O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Rosja stoi przed nowym orzeczeniem MTS, gdy europejscy przywódcy przyznają, że zawiedli Ukrainę

Laura Kowalczyk

A United Russia party poster reads:

Najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Europejscy przywódcy przyznają, że UE „nie osiągnęła” swoich celów, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie

W piśmie opublikowanym w środę w „Financial Times” pięciu europejskich przywódców przyznało „trudną prawdę”, że Unia Europejska „nie osiągnęła” swojego celu, jakim było dostarczenie Ukrainie 1 miliona sztuk artylerii do końca marca 2024 roku.

W dokumencie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Danii Mette Frederiksen, premier Czech Petr Fiala, premier Estonii Kaja Kallas i premier Holandii Mark Rutte napisali, że UE „nie może tak po prostu zrezygnować z obietnicy”.

„Jeśli ukraińscy żołnierze mają kontynuować walkę, zapotrzebowanie na amunicję jest ogromne” – czytamy w liście. „A dostawy broni i amunicji przez państwa członkowskie UE na Ukrainę są ważniejsze niż kiedykolwiek”.

Przywódcy wezwali UE do podwojenia wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy w walce z rosyjską inwazją i zapewnienia Kijowowi „pilnie potrzebnej amunicji i systemów uzbrojenia, w tym haubic, czołgów, bezzałogowych statków powietrznych i obrony powietrznej”.

Orzeczenie wydane w sprawie finansowania rosyjskich separatystów

Sąd Najwyższy ONZ planuje dziś wydać orzeczenie w sprawie zarzutów Ukrainy, że Rosja dziesięć lat temu finansowała separatystycznych rebeliantów na wschodzie kraju i dyskryminowała wieloetniczną społeczność Krymu od czasu aneksji półwyspu.

Prawnie wiążące orzeczenie końcowe jest pierwszą z dwóch oczekiwanych decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w związku z trwającym od dziesięciu lat konfliktem między Rosją a Ukrainą, który prawie dwa lata temu przerodził się w wojnę na pełną skalę.

Sprawa złożona w 2017 r. oskarża Rosję o łamanie konwencji przeciwko dyskryminacji i finansowaniu terroryzmu. Ukraina chce, aby sąd nakazał Moskwie zapłatę odszkodowań za ataki i zbrodnie na wschodzie kraju, w tym za zestrzelenie lotu Malaysia Airlines nr 17 w lipcu 2014 r.

Oczekuje się również, że w piątek sąd wyda orzeczenie w sprawie zastrzeżeń Rosji wobec jej jurysdykcji w innej sprawie wniesionej przez Ukrainę wkrótce po wkroczeniu wojsk rosyjskich w lutym 2022 r. Zarzuca, że ​​Moskwa przeprowadziła atak na podstawie sfabrykowanych zarzutów o ludobójstwie.

Sąd wydał już tymczasowy nakaz dla Rosji zaprzestania inwazji, którą Moskwa zlekceważyła.

Komisja Europejska rozszerza politykę bezcłową z Ukrainą

Komisja Europejska ogłosiła w środę, że przedłuży zawieszenie ceł importowych na ukraiński eksport produktów rolnych o kolejny rok, do czerwca 2025 roku.

Oświadczenie prawdopodobnie podsyci gniew rolników, którzy protestują w całej Europie w sprawie wprowadzenia środków chroniących ich przed napływem tańszego importu i uznania wartości ich pracy.

Białoruski zespół rockowy krytyczny wobec Putina zatrzymany w Tajlandii

Członkowie zespołu rockowego, który krytycznie odnosił się do wojny Moskwy na Ukrainie, pozostali we wtorek zamknięci w tajskim więzieniu dla imigrantów w obawie, że mogą zostać deportowani do Rosji, po tym jak zgłoszony plan umożliwienia im przelotu w bezpieczne miejsce w Izraelu został najwyraźniej zawieszony.

Zespół grający rocka progresywnego Bi-2 poinformował na Facebooku, że ma informację, że interwencja rosyjskich dyplomatów pokrzyżowała ten plan, mimo że bilety na ich lot zostały już zakupione.

„Uczestnicy grupy pozostają przetrzymywani w ośrodku imigracyjnym we wspólnej celi, w której przebywa 80 osób” – napisano w poście. Mówi się, że odmówili spotkania z rosyjskim konsulem.

Grupa podała później w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że jej piosenkarz Jegor Bortnik (pseudonim Lyova) wsiadł na pokład samolotu lecącego do Izraela późnym wtorkiem, ale pozostali członkowie pozostali w więzieniu.

Aleksandra
Aleksandr „Shura” Uman (z lewej) i Jegor „Lyova” Bortnik występują na koncercie Bi-2 w Moskwie.

