O nas
Kontakt

Poznaj artystów, którzy rozpalają scenę artystyczną w Katarze

Laura Kowalczyk

Poznaj artystów, którzy rozpalają scenę artystyczną w Katarze

We współpracy z Media City, Katar

SCENES rzuca światło na młodzież z całego świata, która przełamuje bariery i wprowadza zmiany. Filmy krótkometrażowe oparte na postaciach będą inspirować i zadziwiać, ponieważ ci młodzi twórcy zmian opowiadają swoje niezwykłe historie.

W sercu Doha stoi tętniąca życiem struktura pełna kreatywności i innowacji. Kultowy budynek, dawniej remiza strażacka, przeszedł niezwykłą transformację, stając się centrum sztuki w Katarze. Ta wyjątkowa przestrzeń, pełna kreatywnych miejsc do pracy, galerii, kina, sklepu z artykułami artystycznymi i kawiarni, jest także domem dla bardzo szanowanego programu Artist-in-Residence.

Artyści

Saida Alkhulaifi jest kierownikiem programu Artist-in-Residence w Straży Pożarnej. Mówi, że program zapewnia początkującym artystom kreatywne miejsce do pracy, które pomaga rozwijać ich umiejętności i rozpoczynać karierę artystyczną.

Anthony Geagea
Program daje artystom będącym rezydentami możliwość konsultacji i nawiązywania kontaktów z innymi artystami i kuratorami

„Każdego roku otrzymujemy od 150 do 250 zgłoszeń, ale tylko 15 artystów odnosi sukces na każdy okres rezydencji” – wyjaśnia Saida.

Jednym z artystów w tegorocznej kohorcie jest brytyjski artysta mieszany Simon Mortimer. Simon pracuje obecnie nad projektem poświęconym kulturze popularnej Kataru. Jego praca polega na nakładaniu warstw tradycyjnych mediów artystycznych, takich jak farba olejna, z nowoczesnymi mediami, takimi jak farba w sprayu i pisaki. Simon mówi, że program pomaga mu tworzyć dzieła sztuki, których nigdy wcześniej nie miał okazji tworzyć.

„Dzięki artystom będącym rezydentami mam swobodę odkrywania wszystkiego, co chcę. Bawię się materiałem i procesami. Poszerzam swoje wizualne słownictwo” — mówi.

Anthony Geagea
Simon mówi, że program umożliwił mu generowanie dzieł artystycznych, które wcześniej wykraczały poza jego możliwości twórcze

Hind Al Obaidli jest katarskim malarzem i artystą rezydentem. Jej obecny projekt artystyczny koncentruje się na postaciach ludzkich i portretach pod wodą. Mówi, że jest podekscytowana uczestnictwem w programie i że zachęca ją to do bardziej ambitnej sztuki. „Myślę, że nadszedł dla mnie idealny moment, aby zrobić obrazy w większej skali, a to jest coś, co chciałem zrobić” — wyjaśnia Hind.

Program Artist-in-Residence zapewnia uznanie i wsparcie artystom tradycyjnym i niekonwencjonalnym dla ich rzemiosła. Yousef Fakhroo specjalizuje się w sztuce audio. Mówi, że program zwiększył jego kreatywność i że otrzymał bezcenne informacje zwrotne od innych artystów. „Sztuka audio jest zdecydowanie niedoceniana. Jestem zaszczycony, że otrzymałem taką możliwość”. Yousef opowiada SCENY.

Anthony Geagea
Hind pracuje obecnie nad projektem artystycznym, który koncentruje się na postaciach ludzkich i portretach pod wodą

Budynek

Chociaż prace Simona, Hinda i Yousefa znacznie się różnią, wszystkich łączy miłość do budynku, w którym mieszkają. „Jako architekt i artysta korzystający z tego budynku widzę, jak wszystko jest dobrze przemyślane” — mówi Hind.

Simon codziennie odwiedza budynek i mówi, że inspiruje go kultura Kataru. Chwali Straż Pożarną za możliwości jakie daje artystom. „Mamy fantastyczny sklep. Wczoraj skończyła mi się farba w sprayu, więc poszedłem do sklepu i bardzo mi pomogli” — mówi.

Euronews
Simon codziennie odwiedza remizę i chwali jej cenne możliwości dla artystów

Często korzysta z warsztatu Straży Pożarnej, wykorzystując jego zaawansowany system cięcia laserowego do tworzenia niestandardowych szablonów. „To bardzo wygodne mieć wszystko w tym samym budynku. To naprawdę pozwala mi skoncentrować się wyłącznie na tworzeniu mojej sztuki” — mówi.

Remiza strażacka została zbudowana w 1982 roku i służyła jako siedziba Urzędu Obrony Cywilnej do końca 2012 roku. Oryginalny budynek został zachowany, aby obnosić się z elementami architektonicznymi z lat 80., mówi Saida. Następnie został ponownie wykorzystany i odnowiony w 2014 roku jako „projekt adaptacyjnego ponownego wykorzystania”.

Zewnętrzna część o strukturze plastra miodu i tyczka strażacka zostały zachowane jako hołd dla przeszłości budynku, ale potrzebne były nowe elementy. „Został odnowiony, aby nadać mu współczesny charakter i dodano udogodnienia, aby uczynić go bardziej użytecznym” — mówi Saida Scenes.

Anthony Geagea
Remiza została wybudowana w 1982 roku i do końca 2012 roku funkcjonowała jako siedziba Zarządu Obrony Cywilnej

Wystawa kończąca rezydencję

Po dziewięciu miesiącach wytężonej pracy artyści prezentują swoje prace na wystawie kończącej rezydencję. Jako jeden z pierwszych artystów audio wybranych do programu, Yousef ma szczęście, że ma możliwość zaprezentowania swojej sztuki w Katarze. „Prezentacja sztuki audio w tym kraju nie jest zbyt powszechna” – mówi.

Swoją sztukę opisuje jako wielozmysłowe doświadczenie skupiające się na dźwięku. „Widziałem ludzi, którzy podchodzili do moich instalacji dźwiękowych i widzieli, jak wychodzą z innym wyglądem, z innym uczuciem. To naprawdę rezonuje z ludźmi” — mówi.

Anthony Geagea
Zauważając, że prezentowanie sztuki audio w Katarze jest rzadkością, Yousef uważa się za szczęściarza, mogąc zaprezentować swoje prace

Entuzjazm Yousefa dla dźwięku jako medium i narzędzia w sztuce jest zaraźliwy. Ma nadzieję, że jego wystawiane prace zainspirują ludzi, sprowokują do przemyśleń i wywołają dyskusje. „Jestem niezmiernie podekscytowany, że mam okazję zaprezentować swoją pracę, przesłanie i przemyślenia społeczności Kataru i nie tylko poprzez sztukę dźwiękową” – mówi. „Wystawa to świetna okazja, ponieważ zyskujesz ogromną ekspozycję. Pomaga to wielu młodym artystom w rozpoczynaniu kariery artystycznej” – dodaje Hind.

W swej istocie program Artists-in-Residence Straży Pożarnej ułatwia, inspiruje i promuje artystów w Katarze. Wyjątkowa architektura i historia budynku stanowią podstawę programu rezydencji, będąc źródłem kreatywności i zachwytu. Dla tych, którzy mieli szczęście uczestniczyć w programie, ten program jest często kluczowym krokiem w ich artystycznej podróży.