O nas
Kontakt

Punkt krytyczny w Amazonii: aż 47% lasów jest zagrożonych zmianami klimatycznymi i wylesianiem – ostrzega badanie

Laura Kowalczyk

Floating homes and boats lay stranded on the dry bed of Puraquequara lake, amid a severe drought in Manaus, Amazonas state, Brazil, October 2023.

Badania wykazały, że w przypadku pogłębienia się suszy kluczowy ekosystem może również przełączyć się z roślinności lasów deszczowych na sawannę.

Nowe badania pokazują, że las deszczowy Amazonii zbliża się do punktu krytycznego, który będzie miał niszczycielskie konsekwencje dla światowego systemu klimatycznego.

Według naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) w Niemczech do 2050 r. nawet 47 procent „płuc planety” może być zagrożone w wyniku rosnących temperatur, susz, wylesiania i pożarów.

Południowo-wschodnia Amazonia w Brazylii przekształciła się już z pochłaniacza dwutlenku węgla w jego źródło, co oznacza, że ​​emituje więcej gazów cieplarnianych, niż pochłania.

Utrata lasu w jednym miejscu może prowadzić do utraty lasu w innym, w wyniku samonapędzającej się pętli sprzężenia zwrotnego lub po prostu „przewrócenia się”.

Jak wyjaśnia naukowiec PIK Boris Sakschewski, dowodzi to, że „obecna presja człowieka jest zbyt duża, aby region mógł w dłuższej perspektywie utrzymać status lasu deszczowego”.

Ale na tym problem się nie kończy – mówi. „Ponieważ lasy deszczowe wzbogacają powietrze w dużą ilość wilgoci, która stanowi podstawę opadów na zachodzie i południu kontynentu, utrata lasu w jednym miejscu może prowadzić do utraty lasu w innym, w wyniku samonapędzającej się pętli sprzężenia zwrotnego lub po prostu „przewrócenia się” .”

Co się stanie, jeśli przekroczony zostanie punkt krytyczny Amazonii?

Na Ziemi istnieje wiele naturalnych progów, których przekroczenie może spowodować gwałtowny wzrost temperatur wymknący się spod kontroli i wywołać niszczycielski efekt domina dla ekosystemów i ludzi.

Jednym z nich jest wymieranie Amazonii, obok zapadnięcia się dużych pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie Zachodniej, wymarcia raf koralowych w cieplejszych morzach i zapadnięcia się ważnego prądu oceanicznego Atlantyku.

Wpływ utraty lasów nie kończy się na granicach Amazonki, wyjaśniają autorzy nowego badania opublikowanego dzisiaj w czasopiśmie Nature.

Podobnie jak potężna rzeka, drzewa Amazonii wysysają wodę i wypompowują dziennie miliardy ton pary wodnej do ogromnych „latających rzek”. Ta wilgoć unosząca się z nieba jest kluczową częścią monsunu w Ameryce Południowej i jest niezwykle istotna dla opadów w rozległych częściach kontynentu.

A ponieważ Amazonia jako całość nadal magazynuje węgiel w ilości odpowiadającej obecnej emisji CO2 przez człowieka przez 15–20 lat, uwolnienie go w wyniku utraty lasów znacznie przyspieszyłoby globalne ocieplenie.

Jakie są największe zagrożenia dla Amazonii?

Las płonie w Amazonii w gminie Manaquiri w brazylijskim stanie Amazonas, wrzesień 2023 r.
Las płonie w Amazonii w gminie Manaquiri w brazylijskim stanie Amazonas, wrzesień 2023 r.

W swoim badaniu międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował pięć progów klimatycznych i zagospodarowania terenu, których nie należy przekraczać, aby zachować odporność Amazonii.

Są to: globalne ocieplenie, roczne wielkości opadów, intensywność sezonowości opadów, długość pory suchej i skumulowane wylesianie. Dla każdego z tych czynników naukowcy sugerują bezpieczne granice, które powstrzymają Amazonkę przed przekroczeniem punktu krytycznego.

Las deszczowy nie może istnieć, jeśli na przykład średnie roczne opady spadają poniżej 1000 mm. Jednak Da Nian, inny naukowiec z PIK i współautor badania, wyjaśnia, że ​​poniżej 1800 mm rocznie „możliwe stają się nagłe przejścia z lasu deszczowego do roślinności przypominającej sawannę.

„Może to być spowodowane indywidualnymi suszami lub pożarami lasów, które w ostatnich latach stały się częstsze i poważniejsze”.

Biorąc pod uwagę obecną trajektorię globalnego ocieplenia oraz bezpośrednie ataki na lasy spowodowane wyrębem i pożarami, z badania wynika, że ​​10–47% lasów amazońskich będzie zagrożonych w wyniku narastających zakłóceń, wypychających ten cenny ekosystem do granic możliwości.

Co stanie się ze zniszczonymi częściami Amazonki?

W badaniu przeanalizowano także przykłady naruszonych lasów w różnych częściach Amazonii, aby zrozumieć, co może się stać z ekosystemem.

W niektórych przypadkach las może w przyszłości się zregenerować, ale nadal pozostanie uwięziony w stanie zdegradowanym, zdominowanym przez rośliny oportunistyczne, takie jak liany czy bambusy.

W innych przypadkach las nie regeneruje się już i pozostaje uwięziony w łatwopalnym stanie z otwartym baldachimem. Ekspansja otwartych, łatwopalnych ekosystemów w rdzeniu lasu amazońskiego jest szczególnie niepokojąca, ponieważ mogą one rozprzestrzeniać pożary na sąsiednie lasy.

Naukowcy wzywają do położenia kresu wylesianiu i emisji gazów cieplarnianych

Punkty krytyczne dla klimatu, takie jak utrata Amazonii, są trudne do zrozumienia ze względu na ich złożoność i ogrom. Jednak wezwanie do działania ze strony autorów badania jest znajome i jasne.

„Aby utrzymać las amazoński w bezpiecznych granicach, należy połączyć wysiłki lokalne i globalne” – mówi współautor Niklas Boers, kierownik laboratorium przyszłości „Sztuczna inteligencja w antropocenie” w PIK i profesor modelowania systemów ziemskich na Politechnice Monachium.

„Musi się położyć kres wylesianiu i degradacji lasów, a ich odtworzenie musi się rozszerzyć. Co więcej, należy zrobić znacznie więcej, aby zatrzymać emisję gazów cieplarnianych na całym świecie”.