O nas
Kontakt

Hiszpania nakłada tymczasowy zakaz skanowania gałek ocznych Sama Altmana za pomocą Worldcoina ze względu na obawy dotyczące prywatności

Laura Kowalczyk

aniel Kertusha, 21, has his eyes scanned by an orb at a Worldcoin registration point in Barcelona, Spain, Friday, August 4, 2023.

Hiszpania wprowadziła tymczasowy zakaz skanowania gałek ocznych Worldcoin, powołując się na obawy dotyczące prywatności.

Hiszpański organ nadzorujący prywatność nakazał Worldcoin, firmie utworzonej przez dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana, która skanuje gałki oczne w celu tworzenia cyfrowych identyfikatorów w zamian za kryptowalutę, zaprzestania działalności w kraju na trzy miesiące w związku z obawami dotyczącymi tego, co robi z danymi osobowymi użytkowników .

Deklarowanym celem Worldcoin jest zapewnienie ludziom formy identyfikacji, której nigdy nie można ukraść ani powielić.

Mówi, że może tego dokonać poprzez utworzenie „światowego identyfikatora” poprzez skanowanie czyichś gałek ocznych przez „kule” – urządzenie, które rejestruje obraz tęczówek tej osoby, czyli kolorowych części oczu.

W zamian osoby, które się zarejestrują, otrzymują kryptowalutę Worldcoin.

Hiszpańska Agencja Ochrony Danych poleciła w środę spółce dominującej Worldcoin Tools for Humanity Corporation, aby zaprzestała gromadzenia danych osobowych i zachowała wszystkie już zebrane informacje.

Agencja podała w oświadczeniu, że otrzymała różne skargi na firmę, począwszy od gromadzenia danych osobowych nieletnich, a skończywszy na zakazie wycofania zgody na udostępnianie danych osobowych.

W ostatnich miesiącach ludzie ustawiali się w kolejce do punktów, w których umieszczane są te kule w miastach takich jak Madryt i Barcelona.

Dochodzenie w sprawie działalności Worldcoin

Według najnowszych danych firmy z listopada, ponad 360 000 osób w Hiszpanii zarejestrowało się w Worldcoin.

Choć Worldcoin twierdzi, że dane są wykorzystywane do stworzenia unikalnej, bezpiecznej formy identyfikacji, eksperci ds. prywatności obawiają się, że firma może wykorzystać te informacje w inny sposób, na przykład w celu spersonalizowania marketingu.

To skłoniło inne kraje, w tym Francję i Niemcy, do zbadania działalności Worldcoin.

Rząd Kenii również zawiesił nowe rejestracje w Worldcoin, sprawdzając, czy dane osobowe są odpowiednio chronione.

Worldcoin odpowiedział, że ich operacje chronią prywatność.

„Hiszpański organ ochrony danych (AEPD) w swoich dzisiejszych działaniach obchodzi prawo UE, które ogranicza się do Hiszpanii, a nie szerzej rozumianej UE, i rozpowszechnia na całym świecie niedokładne i wprowadzające w błąd twierdzenia na temat naszej technologii” – powiedział Jannick Preiwisch, inspektor ochrony danych w Worldcoin w oświadczeniu.