O nas
Kontakt

Przedmiotem aukcji jest symboliczny sweter księżnej Diany w kolorze czarnej owcy

Laura Kowalczyk

Przedmiotem aukcji jest symboliczny sweter księżnej Diany w kolorze czarnej owcy

Kiedy ją założyła, wywołało to spekulacje, że czarna owca może symbolizować to, co czuje młoda członkini rodziny królewskiej.

Początki ikony mody.

Nowo zaręczona Diana Spencer założyła ten sweter, aby w 1981 roku oglądać, jak jej przyszły mąż, książę Karol, gra w polo.

Motyw „czarnej owcy” był małą aluzją do humoru i wyczucia stylu 19-latki.

I chociaż przedmiot ten nie pochodzi od wysokiej klasy marki projektantów, był niezwykle ceniony w efektownej garderobie księżniczki.

W pismach Pałacu Buckingham do producenta prośba o naprawę lub wymianę po uszkodzeniu.

Zdjęcie AP
List, który księżna Diana napisała do producentów, prosząc o naprawę swetra.

Cynthia Houlton, globalna dyrektor ds. mody w Sotheby’s, powiedziała, że ​​sweter wysłał wiadomość: „Temat swetra – jedna czarna owca wśród białych owiec – czy księżna Diana czuła się czarną owcą? Z pewnością jest wiele spekulacji.

„Ale co ciekawe, ten sweter nigdy nie trafił na rynek. I chociaż pojawiły się spekulacje, listy w rzeczywistości dowodzą, ile znaczył dla niej ten sweter”.

Producent – ​​marka dzianinowa Warm & Wonderful – niedawno na nowo odkrył sweter w magazynie.

Przysłał im go Pałac Buckingham, ale zamiast go naprawić, wysłali księżniczce nowy.

Uszkodzenia oryginału są nadal widoczne na mankiecie.

Plotka głosi, że Diana rozerwała go na swoim pierścionku zaręczynowym.

Jakakolwiek była prawda, był to wczesny przykład wykorzystania swojego ubrania przez zmarłą księżną Walii do przesłania wiadomości.

„Myślę, że księżna Diana naprawdę wykorzystywała modę jako sposób komunikacji” – mówi Houtlon.

„Jeśli pomyślimy o dzisiejszych wpływowych osobach, to one podejmują decyzję o tym, jakie ubrania noszą, aby odzwierciedlać ich wartości i co uważają za ważne, i księżna Diana robiła to przez całe swoje życie. I naprawdę pomieszała wysokie i niskie utwory. Uważamy, że to bardzo powszechna rzecz, ale ona zrobiła to, zanim naprawdę zrobili to inni ludzie”.

Frank Augstein/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Historyczny sweter księżnej Diany z czarną owcą jest wystawiony w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie, poniedziałek, 17 lipca 2023 r.

Sotheby’s oszacował wartość tej działki na 50 000–80 000 euro.

Jednak ostatnie aukcje ubrań Diany osiągnęły znacznie wyższe ceny, niż oczekiwano – na początku tego roku Sotheby’s sprzedał jedną z jej sukienek za ponad 600 000 euro.

Zatem ostateczna cena sprzedaży może z łatwością być sumą sześciocyfrową.

„Z pewnością zaobserwowaliśmy wzrost wyceny i popytu. Powodem popytu jest tak naprawdę podaż i popyt. Tak naprawdę jest tylko kilka ikon mody, a ona z pewnością znajduje się na szczycie wszystkich list, a tylko kilka elementów wejdzie na rynek w miarę upływu czasu. Myślę więc, że to również wpływa na wyceny” – mówi Houlton.

Aukcja internetowa odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 14 września.