Organizacja charytatywna zajmująca się pomocą humanitarną Lekarze bez Granic (MSF) twierdzi, że zmiany klimatu mają niszczycielski wpływ na jej pracowników
Jedna z czołowych organizacji charytatywnych zajmujących się działalnością humanitarną ujawniła, że zmiany klimatyczne stanowią „podwójny cios” dla prób ratowania życia, ponieważ jednocześnie mnożą zagrożenia dla zdrowia i sprawiają, że interwencje humanitarne stają się trudniejsze i bardziej złożone w realizacji.
W nowym raporcie organizacji Lekarze bez Granic (MSF) ujawniono, w jaki sposób pracownicy organizacji humanitarnych i społeczności radzą sobie z licznymi i złożonymi wyzwaniami związanymi ze zmianą klimatu.
Wiele wiadomo na temat negatywnego wpływu kryzysu klimatycznego na zdrowie człowieka, lecz stosunkowo mało uwagi poświęcono problemom, z jakimi borykają się pracownicy organizacji pomocowych niosący pomoc cierpiącym — aż do teraz.
Raport zatytułowany „A enemyile climate: Confronting the challenges of aid delivery in the context of climate change” jest efektem współpracy Humanitarian Action for Climate and Environment (HACE) Initiative organizacji MSF oraz Heidelberg University Institute of Global Health. Przedstawia wyzwania, z którymi mierzą się pracownicy organizacji humanitarnych MSF, obok pacjentów i społeczności.
Naukowcy rozmawiali z 49 pracownikami organizacji humanitarnych z 30 różnych krajów na całym świecie i dowiedzieli się, jak sobie radzą i jak reagują na szybko zmieniające się otoczenie.
Wyniki ich badań rzucają światło na fakt, że różne zagrożenia klimatyczne, w tym zmiany w dostępności i jakości wody, a także niedobór żywności, są nierozerwalnie związane z globalnym ociepleniem – i szybko rosnącymi potrzebami humanitarnymi.
Jak zmiany klimatyczne wpływają na zadania pracowników organizacji humanitarnych?
Lekarze bez Granic wyjaśniają, że zmiany klimatyczne utrudniają pracownikom humanitarnym skuteczne reagowanie na potrzeby społeczności dotkniętych nieszczęściem z wielu powodów.
Do najpoważniejszych należy stworzenie dodatkowych przeszkód logistycznych utrudniających udzielanie pomocy humanitarnej, zarówno w postaci uszkodzonej infrastruktury i zakłóceń w łańcuchu dostaw, jak i stwarzanie warunków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
„W marcu (2022) był tu cyklon Gombe, który stworzył duże problemy na poziomie społeczności” – wyjaśnia pracownik humanitarny MSF w Mozambiku. „Niektóre społeczności były odizolowane, a zespół MSF był ograniczony do jednego miejsca… mosty się zawaliły, więc nie mogliśmy przenieść zespołu z jednego regionu do drugiego”.
Raport ujawnia jednak, że MSF jest zdecydowane nie pozwolić, aby zmiany klimatyczne stanęły na przeszkodzie w realizacji jej ważnych zadań, a organizacja już teraz czyni duże postępy.
W rzeczywistości zespoły organizacji charytatywnych na całym świecie zaczynają przystosowywać się do kryzysu wraz ze społecznościami, w których działają.
Raport obnaża historie pracowników organizacji humanitarnych i pokazuje, jak zmieniają się ich metody działania w obliczu przeciwności losu.
Ale na czym polegają te zmiany?
„Myślę, że mamy okazję… udoskonalić nasz sposób pracy” – wyjaśnia jeden z pracowników humanitarnych MSF ze Szwajcarii. „Na przykład na Madagaskarze… wykonując oparte na danych e-prep (gotowość na sytuacje awaryjne)… i nadzorując nie tylko choroby zakaźne, ale także takie kwestie jak opady deszczu czy plony, a także brak bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienie, zamiast czekać, aż dzieci z poważnym ostrym niedożywieniem zaczną się pojawiać”.
Inne plany obejmują podnoszenie świadomości, działania wyprzedzające, budowanie odporności i wspieranie współpracy.
„Odpowiedź nie jest adekwatna do potrzeb”
Podczas gdy MSF z pewnością dostosowuje się do wielu problemów spowodowanych przez zmiany klimatu, raport ujawnia również, że ogólnie rzecz biorąc, środki adaptacyjne pozostają dość ograniczone pod względem skali i zakresu w ramach MSF i w szerszych społecznościach. Wynika to częściowo z samej skali – obecnej i przyszłej – wpływu kryzysu.
„Wiele społeczności i organizacji nadal jest narażonych na rosnące ryzyko związane ze zmianą klimatu, ponieważ reakcja nie jest dostosowana do potrzeb” – mówi Léo Lysandre Tremblay, szef inicjatywy Humanitarnej na rzecz klimatu i środowiska (HACE) organizacji Lekarze bez Granic oraz współautor raportu.
„Podkreśla to znaczenie ambitniejszych działań mających na celu ograniczenie ryzyka, zwiększenie gotowości i ochronę ludzi i społeczności przed skutkami zmiany klimatu” – dodaje.
Rzecznik MSF wyjaśnia, że raport powstał w celu lepszego zrozumienia, jak pracownicy organizacji humanitarnych, pacjenci i społeczności MSF radzą sobie ze zmianami klimatycznymi i jak sobie z nimi radzą, a także w celu zwiększenia świadomości na temat problemów, z jakimi zmaga się tak wiele osób.
„MSF dzieli się swoimi odkryciami w nadziei, że pomogą one innym organizacjom zastanowić się nad wpływem zmian klimatycznych na zdrowie w kontekście ich działalności oraz zidentyfikować strategie i działania mające na celu zminimalizowanie wpływu zagrożeń dla zdrowia związanych ze zmianami klimatu” – twierdzą.