O nas
Kontakt

Prawa LGBTQ+ zagrożone w Bułgarii, ponieważ parlament zatwierdził ustawę anty-propagandową

Laura Kowalczyk

An activist waves a rainbow flag in front of the Monument of the Soviet Army, during the Sofia Gay Pride Parade in Sofia, Saturday, June 27, 2015.

Aktywiści na rzecz praw człowieka zaapelowali do UE o podjęcie zdecydowanych działań wobec Bułgarii po tym, jak posłowie przegłosowali poprawkę zakazującą promowania „propagandy” LGBTQ+ w szkołach.

Bułgaria uchwaliła ustawę zakazującą „propagandy” LGBTQ+ w szkołach, co jest kolejnym ciosem dla praw człowieka, który został szeroko potępiony przez grupy obrońców praw człowieka i aktywistów.

Poprawka do bułgarskiego prawa oświatowego, przegłosowana przez parlament w środę, zakazuje „propagandy, promocji lub podżegania w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, w systemie edukacji do idei i poglądów związanych z nietypową orientacją seksualną i/lub tożsamością płciową inną niż biologiczna”.

Parlamentarzyści zatwierdzili projekt ustawy zdecydowaną większością głosów: 159 osób było za, 22 przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Poprawka, zaproponowana przez prorosyjską skrajnie prawicową partię Wazrazhdane, wprowadza również definicję „nietypowej orientacji seksualnej” — co jest tłumaczone jako sprzeczne z bułgarską koncepcją prawną „emocjonalnego, romantycznego, seksualnego lub zmysłowego pociągu między osobami płci przeciwnej”.

Ustawa wywołała szok w całej Bułgarii, skłaniając protestujących do wyjścia na ulice i organizacje zajmujące się prawami człowieka do zablokowania jej przejścia przez parlament.

Aktywiści i organizacje takie jak LevFem, Feminist Mobilisations i organizacja LGBTQ+ Action zjednoczyły się pod hasłem „Szkoła dla wszystkich! Zatrzymajmy nienawiść!”.

Forbidden Colours, ogólnoeuropejska grupa działająca na rzecz praw osób LGBTQ+, w komunikacie prasowym potępia nowe prawo jako „bezpośredni atak na podstawowe prawa człowieka osób LGBTIQ+, zwłaszcza dzieci”.

„Jest głęboko niepokojące, że Bułgaria przyjmuje taktykę z rosyjskiego podręcznika anty-praw człowieka” – czytamy dalej. „Takie działania są nie tylko regresywne, ale także stoją w bezpośredniej sprzeczności z wartościami równości i niedyskryminacji, których broni Unia Europejska”.

Jak podaje serwis Forbidden Colours, brzmienie ustawy przypomina rosyjskie i węgierskie ustawy antypropagandowe skierowane przeciwko środowisku LGBTQ+, co sugeruje, że jest to próba ograniczenia widoczności osób LGBTQ+ i ograniczania praw człowieka przez rząd Bułgarii.

W 2021 r. węgierski rząd pod przewodnictwem partii Fidesz premiera Viktora Orbána zmienił ustawę o pedofilii i ochronie dzieci, aby ograniczyć ich narażenie na materiały „promujące homoseksualizm”, zmianę płci i reprezentację LGBT w mediach lub przestrzeni publicznej. Naruszenie prawa podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności.

Globalna organizacja zajmująca się prawami człowieka Amnesty International poinformowała wcześniej w tym roku, że: że węgierska ustawa „wytworzyła atmosferę strachu”, która zepchnęła środowiska LGBTQ+ w cień, a teraz pojawiają się obawy, że to samo wydarzy się w Bułgarii.

Aktywiści wzywają UE do podjęcia większych działań w celu ukrócenia dyskryminujących działań wobec osób LGBTQ+ wśród jej członków.

„Unia Europejska nie może stać bezczynnie, gdy jedno z jej państw członkowskich uchwala prawa, które zagrażają bezpieczeństwu i prawom osób LGBTIQ+” – stwierdził Forbidden Colours, wzywając Komisję Europejską do „podjęcia zdecydowanych działań przeciwko Bułgarii w celu przestrzegania zasad równości i praw człowieka, które stanowią istotę UE”.

Bułgaria, podobnie jak większość krajów Europy Wschodniej, niezmiennie plasuje się w ostatnich rankingach organizacji zajmujących się prawami obywatelskimi i badaczy pod względem wolności osób LGBTQ+.

W najnowszej Mapie TęczowejW raporcie analizującym stan praw i wolności osób LGBTQ+ na całym kontynencie europejski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Transseksualnych i Interseksualnych umieścił Bułgarię na 38. miejscu na 48 krajów.

Bułgaria uzyskała również wynik 23,22%, przy czym 0% oznaczało „rażące naruszenia praw człowieka i dyskryminację”, a 100% – poszanowanie praw człowieka i pełną równość.

Spośród 27 państw członkowskich UE Bułgaria znalazła się na trzecim miejscu od końca, tuż przed Rumunią i Polską i znacznie poniżej średniej UE wynoszącej 50,61%.