O nas
Kontakt

Prezydent USA Joe Biden nazywa Japonię i Indie krajami „ksenofobicznymi” w ramach ostatniej gafy

Laura Kowalczyk

President Joe Biden speaks April 24, 2024, in Washington.

Prezydent USA próbował porównać te kraje ze swoim w kwestii imigracji.

Prezydent USA Joe Biden nazwał Japonię i Indie krajami „ksenofobicznymi”, które nie przyjmują imigrantów, wrzucając je do jednego worka z przeciwnikami: Chinami i Rosją.

Uwagi wygłoszone podczas środowego wieczoru podczas zbiórki pieniędzy na kampanię nastąpiły zaledwie trzy tygodnie po przyjęciu w Białym Domu premiera Japonii Fumio Kishidy.

Podczas wystawnej oficjalnej wizyty obaj przywódcy świętowali to, co Biden nazwał „nierozerwalnym sojuszem”, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa globalnego.

Zeszłego lata premier Indii Narendra Modi został powitany w Białym Domu.

Ten komentarz jest najnowszym z długiej listy gaf Bidena, który ma 81 lat.

Jego republikański rywal Donald Trump wyemitował podobną liczbę publicznych błędów i skandalicznych komentarzy, w tym kpiąc z osób niepełnosprawnych, najwyraźniej pomylił imię własnej żony i sugerował, że wstrzykiwanie wybielacza może pomóc w walce z COVID.

Republikański kandydat na prezydenta, były prezydent Donald Trump, przemawia podczas wydarzenia związanego z kampanią we Freeland w stanie Michigan, środa, 1 maja 2024 r.

Podczas zbiórki pieniędzy w hotelu, gdzie darczyńcami byli głównie Amerykanie pochodzenia azjatyckiego, Biden powiedział, że nadchodzące wybory w USA dotyczą „wolności, Ameryki i demokracji”.

Powiedział, że gospodarka kraju kwitnie „dzięki tobie i wielu innym”.

„Dlaczego? Ponieważ witamy imigrantów” – powiedział Biden. „Słuchaj, pomyśl o tym. Dlaczego Chiny tak bardzo hamują gospodarkę? Dlaczego Japonia ma problemy? Dlaczego Rosja? Dlaczego Indie? Bo są ksenofobami. Nie chcą imigrantów”.

„To imigranci czynią nas silnymi” – dodał amerykański przywódca. „To nie żart. To nie jest hiperbola, ponieważ mamy napływ pracowników, którzy chcą tu być i chcą wnieść swój wkład”.

Japonia i Indie krytyczni wobec sojuszników USA

Japonia i Indie są kluczowymi sojusznikami USA i istotnymi partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.

Ani rząd Japonii, ani Indii nie zareagował natychmiast.

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby powiedział, że Biden wypowiada się w szerszym kontekście na temat stanowiska USA w sprawie imigracji.

„Nasi sojusznicy i partnerzy dobrze wiedzą namacalnie, jak prezydent Biden ceni ich, ich przyjaźń, współpracę i zdolności, jakie wnoszą do szerokiego spektrum kwestii, nie tylko związanych z bezpieczeństwem” – powiedziała Kirby w czwartek rano zapytana o „Ksenofobiczna” uwaga Bidena.

„Rozumieją, jak bardzo on całkowicie i całkowicie ceni ideę sojuszy i partnerstw” – dodał.

Komentarze Bidena pojawiły się na początku Miesiąca Dziedzictwa Mieszkańców Azji i Ameryki oraz wysp Pacyfiku.