O nas
Kontakt

Poznaj Nathana Sawayę: byłego prawnika, który stał się najsłynniejszym na świecie artystą LEGO

Laura Kowalczyk

Poznaj Nathana Sawayę: byłego prawnika, który stał się najsłynniejszym na świecie artystą LEGO

Wystawa „The Art of the Brick”, która przenosi gości w cudowny i kolorowy świat artysty Nathana Sawayi, czynna jest w londyńskiej Brick Lane do 12 maja 2024 roku.

Niektórzy artyści używają farby, inni brązu, a nieliczni mają nawet odwagę tworzyć swoje dzieła z czekolady. Jednak dla Nathana Sawayi ulubionym medium jest skromny klocek LEGO.

Wszystko zaczęło się dwie dekady temu, kiedy Sawaya pracował jako prawnik korporacyjny w Nowym Jorku. Szukając kreatywnego wyjścia po długich dniach monotonnej papierkowej roboty, pomyślał: „A co z tą zabawką z mojego dzieciństwa? Czy mógłbym używać klocków LEGO do tworzenia dzieł sztuki?”.

I z tym pomysłem narodził się prawnik, który stał się artystą.

Dziś kolorowe rzeźby LEGO Sawayi są światową sensacją. Jego uznany spektakl „Sztuka cegły” podbił serca w 24 krajach na sześciu różnych kontynentach.

Słynna wystawa powróciła teraz do Londynu i nie mogła być zorganizowana w bardziej odpowiednim miejscu: kultowej i odpowiednio nazwanej Brick Lane.

Od nowych interpretacji ponadczasowych arcydzieł, takich jak „Mona Lisa” Da Vinci i „Dawid” Michała Anioła, po zapierające dech w piersiach oryginalne dzieła – na wystawie zaprezentowano ponad 100 unikalnych dzieł sztuki zbudowanych z około 1 miliona pojedynczych cegieł.

Przed otwarciem wystawy mieliśmy przyjemność usiąść z Sawayą, aby porozmawiać o jego trwającej całe życie miłości do LEGO.

Nathan Sawaya na zdjęciu przed wystawą „Art of the Brick”, której premiera odbyła się w 2007 roku i od tego czasu stała się międzynarodowym fenomenem.
Nathan Sawaya na zdjęciu przed wystawą „Art of the Brick”, której premiera odbyła się w 2007 roku i od tego czasu stała się międzynarodowym fenomenem.

Kultura TylkoGliwice: Dlaczego LEGO?

Nathan Sawaya: Cóż, uwielbiam używać klocków LEGO z różnych powodów. Myślę, że to bardzo przystępne medium. Ludzie mogą utożsamić się z tą sztuką, ponieważ jest wykonana z czegoś, co znają. Ale lubię też używać LEGO, ponieważ masz te małe prostokąty i ostre rogi, a kiedy patrzysz na grafikę z bliska, widzisz wszystkie te rogi, ale potem się od nich odwracasz i wszystkie te rogi zlewają się w krzywizny. I na tym właśnie polega magia wykorzystania klocków LEGO.

Miałeś dość drastyczną zmianę kariery…

W rzeczy samej. Praktykowałem prawo w Nowym Jorku. Byłem prawnikiem korporacyjnym. Wracałem do domu pod koniec dnia i potrzebowałem jakiegoś ujścia. Niektórzy ludzie chodzą na siłownię pod koniec dnia, a ja chciałbym coś stworzyć. Czasami więc rysowałem lub malowałem. Któregoś dnia po prostu pomyślałem: A co z tą zabawką z mojego dzieciństwa? Czy mogę używać klocków LEGO do tworzenia dzieł sztuki? W końcu porzuciłem kancelarię prawniczą i zostałem artystą na pełen etat.

Gigantyczna rzeźba dinozaura wystawiona w „Art of the Brick” w Londynie
Gigantyczna rzeźba dinozaura wystawiona w „Art of the Brick” w Londynie
„Yellow” Nathana Sawayi na wystawie „The Art of the Brick” w Londynie
„Yellow” Nathana Sawayi na wystawie „The Art of the Brick” w Londynie

Czy mógłbyś opowiedzieć nam trochę o procesie powstawania tych prac?

Więc te ręce stworzyły wszystko, co widzisz na wystawie, a tworzenie tych rzeźb jest powolnym procesem. Kiedy pracuję nad dziełem sztuki, tak naprawdę sklejam każdą cegłę z osobna. To wymaga czasu i cierpliwości. A jeśli popełnię błąd, muszę użyć młotka i dłuta, rozłupać rzeźbę, a następnie odbudować jej część, aby wyglądała dobrze.

Jak decydujesz o tym, co stworzysz? Gdzie znajdujesz inspirację?

Moje inspiracje czerpią z wielu różnych miejsc. Na szczęście dzięki wystawom i trasom koncertowym po całym świecie dużo podróżuję. Poznaję nowych ludzi, doświadczam różnych kultur i mogę to wykorzystać jako inspirację. Noszę ze sobą mały szkicownik, notuję pomysły w trakcie podróży i po prostu wpadam na nowe pomysły podczas podróży.

Czy to przypadek, że ta wystawa odbywa się na Brick Lane?

Ha ha. To wspaniale, że wystawa znajduje się tutaj, na Brick Lane. Niektórzy mogą powiedzieć, że to przypadek. Niektórzy mogą powiedzieć, że to magia LEGO.

„Krzyk” na wystawie „Sztuka cegły”.
„Krzyk” na wystawie „Sztuka cegły”.
Rzeźba Lego wystawiona w „The Art of the Brick” w Londynie
Rzeźba Lego wystawiona w „The Art of the Brick” w Londynie

Co sądzisz o sztucznej inteligencji w sztuce?

Sztuczna inteligencja może być świetnym narzędziem dla artysty. Osobiście jeszcze z niego nie korzystam, ale myślę, że można z nim przynajmniej poeksperymentować. Nie, nie ma żadnych zasad w sztuce. Zatem wszystko, co może stworzyć nową sztukę, jest czymś wartym odkrycia.

Jak każde narzędzie może być świetnym narzędziem dla artysty. Osobiście jeszcze z niego nie korzystam, ale myślę, że można z nim przynajmniej poeksperymentować. To znaczy, myślę, że nie ma żadnych zasad w sztuce. Zatem wszystko, co może stworzyć nową sztukę, jest czymś do odkrycia.

Ile masz klocków LEGO?

W moim studiu artystycznym mam w ekwipunku około 10 milionów klocków LEGO. Zatem w dowolnym momencie mam wystarczającą ilość cegieł, aby móc stworzyć wszystko, co tylko sobie wyobrazię. Staram się zachować pełną gamę kolorów oraz kształtów i rozmiarów. Co miesiąc zamawiam około ćwierć miliona cegieł. Mam więc sporo klocków LEGO…

Na koniec, czy kiedykolwiek nadepnąłeś przypadkowo na klocek LEGO podczas pracy nad jedną ze swoich rzeźb?

Nadepnąłem na tyle klocków LEGO, że już tego nie czuję!

Wystawę „The Art of the Brick” można oglądać przy londyńskiej Brick Lane do 12 maja 2024 r.