O nas
Kontakt

Puchar Świata w Rugby: Chaos na lotniskach może uderzyć we Francję, ponieważ kontrolerzy ruchu lotniczego grożą strajkiem

Laura Kowalczyk

Puchar Świata w Rugby: Chaos na lotniskach może uderzyć we Francję, ponieważ kontrolerzy ruchu lotniczego grożą strajkiem

Strajki na lotniskach i transporcie publicznym mogą mieć wpływ na tysiące osób podróżujących na Puchar Świata w Rugby.

W przyszłym tygodniu fani sportu mogą spotkać się z chaosem w podróży, ponieważ pracownicy francuskiego lotniska grożą strajkami podczas Pucharu Świata w Rugby.

Największy w kraju związek kontrolerów ruchu lotniczego (SNCTA) wezwał pracowników do zorganizowania ogólnokrajowego strajku w dniach 15 września i 13 października.

Tysiące ludzi pojedzie na Puchar Świata w Rugby, który odbędzie się w dniach 8 września–28 października, a mecze odbędą się na stadionach w całej Francji.

Strajki mogą doprowadzić do odwołania i zakłóceń lotów przekraczających francuską przestrzeń powietrzną. Wezwano ich do żądania płacy nadążającej za rosnącą inflacją.

Gdzie odbywają się Puchar Świata w Rugby?

Mecze Pucharu Świata w Rugby będą rozgrywane na stadionach w całej Francji.

Należą do nich Stade Geoffroy-Guichard w Saint-Étienne, Stade de Bordeaux, Stade de Marseille, Stadium de Toulouse, Stade Pierre-Mauroy w Villeneuve-d’Ascq, Stade de Nice, Stade de la Beaujoire w Nantes, Stadion OL w Lyonie, oraz Stade de France w Saint-Denis w Paryżu, gdzie odbędzie się finał.

Sprzedano ponad 2,5 miliona biletów, a oczekuje się, że spoza Francji przyjedzie rekordowa liczba 600 000 widzów.

Michel Poussau, szef wydarzeń World Rugby i dyrektor wykonawczy Pucharu Świata w Rugby 2023, powiedział branżowemu dziennikowi SportsPro, że 60 procent międzynarodowych kibiców obecnych na meczach pochodzi z Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że przybędzie także wielu widzów z Australii, Holandii i Nowej Zelandii.

Strajk, który miał miejsce 15 września, zbiega się z meczem Nowej Zelandii z Namibią na stadionie de Toulouse, a następnie meczu Samoa z Chile na Stade de Bordeaux oraz Walii z Portugalią na Stade de Nice. Może to również dotyczyć osób udających się z wyprzedzeniem na mecz Irlandii z Tonga na Stade de la Beaujoire zaplanowany na 16 września.

Chociaż 28 października nie odbędą się żadne mecze, strajk może mieć wpływ na kibiców wracających z finału.

Ponieważ strajki kontroli ruchu lotniczego będą miały zasięg ogólnokrajowy, mogą one mieć wpływ na lotniska w całym kraju.

Na jakie inne loty mogą mieć wpływ strajki francuskiej kontroli ruchu lotniczego?

Na początku tego roku strajki francuskiej kontroli ruchu lotniczego wywołały chaos nawet wśród podróżnych, których loty nie startowały ani nie lądowały w tym kraju.

Ze względu na środkowoeuropejskie położenie kraju wiele lotów odbywa się przez ten kraj w drodze do innych miejsc docelowych. Na te „przeloty” wpływa również strajk francuskich kontrolerów ruchu lotniczego.

Powoduje to opóźnienia i odwołania lotów w pobliskich krajach, takich jak Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy i Włochy.

W sumie w wyniku marcowych strajków opóźnienia lub odwołania lotów dotknęły łącznie ponad 10 milionów pasażerów. Około połowa z tych osób prawdopodobnie podróżowała samolotem, który przelatywał jedynie nad Francją.

Podczas strajków z 1 maja odwołano 33 procent lotów na paryskim lotnisku Orly, Marsylii, Lyonie, Bordeaux i Nantes, a 25 procent na lotniskach Charles de Gaulle, Beauvais i Nicei w Paryżu.

Pracownicy metra w Paryżu mogą również strajkować podczas Pucharu Świata w Rugby

Transport publiczny może również zostać dotknięty strajkami podczas Pucharu Świata w Rugby. Pracownicy paryskiego metra zagrozili strajkiem podczas meczów.

Maszyniści otrzymają premię w uznaniu za dodatkowe usługi, które muszą wykonać podczas imprezy, pracownikom stacji nie zaproponowano dodatkowego wynagrodzenia.

Członkowie związku zawodowego FO-RATP, który reprezentuje pracowników transportu publicznego w Paryżu, zagrozili wystąpieniem w tej sprawie. Negocjacje są obecnie w toku.