Dzień Bożego Narodzenia, który dla wyznawców prawosławia przypada 7 stycznia, wiąże się z różnymi tradycjami.
Ortodoksyjni chrześcijanie w Europie i na całym świecie w sobotni wieczór zapełnili kościoły na nabożeństwach wigilijnych.
Tradycje są różne, ale zazwyczaj główne nabożeństwo dla prawosławnych chrześcijan odbywa się w noc poprzedzającą Boże Narodzenie, które przypada 7 stycznia.
Data została zaczerpnięta z kalendarza juliańskiego zaproponowanego przez rzymskiego dyktatora Juliusza Cezara i jest przestrzegana przez wielu prawosławnych chrześcijan.
W Betlejem patriarcha Teofil III z Jerozolimy odprawił Mszę o północy w kościele Narodzenia Pańskiego.
W Moskwie patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl – czyli Cyryl – prowadził nabożeństwo Boskiej Liturgii w Soborze Chrystusa Zbawiciela.
W swoim bożonarodzeniowym orędziu Cyryl mówił o miłości ofiarnej, zauważając, że Jezus Chrystus „wybawił nas od złej drogi życiowej, od niewłaściwej orientacji życiowej”.
Wezwał także do modlitwy za Rosję, aby „żadna obca zła wola nie zakłóciła pokojowego biegu życia”.
Do prezydenta Rosji Władimira Putina dołączyły rodziny żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie, podczas nabożeństw wigilijnych w jego rezydencji w Nowo-Ogariowie na zachodnich przedmieściach Moskwy.
W Belgradzie serbscy wierzący uczcili prawosławną Wigilię, paląc gałęzie dębu podczas kazań wygłaszanych przed kościołami i świątyniami.
Wielu mieszkańców stolicy Ukrainy, Kijowa, święto Trzech Króli w wigilię prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia obchodziło, nurkując w zimnej rzece Dniepr.
Tysiące wiernych nurkowało w zimowych wodach rzek i jezior w całej Bułgarii, aby odzyskać krucyfiksy odlane przez księży podczas ceremonii Objawienia Pańskiego.
Legenda głosi, że osoba, która wyciągnie z rzeki drewniany krzyż, zostanie uwolniona od złych duchów i będzie zdrowa przez cały rok.
Objawienie Pańskie oznacza koniec 12 dni Bożego Narodzenia, ale nie wszystkie kościoły prawosławne obchodzą je tego samego dnia.