O nas
Kontakt

Powstrzymanie rosnącej fali plastiku: zespoły rywalizujące o oczyszczenie rzek na Węgrzech

Laura Kowalczyk

the European Commission

Większość plastiku w naszych oceanach pochodzi z rzek, więc walka z zanieczyszczeniem u źródła jest niezbędna. Ale jak to zrobić w rzekach przepływających przez kilka krajów, takich jak Dunaj i Cisa? Water Matters pojechało na Węgry, aby spotkać się z zespołami, które próbują to zrobić.

Często słyszymy, że bierzemy udział w ekologicznym wyścigu, aby uratować planetę. Na Węgrzech grupa wolontariuszy wzięła sobie ten pomysł do serca. Co kilka miesięcy zbierają się na Plastic Cup (PET Kupa), konkursie, w którym drużyny rywalizują ze sobą, aby zebrać jak najwięcej śmieci.

Ostatnia edycja Plastic Cup odbyła się na węgierskim jeziorze Cisa i rzece Cisa
W ramach akcji Plastic Cup wolontariusze rywalizują ze sobą, aby zebrać jak najwięcej odpadów

„Nazwa pochodzi od American Cup, słynnego wyścigu łodzi, powiedział kierownik projektu PET Kupa, Gergely Hankó, dodając: „Uznaliśmy, że grywalizacja będzie dobra dla dorosłych. Mamy wielu wolontariuszy. Są naprawdę, naprawdę niesamowici. Mamy firmy, organizacje pozarządowe i decydentów. Wszyscy tworzą zespół”.

„Można by pomyśleć, że takie miejsce powinno być nieskazitelne, ale wszędzie walają się porzucone butelki i zwykłe plastikowe odpady”.

Paweł Hackett

Wiadomości TylkoGliwice

Plastik znaleziony w Cisie pochodzi głównie z krajów położonych wyżej w jej biegu

Kwestia transgraniczna

Ostatnie spotkanie Plastic Cup odbyło się nad jeziorem Cisa na Węgrzech i rzeką Cisa, najdłuższym dopływem Dunaju. To, co dzieje się w górnym biegu rzeki, może mieć ogromny wpływ na dalsze jej odcinki.

„Pochodzi z krajów położonych wyżej, głównie z Ukrainy, Rumunii i niektórych części Słowacji, ale nie wskazujemy nikogo. Chodzi o współpracę w celu rozwiązania problemu, dlatego pracujemy na Zakarpaciu nad rozwojem systemu gospodarki odpadami”.

Po usunięciu plastiku z rzeki jest on sortowany i przekazywany do recyklingu

„Zazwyczaj możemy zebrać około 1000 kilogramów dziennie. Więc jedna tona dziennie trzyma odpady z dala.”

Gergely Hanko

Kierownik Projektu, PET Kupa

Oprócz ogromnych ilości plastiku, na przykład butelek, wolontariusze często wyławiają metalowe puszki, opony, baterie, a czasem nawet lodówki i telewizory.

W ostatniej akcji sprzątania wzięło udział około 150 wolontariuszy, a jeden z uczestników zauważył: „Zawsze jest to dobra zabawa, nawiązujemy przyjaźnie i świetnie się bawimy, robiąc przy tym coś dobrego”.

W akcji Plastic Cup na rzece Cisie wzięło udział około 150 wolontariuszy

Prawie połowa wód powierzchniowych Ziemi znajduje się w dorzeczach rzek, które dzielą co najmniej dwa kraje. Zajmuje się nimi około 40% światowej populacji i odpowiada za 60% globalnego przepływu rzek. W UE Bruksela wdrożyła ramy, takie jak Ramowa Dyrektywa Wodna i Dyrektywa Powodziowa, aby zapewnić zrównoważone zarządzanie wspólnymi zasobami.

Podczas zawodów Plastic Cup każdego dnia zbiera się około tony odpadów plastikowych

Podkreślając szerszy wpływ inicjatywy Plastic Cup, Gergely mówi: „W każdej rzece na świecie jest dużo zanieczyszczeń. Dunaj przenosi 1500 ton plastiku, Cisa około 250 ton, a my możemy zatrzymać 100 ton rocznie”.

Gergely Hankó twierdzi, że wolontariusze Plastic Cup mogą zatrzymać około 100 ton plastiku rocznie

Dzień Dunaju

Węgierskie Muzeum Wody w Esztergom obchodzi Dzień Dunaju

Tegoroczne sprzątanie rzeki Cisy zbiegło się z Dniem Dunaju, corocznym wydarzeniem odbywającym się w wielu krajach europejskich, aby uczcić podpisanie Konwencji o ochronie rzeki Dunaj.

W Węgierskim Muzeum Wody w Esztergom odbyły się specjalne warsztaty, podczas których dzieci dowiedziały się o ekologicznym znaczeniu Dunaju.

Warsztaty w węgierskim Muzeum Wody w Esztergom nauczyły dzieci o ekologicznym znaczeniu Dunaju

Była to również okazja, aby dowiedzieć się od osób zarządzających krajowymi drogami wodnymi, jakie działania są podejmowane w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia plastikiem.

Przyznając, że sytuacja jest złożona, Örs Antal z Generalnej Dyrekcji Gospodarki Wodnej Węgier powiedział: „To, co możemy zrobić w praktyce, to zbierać i usuwać odpady plastikowe z (rzek takich jak) Cisa i jej dopływów, a także mamy system monitorowania, aby obserwować zanieczyszczenie. Sytuacja znacznie się poprawiła, co jest bardzo dobrą wiadomością, ale krokiem w kierunku trwałego rozwiązania byłoby, gdybyśmy mogli wzmocnić międzynarodową współpracę i partnerstwo”.

Örs Antal z Generalnej Dyrekcji Gospodarki Wodnej Węgier twierdzi, że w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia rzek plastikiem konieczna jest lepsza współpraca transgraniczna

Zgadzając się z tymi poglądami, Gergely mówi, że potrzebna będzie większa współpraca między krajami dzielącymi wody powierzchniowe.

„Potrzebujemy współpracy interesariuszy, firm, organizacji pozarządowych, decydentów – każdego, kto oczyści dorzecze Cisy i dorzecze Dunaju.

Podsumowując, mówi, że kolejnym kluczowym priorytetem w rozwiązaniu zagadki zanieczyszczenia plastikiem będzie zapobieganie.

„Każdy kraj musi opracować swój Rozszerzony System Odpowiedzialności Producenta. Następnie potrzebny jest System Zwrotu Kaucji. Następnie trzeba współpracować z producentami, pracować nad ekoprojektowaniem, minimalizować opakowania, produkować opakowania monomaterialne, więc każdy musi minimalizować zużycie materiałów i zmniejszać ilość generowanych odpadów. To nie jest fizyka jądrowa, to po prostu bardzo logiczne prawodawstwo, a następnie działanie”.

Zdobądź wiedzę na temat wody

TylkoGliwice i Komisja Europejska współpracują, aby promować kampanię UE Water Wise, #WaterWiseEU. Nasza seria Water Matters i kampania UE mają na celu podniesienie świadomości na temat rosnącego obciążenia europejskich systemów wodnych i potrzeby zrównoważonego zarządzania wodą. Water Matters zagłębi się w różne kwestie związane z wodą, podkreślając znaczenie ochrony przyrody i ekosystemów, które są integralną częścią cyklu wodnego. Poprzez angażujące treści TylkoGliwice i Komisja Europejska mają nadzieję, że zainspirujemy jednostki i społeczności do stania się #WaterWiseEU.