O nas
Kontakt

Przyspieszenie: w jaki sposób technologia 5.5G ma na celu umożliwienie szybszych aplikacji użytkownikom i firmom

Laura Kowalczyk

Przyspieszenie: w jaki sposób technologia 5.5G ma na celu umożliwienie szybszych aplikacji użytkownikom i firmom

Sieć 5G szybko staje się standardem branżowym z ponad 1,2 miliarda użytkowników na całym świecie. Jego wdrożenie umożliwiło szybszą i stabilniejszą komunikację pomiędzy usługami a ludźmi oraz pozwoliło na rozwój aplikacji, które muszą przetwarzać coraz większą ilość danych.

Wymagania te są jednak coraz większe i nawet 5G zaczyna widzieć pewne ograniczenia. Aby pozostać o krok przed konkurencją, w koncepcji 5.5 zaproponowano ewolucję 5G, która jest kompatybilna z istniejącym sprzętem, jednocześnie zwiększając wydajność sieci 10.

Mając to na uwadze, Huawei zamierza wypuścić na rynek pełny zestaw sprzętu komercyjnego w 2024 roku.

Sieć bezprzewodowa 10Gb/s

Dla Chen Zhaobo, eksperta ds. łączności bezprzewodowej w China Telecom Shanghai, prędkość generowana przez technologię 5,5G będzie główną zaletą. Dzięki szczytowej przepustowości łącza pobierającego i wysyłającego wynoszącej 10 gigabajtów na sekundę umożliwi to sieci obsługę 100 miliardów połączeń i natywnych żądań sztucznej inteligencji.

Użytkownicy indywidualni będą mogli korzystać z usług wymagających dużej ilości danych, takich jak wirtualna rzeczywistość, trójwymiarowe wyświetlanie bez okularów i interakcja wieloosobowa ze stałą szybkością.

Dla przedsiębiorstw każdej wielkości zostanie również zapewniony dostęp do aplikacji IoT poprzez integrację pasywnego Internetu Rzeczy, wykrywania i komunikacji. Producenci będą na przykład mogli produkować z większą precyzją i kontrolą, przy bardzo małych opóźnieniach.

Jak przypomina nam Chen Zhaobo, takie przypadki użycia nie są obecnie możliwe w przypadku sieci 5G, a przynajmniej nie przy stabilności, niezawodności i dokładności, jakie zapewni 5,5G.

Lepsze doświadczenia domowe

Wraz z rozwojem branży inteligentnych domów zapotrzebowanie na usługi wymagające dużej ilości danych rośnie w szybkim tempie w podłączonych gospodarstwach domowych. W tym kontekście Bingo Wang, wiceprezes ds. marketingu sieciowego i sprzedaży rozwiązań Huawei, wspomina, że ​​celem 5,5G będzie pomnożenie szybkości sieci przez 10.

Użytkownikowi końcowemu ułatwiłoby to dostęp do usług edukacyjnych i rozrywkowych, takich jak edukacja zdalna, rzeczywistość alternatywna i wirtualna czy 3D bez okularów w domu.

Inteligentne urządzenia domowe, takie jak czujniki dymu i podłączone do sieci obiekty, również odniosłyby korzyści z sieci i byłyby dostępne dla wszystkich użytkowników. Rzeczywiście, rozwój dostępu światłowodowego w całym domu zapewni sieć Wi-Fi o przepustowości 1 Gb/s, mówi Bingo Wang.

Bardziej niezawodny internet w pojazdach

Kolejnym beneficjentem szybszych i stabilniejszych sieci jest branża samochodowa. Dla Shauna Collinsa, prezesa wykonawczego CCS Insight, jazda autonomiczna jest dobrym przykładem aplikacji obsługujących technologię 5.5G.

„Kiedy zastanawiamy się nad autonomicznym zarządzaniem samochodem w warunkach dużego ruchu i złej pogody, musimy mieć sieć o bardzo dużej przepustowości, bardzo małych opóźnieniach i dużej mocy obliczeniowej, lokalną w stosunku do sieci” – pan Collins mówi. „5.5G nam to oferuje.”

Dane dotyczące jazdy nie są jednak jedyną technologią, której to dotyczy, ponieważ samochody oferują pasażerom coraz większą liczbę usług internetowych. Na przykład gry w chmurze rozwijają się w szybkim tempie i byłyby przyjemne przy niskim opóźnieniu przy 5,5G.

Jak usłyszeliśmy od uczestników, technologia 5.5G obiecuje zatem udoskonalić doświadczenia wielu branż i użytkowników. Rok 2024 pokaże, czy nowa technologia przyniesie rezultaty.