Siedmiu członków zespołu zostało aresztowanych w ubiegły czwartek po zagraniu koncertu na południowej wyspie Phuket, podobno z powodu braku odpowiednich dokumentów roboczych. Na Facebooku napisali, że wszystkie ich koncerty „odbywają się zgodnie z lokalnymi przepisami i praktykami”. Phuket jest popularnym celem podróży rosyjskich emigrantów i turystów.

Zatrzymani muzycy „to obywatele Rosji, a także obywatele Rosji i innych krajów, w tym Izraela i Australii” – podała we wtorkowym oświadczeniu grupa Human Rights Watch. Uważa się, że najbardziej zagrożone są osoby posiadające wyłącznie obywatelstwo rosyjskie.

Bi-2 ma 1,01 miliona subskrybentów swojego kanału na YouTube i 376 000 słuchaczy miesięcznie w Spotify.

Obietnice Ukrainy złożone mniejszości węgierskiej nie są wystarczające, mówi Orbán

Członkowie znacznej mniejszości węgierskiej na Ukrainie w dalszym ciągu zakłócają stosunki między Budapesztem a Kijowem, grożąc wykolejeniem kluczowego wsparcia finansowego dla ukraińskiego wysiłku wojennego.

Premier Węgier Viktor Orbán od dawna zarzucał rządowi Ukrainy, że narusza prawo węgierskojęzycznych studentów i około 75 000 etnicznych Węgrów mieszkających na ukraińskim Zakarpaciu do posługiwania się swoim językiem ojczystym w edukacji i administracji publicznej.

Jego rząd zablokował kluczowe fundusze UE dla Ukrainy i zagroził, że utrudni wysiłki wyniszczonego wojną kraju na rzecz ostatecznego przyłączenia się do bloku, co doprowadzi do niepokojącego poziomu stosunków dyplomatycznych.

węgierski premier Viktor Orbán.
węgierski premier Viktor Orbán.

Spór językowy ma swoje korzenie w wysiłkach Ukrainy na rzecz wzmocnienia swojej tożsamości narodowej po tym, jak w 2014 roku wspierani przez Rosję rebelianci przejęli kontrolę nad dwoma regionami na wschodzie kraju, a Moskwa zaanektowała Półwysep Krymski.

Mająca na celu zwalczanie wpływów rosyjskich, ale ostatecznie mająca wpływ na inne języki mniejszości, w 2017 r. przyjęto ustawę, która uczyniła ukraiński językiem wymaganym w szkołach po piątej klasie.

Jednak w grudniu Ukraina zmieniła swoje przepisy dotyczące edukacji i języków, aby dostosować je do wymogów członkostwa w UE i przywróciła wiele praw językowych, których domagał się Budapeszt, co wywołało westchnienie ulgi wśród węgierskiej społeczności w regionie.

Wielka Brytania próbuje uwolnić zamrożone fundusze Abramowicza Chelsea

Brytyjscy prawodawcy wyrazili w środę frustrację faktem, że fundusze ze sprzedaży klubu piłkarskiego Chelsea nie zostały jeszcze przeznaczone na wsparcie ofiar wojny na Ukrainie, jak obiecał prawie dwa lata temu były właściciel, rosyjski miliarder Roman Abramowicz.

Abramowicz sprzedał Chelsea w 2022 r. po tym, jak nałożył na niego sankcje ze strony brytyjskiego rządu za, jak to określił, umożliwienie Rosji „brutalnej i barbarzyńskiej inwazji” na Ukrainę.

Zobowiązał się przekazać 2,5 miliarda funtów (prawie 3 miliardy euro) ze sprzedaży ofiarom wojny. Jednak prawie 20 miesięcy później środki nadal są zamrożone na rachunku bankowym w związku z wyraźnym sporem z rządem brytyjskim co do sposobu ich wydatkowania.

Były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.
Były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.

Impas uwypukla trudności, z jakimi borykają się zachodnie rządy w przenoszeniu na Ukrainę zamrożonych rosyjskich aktywów – nawet tych, które zostały zastawione przez ich właściciela.

„Wszyscy jesteśmy całkowicie zaskoczeni i sfrustrowani, że zajęło to tak dużo czasu” – powiedział lord Peter Ricketts, przewodniczący Komisji do Spraw Europejskich w brytyjskiej Izbie Lordów, która przygotowała raport.

„Nie możemy zrozumieć, dlaczego Abramowicz lub rząd brytyjski nie zadbali o większą przejrzystość pierwotnego zobowiązania, co… pozwoliłoby uniknąć sporów o to, kto dokładnie na Ukrainie otrzyma te pieniądze” – powiedział Ricketts.

W raporcie stwierdzono, że impas „źle odbija się zarówno na Abramowiczu, jak i na rządzie”.