamikę konkurencyjną. I w tym środowisku, jeśli ma to być znaczące, prawdopodobnie większa skala ma sens. Istnieje pewna presja na konsolidację” – zauważył Hyder Jumabhoy, partner i współkierownik fuzji i przejęć usług finansowych w regionie EMEA kancelaria prawna White&Case.
Ponieważ sektor finansowy stoi u progu potencjalnie transformacyjnych zmian, uwaga skupia się również na dużych bankach, takich jak Deutsche Bank, który jest powiązany z możliwymi przejęciami ABN AMRO i Commerzbanku, pomimo zastrzeżeń ich dyrektora generalnego co do kontynuacji fuzji w 2024 r.
Ostatecznie potencjalna fuzja Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) i Banco Sabadell mogłaby rzeczywiście stanowić kluczowy bodziec do konsolidacji sektora bankowego strefy euro.
Porozumienie to nie tylko odzwierciedla rosnącą potrzebę ewolucji w europejskim krajobrazie finansowym, ale także podkreśla szerszą zmianę kierunku strategicznych dostosowań w odpowiedzi na presję konkurencyjną i postęp technologiczny.