O nas
Kontakt

Problemy w Chinach? Moody’s obniża perspektywy kredytowe w związku z rosnącymi problemami z zadłużeniem

Laura Kowalczyk

Problemy w Chinach?  Moody's obniża perspektywy kredytowe w związku z rosnącymi problemami z zadłużeniem

Druga co do wielkości gospodarka świata zwalniała jeszcze zanim ograniczenie nadmiernego zadłużenia w 2020 r. doprowadziło wielu deweloperów do bankructwa.

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła we wtorek perspektywę dla chińskich obligacji skarbowych do negatywnej, powołując się na ryzyko związane ze spowolnieniem gospodarczym i kryzysem w sektorze nieruchomości.

Moody’s stwierdziła, że ​​obniżenie ratingu, pierwsze w przypadku Chin od 2017 r., odzwierciedla ryzyko związane z problemami finansowymi samorządów lokalnych i regionalnych oraz przedsiębiorstw państwowych.

Druga co do wielkości gospodarka świata zwalniała przed stłumieniem w 2020 r. nadmiernego zadłużenia spowodowanego niewypłacalnością kilkudziesięciu deweloperów. Problemy te zaszkodziły finansom władz lokalnych, a także zagroziły niektórym pożyczkodawcom, jeszcze bardziej spowalniając gospodarkę.

Konieczność interwencji rządu w celu wsparcia banków i samorządów lokalnych stwarza „znaczne ryzyko pogorszenia siły fiskalnej, gospodarczej i instytucjonalnej Chin”. Zmiana perspektyw odzwierciedla także zwiększone ryzyko wynikające ze strukturalnie i trwale słabego średnioterminowego wzrostu gospodarczego” – stwierdził Moody’s w oświadczeniu. oświadczenie.

Ministerstwo Finansów Chin wyraziło „rozczarowanie” decyzją Moody’s o obniżeniu perspektywy.

„Od początku tego roku, w obliczu złożonej i trudnej sytuacji międzynarodowej, a także w kontekście niestabilnego ożywienia gospodarczego na świecie i spowolnienia gospodarczego, chińska makroekonomia w dalszym ciągu odradza się i stale się rozwija” – oświadczyło ministerstwo. , jak wynika z internetowego zapisu uwag wygłoszonych podczas wtorkowej sesji pytań i odpowiedzi.

We wtorek giełdy w Chinach spadły, przy czym giełda Hang Seng w Hongkongu spadła o 1,9%, a indeks Shanghai Composite spadł o 1,7%.

Odrębnie agencja Moody’s podtrzymała długoterminowe ratingi chińskich emitentów na poziomie A1 w walucie krajowej i zagranicznej.

Firma ratingowa podała, że ​​spodziewa się, że chińska gospodarka będzie rosła w tempie 4% rocznie w latach 2024 i 2025, a następnie przez resztę dekady będzie rosła średnio do 3,8%.

Czynniki takie jak „słabsza sytuacja demograficzna” w miarę starzenia się kraju prawdopodobnie spowodują spadek potencjalnego wzrostu do około 3,5% do 2030 r., twierdzi Moody’s.

Aby zrównoważyć słabość sektora nieruchomości, Chiny będą potrzebować „znacznych i skoordynowanych reform”, aby wesprzeć większe wydatki konsumenckie i produkcję o wyższej wartości dodanej, aby wesprzeć silny wzrost, twierdzi Moody’s.

Ożywienie Chin po pandemii Covid-19 osłabło po tym, jak początkowy wzrost aktywności na początku tego roku wygasł szybciej, niż oczekiwano. Pomimo przedłużającego się osłabienia wydatków konsumpcyjnych i eksportu, oczekuje się, że w tym roku gospodarka będzie rosła w tempie około 5% rocznie.

Ministerstwo Finansów stwierdziło, że chińska gospodarka nadal charakteryzuje się „niezwykłą odpornością i potencjałem rozwojowym” i pozostanie ważnym motorem światowego wzrostu gospodarczego w przyszłości.