O nas
Kontakt

Thom Yorke i Stanley Donwood zaprezentują na wystawie w Londynie koprodukowane obrazy

Laura Kowalczyk

Thom Yorke i Stanley Donwood zaprezentują na wystawie w Londynie koprodukowane obrazy

Obrazy „The Crow Flies” powstały jako okładka uznanego debiutanckiego albumu The Smile „A Light for Attracting Attention”.

Frontman Radiohead Thom Yorke i artysta Stanley Donwood, których twórcza współpraca trwa już od około trzydziestu lat, otworzą w Londynie nową wystawę sztuki zatytułowaną „The Crow Flies Part One”.

Wystawa, na którą składa się seria nowych wielkoformatowych obrazów, jest wynikiem dwóch lat współpracy obu artystów podczas izolacji.

Co ciekawe, Yorke i Donwood malowali w tym okresie obok siebie, w tandemie.

Wystawa w galerii Tin Man Art w South Kensington będzie czynna od 6 do 10 września.

Twórcze partnerstwo Yorke’a i Donwooda

Źródło: Torben Christensen/AFP
Thom Yorke z brytyjskiej grupy The Smile występuje na scenie Arena Stage na festiwalu muzycznym Roskilde w Roskilde w Danii, 1 lipca 2022 r.

Stanley Donwood, z którym Yorke po raz pierwszy zetknął się, gdy byli studentami kierunków artystycznych, był twórcą wszystkich okładek albumów i materiałów promocyjnych Radiohead od czasu wydania „The Bends” w 1995 roku.

Jego kultowe obrazy nadały wizualny wymiar muzyce Yorke’a, zarówno w jego karierze solowej, jak i w różnych projektach zespołowych.

Od 2002 roku jest oficjalnym artystą festiwalu muzycznego w Glastonbury i zdobył dwie nagrody Grammy za oprawę graficzną albumów Radiohead „Amnesia” i „In Rainbows”.

Zastanawiając się nad ich ostatnim projektem, Yorke porównał sesje artystyczne do procesu tworzenia muzyki, mówiąc: „To właśnie wydało mi się niezwykle ekscytujące. Po prostu pozostaje aktywny przez tak długi czas… Uświadomiłem sobie, że te dwa procesy są prawie dokładnie takie same”.

Obserwując podobieństwa między tworzeniem muzyki a produkcją artystyczną, obaj określali siebie mianem „dwuczęściowego”, pracującego ramię w ramię i reagującego na swoją pracę w czasie rzeczywistym.

Czego można się spodziewać po wystawie

Źródło: Sztuka Tin Man / Thom Yorke i Stanley Donwood
„Unchecked” z „The Crow Flies” Thoma Yorke’a i Stanleya Donwooda

Genezy serii „The Crow Flies” można doszukiwać się w jej początkach, kiedy to pojawiła się okładka dobrze przyjętego przez krytyków debiutanckiego albumu The Smile „A Light for Attracting Attention”, który ukazał się w zeszłym roku.

The Smile to muzyczne przedsięwzięcie Yorke’a, w którym biorą udział jego kolega z zespołu Radiohead i znakomity kompozytor filmowy Jonny Greenwood oraz Tom Skinner, perkusista jazzowy i członek Sons of Kemet.

Twórczość zaprezentowana w „The Crow Flies” nawiązuje do trwałej fascynacji duetu mapami i topografią, która była wcześniej widoczna w okładce albumu „Hail to the Thief” Radiohead, wydanego dwie dekady temu w 2003 roku.

Źródło: Sztuka Tin Man / Thom Yorke i Stanley Donwood
„Somewhere You Be There” z „The Crow Flies” Thoma Yorke’a i Stanleya Donwooda

Inspiracją dla obrazów są XVII-wieczne mapy wykonane przez perskich piratów, wczesne odwzorowania Wysp Brytyjskich i mapy wojskowe Stanów Zjednoczonych z lat 60. XX wieku.

Dzieła łączą gwasz, temperę i sproszkowany grzyb na płótnie, prezentując obszerny język znaków i symboli pieczołowicie wykonanych przez artystów i uzupełnionych towarzyszącymi im obrazami.

James Elwes, dyrektor galerii Tin Man Art, podkreśla kulturowe znaczenie wystawy.

„30-letnie partnerstwo artystyczne Stanleya Donwooda i Thoma Yorke’a było przełomowe pod względem kulturowym, a „The Crow Flies” oznacza dla nich nowy, doniosły rozdział. Ta dwuczęściowa wystawa prezentuje najrzadsze osiągnięcie: czyste współtworzenie” – stwierdza Elwes.

Dodaje: „Obrazy, wysublimowane ilustracje technicznej i mentalnej wirtuozerii, są efektem współpracy dwóch artystów, którzy wspólnie budowali światy z gwaszu i złota”.

Źródło: Sztuka Tin Man / Thom Yorke i Stanley Donwood
„Podnieśmy okulary za to, na co nie zasługujemy” z „Wrony much” Thoma Yorke’a i Stanleya Donwooda

Na wystawie zaprezentowany zostanie także flamandzki tkany gobelin wzorowany na jednym z kluczowych obrazów, wykonany specjalnie na zamówienie artystów z okazji pierwszej rocznicy albumu.

Seria obejmująca ponad 20 prac będzie prezentowana w dwóch odrębnych częściach, przy czym druga część rozpocznie się pod koniec roku.