O nas
Kontakt

Przegląd Kultury: Obchody „Dnia Internauty”

Laura Kowalczyk

Przegląd Kultury: Obchody „Dnia Internauty”

23 sierpnia 1991: Dzień, w którym internet zaczął działać.

Tego dnia 32 lata temu brytyjski naukowiec Tim Berners-Lee udostępnił opinii publicznej swój elektroniczny projekt badawczy z CERN w Genewie. Sieć WWW, przeznaczona do przechowywania dokumentów w Internecie i współpracy nad nimi, umożliwiła użytkownikom Internetu tworzenie witryn internetowych.

Nazywany po prostu „siecią” wynalazek Bernersa-Lee jest często uważany za synonim całego Internetu, ale nie oddaje to dokładnie tego, co stworzył. Internet istniał już od kilkudziesięciu lat jako sposób na łączenie komputerów w sieć. Rewolucja w sieci polegała na stworzeniu stron internetowych, które od tamtej pory stanowią podstawę większości korzystania z Internetu.

Z tego powodu dzisiejszy dzień obchodzony jest jako „Dzień Internauty”.

To dość bzdurna gra słów łącząca Internet i astronautę, ale mimo to uznająca znaczenie dzieła Bernersa-Lee, zaproponowanego po raz pierwszy trzy lata wcześniej, 12 marca 1989 r.

Pierwsza strona internetowa, jaką kiedykolwiek utworzono, jest nadal dostępna tutaj: http://info.cern.ch/

Jest to dość uproszczona sprawa w porównaniu z tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj, ale korzystając z formatu tekstu i hiperłączy, które były kluczowe dla rozwoju sieci, można teraz przeglądać niektóre z najważniejszych momentów w tworzeniu Internetu.

Aby uczcić Dzień Internauty, oto niektóre z najważniejszych kamieni milowych w tworzeniu narzędzia, które zdefiniowało XXI wiek.

Pierwsza przeglądarka

Przed Google Chrome, Safari firmy Apple, a nawet Internet Explorerem Microsoftu istniała oryginalna przeglądarka. Kiedy Berners-Lee po raz pierwszy uruchomił WorldWideWeb, można było go przeglądać wyłącznie za pośrednictwem systemu operacyjnego NeXTSTEP.

Wydany po raz pierwszy w 1989 roku Berners-Lee opracował projekt na platformie NeXTSTEP. Chociaż sama przeglądarka nie odniosła największego sukcesu i została wycofana po wydaniu ostatecznej wersji z 1997 r., wywarła ogromny wpływ na aktywność online.

Oprócz zastosowań internetowych, NeXTSTEP był także systemem operacyjnym stojącym za pierwszym sklepem z aplikacjami, grami Doom i Quake, a także stanowił podstawę dla wielu systemów operacyjnych Apple po jego przejęciu w 1996 roku.

Alana Emtage’a
Zrzut ekranu Archiego

Pierwsza wyszukiwarka

Chociaż Google może być dziś tak popularną wyszukiwarką, że nazwa marki stała się ogólnym czasownikiem używanym do wyszukiwania informacji w Internecie, nie była to pierwsza wyszukiwarka, która zdobyła udziały w rynku.

Oryginalną wyszukiwarką internetową był Archie. Zaprojektowany przez Alana Emtage’a, studenta studiów podyplomowych na Uniwersytecie McGill w Montrealu w Kanadzie, Archie został zaprojektowany jako menedżer systemu na uniwersytecie.

Emtage uruchomił Archie w 1990 roku, jeszcze przed pojawieniem się Internetu. Podczas gdy w początkach Internetu witryny były indeksowane ręcznie, wyszukiwarki takie jak Archie, a później Gopher, zwiększały dostępność treści w Internecie.

SixDegrees.com
SixDegrees, jak to wygląda dzisiaj

Pierwszy portal społecznościowy

Działająca od 1997 do 2000 roku witryna SixDegrees.com jest prawdopodobnie pierwszą witryną mediów społecznościowych podobną do tej, jaką znamy dzisiaj. Klienci czatu istnieli przez jakiś czas, zanim pojawiło się SixDegrees, ale po raz pierwszy pojawiła się witryna społecznościowa, w której ludzie rejestrowali się, używając swoich prawdziwych imion, aby stworzyć sieć znajomych, która mogłaby odzwierciedlać ich relacje offline.

Dzięki funkcjom takim jak profile, listy znajomych i statusy relacji, SixDegrees utorowało drogę dla Friendster, Myspace i ostatecznie Facebooka.