O nas
Kontakt

Przegląd Kultury: Ilu amerykańskich prezydentów postawiono w stan oskarżenia?

Laura Kowalczyk

On this day in 1998: President Bill Clinton was impeached by the United States House of Representatives.

Tego dnia w 1998 r.: Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych postawiła prezydenta Billa Clintona w stan oskarżenia.

19 grudnia 1998 r. prezydent Bill Clinton został oskarżony o skłamanie pod przysięgą przed federalną ławą przysięgłych i utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości. Jego kłamstwo dotyczyło romansu z 21-letnią stażystką Moniką Lewinsky.

Został drugim prezydentem w historii Ameryki, któremu postawiono zarzuty.

Jak dotąd Kongres postawił formalnie w stan oskarżenia jedynie trzech prezydentów USA: Andrew Johnsona, Billa Clintona i Donalda Trumpa – dwa razy w ciągu jednej kadencji.

Przyjrzyjmy się przyczynom impeachmentu.

Andrew Johnson (postawiony w stan oskarżenia w 1868 r.)

Proces impeachmentu Andrew Johnsona w 1868 r
Proces impeachmentu Andrew Johnsona w 1868 r

Prezydent Andrew Johnson otwarcie kłócił się z Kongresem, który kilkakrotnie próbował go usunąć.

Kiedy Abraham Lincoln został zamordowany zaledwie 42 dni po drugiej kadencji, Johnson pozostał na stanowisku, próbując ponownie nawiązać stosunki ze stanami Konfederacji po wojnie domowej. Lincoln opowiadał się za łagodnością, podczas gdy tak zwani „radykalni republikanie” w jego partii chcieli ukarać polityków z Południa i rozszerzyć pełne prawa obywatelskie na uwolnionych niewolników. Johnson starł się z radykalnymi republikanami w Kongresie, zawetując prawa polityczne wyzwoleńców.

W 1867 roku Kongres uchwalił ustawę o kadencji, która zabraniała prezydentowi zastępowania członków gabinetu bez zgody Senatu. Johnson naruszył to, zwalniając swojego Sekretarza Wojny. Wrogowie polityczni Johnsona odpowiedzieli, przygotowując i uchwalając w Izbie 11 artykułów impeachmentu.

Johnson został postawiony w stan oskarżenia w Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 126 do 47. Po uniewinnieniu pełnił tę funkcję do końca swojej kadencji i został pierwszym (i jedynym) byłym prezydentem USA wybranym do Senatu.

Bill Clinton (postawiony w stan oskarżenia w 1998 r.)

Bill Clinton
Bill Clinton

W dniu 8 października 1998 r. Izba Reprezentantów głosowała za wszczęciem śledztwa w sprawie impeachmentu przeciwko prezydentowi Billowi Clintonowi, częściowo z powodu zarzutów, że skłamał on pod przysięgą podczas śledztwa w sprawie skandalu Clintona-Lewinsky’ego.

Zarzuty wynikają z pozwu o molestowanie seksualne wniesionego przeciwko Clinton przez pracownicę stanu Arkansas Paulę Jones oraz z zeznań Clintona, w których zaprzecza jakoby miał stosunki seksualne ze stażystką Białego Domu Moniką Lewinsky.

Kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, Clinton był zmuszony odnieść się do zarzutów w ogólnokrajowej telewizji.

„Chcę, żebyście mnie wysłuchali” – powiedziała Clinton. „Nie miałem stosunków seksualnych z tą kobietą, panną Lewinsky. Nigdy nikomu nie mówiłem, żeby kłamał, ani razu, nigdy.

19 grudnia Izba zatwierdziła dwa artykuły impeachmentu, w których zarzucono Clintonowi krzywoprzysięstwo i utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości.

W następnym pięciotygodniowym procesie w Senacie Clinton został uniewinniony w obu zarzutach. Obydwa artykuły impeachmentu nie uzyskały wymaganej większości, w związku z czym Clinton nie został usunięty ze stanowiska.

Pomimo bardzo publicznego i żenującego skandalu oraz faktu, że Clinton była dopiero drugim prezydentem w historii postawionym w stan oskarżenia, w 1999 r. wskaźnik akceptacji stanowiska Clinton osiągnął najwyższy poziom 73%.

Donald Trump (impeachment w 2019 i 2021 r.)

Donalda Trumpa
Donalda Trumpa

24 września 2019 r. ówczesna spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła wszczęcie formalnego śledztwa w sprawie impeachmentu wobec prezydenta Trumpa w związku z jego rzekomymi próbami wywarcia nacisku na prezydenta Ukrainy, aby zbadał możliwe wykroczenia jego politycznego rywala, byłego wiceprezydenta Joe Bidena.

W skardze sygnalisty, która wyciekła, szczegółowo opisano lipcową rozmowę telefoniczną między Trumpem a prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, podczas której Trump rzekomo powiązał ukraińską pomoc wojskową z osobistymi przysługami politycznymi.

18 grudnia 2019 r. Trump stał się trzecim prezydentem USA w historii, któremu postawiono w stan oskarżenia po tym, jak Izba Reprezentantów głosowała za postawieniem go w stan oskarżenia w związku z nadużyciem władzy i utrudnianiem pracy Kongresu. Następnie Senat głosował za uniewinnieniem Trumpa z obu zarzutów.

Trump został postawiony w stan oskarżenia po raz drugi podczas swojej jednej kadencji po tym, jak zarzucono mu podżeganie do śmiertelnego ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych w dniu 6 stycznia 2021 r. poprzez próbę unieważnienia wyników wyborów prezydenckich w 2020 r.

13 stycznia 2021 r. Izba głosowała za postawieniem Trumpa w stan oskarżenia za „podżeganie do powstania”.

13 lutego 2021 r. Senat uznał Trumpa za niewinnego podżegania do powstania większością 57 głosów za skazaniem i 43 przeciw, czyli mniej niż 67 głosów potrzebnych do uzyskania większości. Ponieważ Trump nie był już prezydentem, a artykuł impeachmentu nie uzyskał wymaganej większości, został uniewinniony.

Runda bonusowa: Richard Nixon

Richarda Nixona
Richarda Nixona

Oprócz tej trójki tylko jeden inny prezydent stanął przed formalnym dochodzeniem w Izbie Reprezentantów w sprawie impeachmentu: Richard Nixon.

Pomimo współudziału w jednym z największych skandalów politycznych w historii prezydentury, aferze Watergate, Nixon nigdy nie został postawiony w stan oskarżenia. Zrezygnował, zanim Izba Reprezentantów miała szansę postawić go w stan oskarżenia.

We wrześniu 1974 roku jego następca Gerald Ford ułaskawił Nixona za wszelkie zbrodnie przeciwko Stanom Zjednoczonym, które mógł popełnić podczas prezydentury.

Powszechnie przyjmuje się, że gdyby Nixon nie podał się do dymisji, prawdopodobnie byłby pierwszym prezydentem, któremu postawiono w stan oskarżenia i usunięto ze stanowiska.