O nas
Kontakt

Przygotuj się na projekt ustawy o wojnie na Ukrainie, napięcia w Chinach, jeśli wygra Trump – Carl Bildt

Laura Kowalczyk

Carl Bildt in Alpbach

Europa musi być lepiej przygotowana do obrony – ostrzegł były premier Szwecji

Europa powinna przygotować się na poniesienie znacznego ciężaru finansowego związanego z wojną na Ukrainie i liczyć się z napięciami z USA na tle stosunków z Chinami, jeśli Donald Trump wygra wyścig o Biały Dom w listopadzie – powiedział Carl Bildt w rozmowie z TylkoGliwice.

Bildt, były premier Szwecji i minister spraw zagranicznych, obecnie współprzewodniczący think tanku Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych, udzielił wywiadu stacji TylkoGliwice na marginesie Forum Alpbach, tyrolskiego kongresu politycznego.

Trump „jest niezwykle nieprzewidywalny, ale jasne jest, że jeśli wygra wybory prezydenckie, pojawią się znaczne napięcia po drugiej stronie Atlantyku”, powiedział Bildt.

„My (w Europie) mamy swoje poglądy na temat integralności terytorialnej, które są ważne z naszego punktu widzenia, a jego to tak naprawdę nie obchodzi, więc pojawią się napięcia”.

„My, Europejczycy, będziemy musieli zwiększyć nasze wsparcie finansowe dla Ukrainy” – powiedział Bildt. Oszacował, że koszt wyniesie od 0,2% do 0,3% PKB UE, ale powiedział: „Możemy to zrobić, jeśli będzie wola polityczna”.

Bildt wskazał również, że stosunki UE-Chiny mogą być potencjalną przyczyną napięć transatlantyckich w przypadku wygranej Trumpa.

„Podniesie wszelkiego rodzaju cła (na Chiny), a to będzie miało bardzo negatywny wpływ na handel światowy” – powiedział Bildt.

„Czy Europa pójdzie w ślady Ameryki i nałoży ogromne cła na Chiny? Nie sądzę, że tak będzie i nie sądzę, że powinniśmy, ponieważ miałoby to również negatywny wpływ na naszą gospodarkę, a to mogłoby jeszcze bardziej zwiększyć napięcia po obu stronach Atlantyku”.

Bildt powiedział, że UE musi rozwinąć większą niezależną zdolność obronną. „Jesteśmy teraz bardziej zależni od Amerykanów niż przez bardzo długi czas” – powiedział, zwracając szczególną uwagę na odstraszanie nuklearne.

„Putin liczy na swój potencjał nuklearny z powodu presji politycznej i innych powodów, przeprowadza ćwiczenia i mówi o tym” – powiedział, przestrzegając, że Europa może obecnie zrównoważyć to zagrożenie jedynie potencjałem USA.

Dodał, że konieczne są również zwiększone zdolności wywiadowcze, dowodzenia i kontroli, a także większe siły lądowe, „ponieważ ostatecznie o wyniku wojny decyduje to, co dzieje się na ziemi — widzimy to w Polsce i Niemczech, ale jasne jest, że trzeba zrobić o wiele więcej”.

Ursula von der Leyen, niedawno wybrana na drugą kadencję przewodnicząca Komisji Europejskiej, obiecała wzmocnienie polityki obronnej w ramach swojej drugiej kadencji – ale Bildt ostrzega, że ​​nie będzie to łatwe.

„Będzie to dość trudne zadanie, aby określić mandat i zakres działania komisarza ds. obrony, w konkurencji z pracą wykonywaną w ramach NATO i priorytetami nadanymi decyzjom rządów narodowych”.

Dodał, że problematyczna jest również rola Zjednoczonego Królestwa, ponieważ jest ono „jednym z najważniejszych (wojskowych) mocarstw interwencyjnych, jakie mamy w Europie, jeśli nie najważniejszym, a znajduje się ono poza UE”.

Ponieważ znaczna część europejskiego przemysłu obronnego jest silnie zintegrowana z przemysłem Wielkiej Brytanii, „jeśli chodzi o kształtowanie tożsamości UE i Europy w polityce obronnej, musimy uporządkować relacje z Wielką Brytanią” – powiedział Bildt.