O nas
Kontakt

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Francuski film dla smakoszy, zakazana sztuka i ostatnia piosenka The Beatles.

Gdy dni stają się coraz ciemniejsze, a zima szepcze w powietrzu chłód, rekomendacje świetnych filmów, programów telewizyjnych, książek i muzyki są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek – podobnie jak inspirujące wystawy, pokazy artystyczne i wydarzenia, które dają wytchnienie od bardziej ponurej pogody.

Oto, na co należy zwrócić uwagę w tym tygodniu.

Wystawa i sztuka

Elia, Carennac, sierpień 1971, autor: David Hockney, kolorowy ołówek na papierze.
Elia, Carennac, sierpień 1971, autor: David Hockney, kolorowy ołówek na papierze.

Ikona pop-artu lat 60., David Hockney, ma cudowną umiejętność uchwycenia na swoich obrazach cicho wirującego wewnętrznego świata ludzi; celebracja koloru i charakteru, jaki przyjaciele wnoszą do naszego życia. Od szefa kuchni, przez pielęgniarkę, przez ogrodnika, po Harry’ego Stylesa – portrety 86-latka pochodzące z ponad sześćdziesięciu lat można teraz oglądać w wystawie „David Hockney: Rysunek z życia” w National Portrait Gallery w Londynie.

Dla miłośników fotografii Paris Photo show to największe międzynarodowe targi sztuki poświęcone temu medium, które odbywają się w Grand Palais Éphémère od 9 listopada.

Jeśli znajdziesz się we wschodnim Londynie, neonowa przystań nostalgii, jaką jest „Gods Own Junkyard”, obchodzi w tym roku 70. urodziny i zdecydowanie warto ją odwiedzić. Ta stała ekspozycja neonów, mieszcząca się w magazynie Walthamstow, zabiera zwiedzających w oświetloną podróż przez historię Hollywood i mglisty hedonizm swingującego Soho.

Na koniec, chyba najbardziej jesteśmy podekscytowani niedawno otwartym Muzeum Sztuki Zakazanej w Barcelonie. Zawiera wszystko, od obrazu Donalda Trumpa z małym penisem po ukrzyżowanego klauna Ronalda McDonalda. Jest to jedyna na świecie kolekcja dzieł, które zostały gdzieś na świecie zakazane, czasem nawet przez samych artystów.

Film

Michaela Fassbendera w „Zabójcy”.
Michaela Fassbendera w „Zabójcy”.

Świeżo po festiwalach długo oczekiwany thriller psychologiczny Davida Finchera „Zabójca” można już oglądać w kinach, a od 10 listopada będzie można go oglądać w serwisie Netflix. Z Michaelem Fassbenderem w roli głównej (och, jak za nim tęskniliśmy!), oparty na francuskiej serii powieści graficznych pod tym samym tytułem, opowiada historię bezimiennego zawodowego zabójcy, który ucieka po faux pas w pracy. Elegancki i stylowy, nastrojowy i wypaczający umysł, to klasyczny Fincher, który zdecydowanie warto zobaczyć na dużym ekranie.

Zwłaszcza w kinach w Wielkiej Brytanii zdobywca Złotej Palmy L’anatomie d’une chute (Anatomia upadku) wychodzi od 8 listopada. W tym porywającym dramacie sądowym niemiecka pisarka Sandra (Sandra Hüller) jest podejrzana o tajemniczą śmierć męża, a jedynym świadkiem jest jej częściowo niewidomy syn.

Jeśli masz ochotę na więcej, to jest La Passion de Dodin Bouffant (Smak rzeczy)francuski romans dla smakoszy, który rozpoczął swoją europejską premierę kinową.

W końcu jest to także Miesiąc Filmu Europejskiego. Z inicjatywy Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) do 9 grudnia na całym kontynencie odbędą się różne pokazy i wydarzenia specjalne, a wszystko to w celu uczczenia różnorodności filmu europejskiego.

Muzyka

Wreszcie jest i jest zdumiewający: „Now and then”, ostatnia piosenka The Beatles w historii. Jest to także pierwsze i jedyne nagranie Beatlesów XXI wieku, na którym występują wszyscy czterej członkowie zespołu.

Utwór pochodzi z serii niewydanych dem napisanych przez zmarłego Johna Lennona w latach 70. XX wieku, przy użyciu technologii sztucznej inteligencji (AI) służącej do izolowania głosu Lennona od oryginalnej kasety.

telewizja

Dla fanów filmów dokumentalnych o gwiazdach Robbie Williams to najnowszy bohater nadchodzącego programu Netflix, którego premiera odbędzie się 8 listopada. Od jego zmagań z zaburzeniami odżywiania po związek z byłym członkiem Take That, Garym Barlowem, to bezkompromisowe spojrzenie na wady i słabości gwiazdy, która niegdyś zajmowała pierwsze miejsca na listach przebojów.

Jeśli lubisz Bonda i Briana Coxa (aktora, nie fizyka), to „007: Droga do miliona” to pozycja obowiązkowa. W transmisji strumieniowej Prime Video od 10 listopada uczestnicy podejmują się wyzwań inspirowanych twórczością Jamesa Bonda postawionych przez „The Controller” (Cox) w nadziei na wygranie 1 miliona funtów (1,1 miliona euro).

Najważniejszy element prestiżowej telewizji, powszechnie uważany za jeden z najlepszych finałów w historii – wszystkie pięć sezonów serialu HBO „Six Feet Under” jest teraz transmitowanych strumieniowo w serwisie Netflix. Podążając za perypetiami rodziny Fisherów, która prowadzi dom pogrzebowy, w historie o miłości i śmierci wplata pełne niuansów i podnoszące na duchu piękno.

I chociaż większość ludzi nie potrzebuje pretekstu, aby ponownie obejrzeć „Przyjaciół” (który jest również dostępny w serwisie Netflix), po smutnej wiadomości o śmierci Matthew Perry’ego 29 października nie było lepszego – ani bardziej potrzebnego – czasu na to. spędzić czas z Chandlerem Bingiem.