O nas
Kontakt

Problemy z zakupem domów w Wielkiej Brytanii: depozyty sięgają 105% średniego rocznego dochodu

Laura Kowalczyk

House for sale, editing.

Według dostawcy kredytów hipotecznych Nationwide, cena przeciętnego domu w Wielkiej Brytanii ponownie wzrosła w styczniu, w najszybszym tempie od października.

Według najnowszych danych firmy pożyczkowej Nationwide Building Society, ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły w styczniu o 0,7% miesiąc do miesiąca, przy rocznym spadku o zaledwie 0,2%.

„Ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły w styczniu o 0,7%, po uwzględnieniu efektów sezonowych. Przełożyło się to na poprawę rocznej dynamiki cen domów o -1,8% w grudniu do -0,2% w styczniu, co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2023 roku, ”, powiedział główny ekonomista Nationwide Robert Gardner, komentując dane.

Według Gardnera trajektoria oprocentowania kredytów hipotecznych ma kluczowe znaczenie dla rynku mieszkaniowego i stanowi wyzwanie w 2023 r. dla osób chcących kupić dom.

„Gdyby średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło do 4%, zmniejszyłoby to ciężar spłat kredytów hipotecznych do 34% wynagrodzenia na rękę (przy założeniu, że ceny domów i dochody pozostaną niezmienione)” – powiedział.

„Jednak przy wszystkich innych czynnikach konieczne byłoby oprocentowanie kredytów hipotecznych na poziomie 3% (wciąż znacznie powyżej najniższych poziomów odnotowanych po pandemii), aby przywrócić tę miarę przystępności cenowej do jej długoterminowej średniej”.

Obecna średnia cena domu pozostaje o 16 000 funtów (19 000 euro) niższa od najwyższej wartości 273 750 funtów (320 400 euro) odnotowanej w sierpniu 2022 r., czyli w okresie charakteryzującym się wpływem rosnących stóp procentowych na rynek nieruchomości.

Jak podaje „Financial Times”, ceny pozostają jednak o około 42 000 funtów (49 000 euro) wyższe niż te odnotowane w styczniu 2020 r., co odzwierciedla szybki rozwój podczas pandemii, kiedy historycznie niskie stopy procentowe zwiększyły popyt.

Oszczędzanie na lokacie pozostaje poważnym wyzwaniem dla nabywców domów, twierdzi Nationwide. Szacuje, że 20% zaliczka dla typowego kupującego po raz pierwszy odpowiada obecnie około 105% średniego rocznego dochodu brutto.

Mieszkańcy New Era we wschodnim Londynie, zbudowanego z myślą o niedrogich mieszkaniach, wzywali brytyjskich przywódców do zaprzestania podwyżek czynszów.  Londyn, 1 grudnia 2014 r.
Mieszkańcy New Era we wschodnim Londynie, zbudowanego z myślą o niedrogich mieszkaniach, wzywali brytyjskich przywódców do zaprzestania podwyżek czynszów. Londyn, 1 grudnia 2014 r.

Podobnie osoby poszukujące nieruchomości na wynajem spotykają się z wyższymi cenami ze względu na dużą konkurencję.

W ostatnim kwartale 2023 r. średnie ogłaszane czynsze poza Londynem w Wielkiej Brytanii osiągnęły poziom 1280 funtów (1500 euro) miesięcznie, co oznacza wzrost o 9,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według portalu nieruchomości Rightmove oznacza to najniższą roczną stopę wzrostu obserwowaną od 2021 r.

W Anglii gospodarstwa domowe o średnich dochodach wydają około 26% na domy wynajmowane po średniej cenie. W Walii odsetek ten wynosi 23%, a w Irlandii Północnej 25%.

Prognozy Rightmove na przyszły rok przewidują wzrost średnich czynszów o 5% poza Londynem i 3% w stolicy.