Projekt Herodot to wyjątkowa inicjatywa mająca na celu ochronę szeregu archiwów historycznych z Cypru i Morza Egejskiego Północnego. Obejmuje materiały audiowizualne, muzyczne i telewizyjne, a także zbiory archiwów gazet lokalnych.
Cypr i greckie wyspy Morza Egejskiego mają wspólne tło historyczne i kulturowe, obejmujące okres od starożytności po epokę nowożytną. Korzystając z tego bogatego dziedzictwa, archiwiści i historycy z Cyprus Broadcasting Corporation uratowali ponad 10 000 audycji i innych plików o wyjątkowej wartości historycznej i zdigitalizowali je w bazie danych o otwartym dostępie. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki unijnemu projektowi Digital Herodotus II.
„Wyjątkowość naszego archiwum wynika z tego, że byliśmy jedyną stacją telewizyjną i radiową od 1957 do 1992 roku” – wyjaśnia Thanasis Tsokos, dyrektor generalny CyBC i szef archiwum CyBC. „Dlatego staramy się digitalizować (nagrania), ponieważ jest to bardzo ważne dla naszego społeczeństwa. To część europejskiej historii”
Archeologia cyfrowa
Pliki przechowywane są w archiwum Cyprus Broadcasting Corporation. Zawiera setki godzin plików audiowizualnych, audio i muzycznych z lat 1950–1990 obejmujących szeroki zakres tematów. Jest to proces „archeologiczny”, mówi Thanasis Tsokos:
„Najpierw musimy to naprawić, zdigitalizować, a potem rozpoznać, kto jest kim na zdjęciach, w dokumentach, w radiu, więc jest to skomplikowana procedura”.
Dwudziestu siedmiu pracowników starannie wybrało, odrestaurowało, udokumentowało i zakonserwowało materiały. Dziś platforma Digital Herodotus przechowuje 20% całości archiwum telewizji ogólnokrajowej. Nie było to proste przedsięwzięcie, mówi Fivia Savva, kierownik projektu Herodotus II: „Wybór materiału nie był łatwym zadaniem. Z łącznej liczby dwóch i pół tysiąca godzin musieliśmy wybrać tylko 400 godzin materiału”
Bogate źródło
Całkowita kwota inwestycji Digital Herodotus II, który rozpoczął się w 2017 r. i trwał do 2020 r., wyniósł około miliona euro. Około 85% budżetu zostało sfinansowane przez UE, a 15% przez rządy cypryjski i grecki. Projekt został zrealizowany wspólnie przez Cyprus Broadcasting Corporation, Biuro Prasy i Informacji oraz Agencję Rozwoju Regionalnego Południowego Morza Egejskiego.
Ponad pół miliona stron z lokalnych gazet zostało również zdigitalizowanych w ogólnodostępnej bazie danych, co stanowi bardzo pożądane źródło informacji dla badaczy i dziennikarzy, takich jak Marina Schiza: „Muszę przyznać, że jest to bardzo łatwy w obsłudze silnik. Kiedy czegoś szukam, dostaję 10, 20 filmów” – mówi.
Połączenie z historią
Historia Cypru i regionu Morza Egejskiego w jednym kliknięciem. Archiwum odwiedziło już 330 000 osób z 70 krajów. Pokazano także jego wartość jako platformy dostępnej dla osób najbardziej bezbronnych. Uczniowie Szkoły dla Głuchoniemych w Nikozji pracowali nad filmem dokumentalnym, korzystając z materiałów pochodzących z witryny. Podczas inwazji tureckiej w 1974 r. szkoła pełniła funkcję obozu dla uchodźców, a projekt przybliża uczniom jej wojenną historię.