O nas
Kontakt

Polacy głosujący w październikowych wyborach parlamentarnych także staną przed referendalnymi pytaniami dotyczącymi migracji

Laura Kowalczyk

Polacy głosujący w październikowych wyborach parlamentarnych także staną przed referendalnymi pytaniami dotyczącymi migracji

Organizacje obywatelskie i centroprawicowa opozycja zaatakowały pomysł zorganizowania referendum, które ich zdaniem jest podstępem mającym na celu skupienie kampanii przed wyborami powszechnymi na kluczowych kwestiach rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Polscy wyborcy zostaną poproszeni o wypełnienie kontrowersyjnego referendum składającego się z czterech pytań tego samego dnia, w którym będą głosować w wyborach powszechnych odbywających się 15 października.

Referendum zostało zaproponowane przez rządzącą nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość, która stara się o bezprecedensową trzecią kadencję. Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, głosował za referendum.

Centroprawicowa Platforma Obywatelska Donalda Tuska potępiła referendum, stwierdzając, że było to po prostu podstępem mającym na celu skupienie uwagi wyborców na głównych kwestiach kampanii partii rządzącej, a nie na jej dotychczasowych osiągnięciach w rządzie.

Wiadomości Euro
Polacy udający się 15 października do urn odpowiedzą także na cztery pytania referendalne.

Wyborcy zostaną poproszeni o określenie, czy chcą: podniesienia wieku emerytalnego; podmiotom zagranicznym zezwolono na zakup majątku państwowego; usunięto płot graniczny z Białorusią; i prostsze zasady rozpatrywania migrantów.

Obejrzyj reportaż telewizyjny Magdaleny Chodownik i przekonaj się, co o referendum mówią politycy i środowiska obywatelskie.