O nas
Kontakt

„Punkt zwrotny”: liczba zatwierdzonych elektrowni węglowych w Chinach wydaje się spadać po niepokojącym wzroście

Laura Kowalczyk

Guohua Power Station, a coal-fired power plant, operates in Dingzhou, Baoding, in the northern China

W 2023 roku w Chinach zainstalowano ponad 180 gigawatów energii słonecznej, podczas gdy w całej Europie zainstalowano 58 gigawatów.

Liczba pozwoleń na budowę nowych elektrowni węglowych w Chinach gwałtownie spadła w pierwszej połowie tego roku, po tym jak wysyp pozwoleń wydanych w poprzednich dwóch latach wzbudził obawy co do zaangażowania rządu w zapobieganie najgorszym skutkom zmiany klimatu.

Przegląd dokumentów projektowych przeprowadzony przez Greenpeace East Asia wykazał, że od stycznia do czerwca zatwierdzono 14 nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 10,3 gigawatów, co stanowi spadek o 80 procent w porównaniu z 50,4 gigawatów w pierwszej połowie ubiegłego roku.

Władze Chin zatwierdziły 90,7 gigawatów w 2022 r. i 106,4 gigawatów w 2023 r., co wywołało niepokój wśród ekspertów ds. klimatu.

Dla porównania, cała Europa w 2023 r. zyskała 58 gigawatów, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu z rokiem 2022.

Elektrownie węglowe nadal potrzebne obok odnawialnych źródeł energii

Chiny są światowym liderem w dziedzinie instalacji wykorzystujących energię słoneczną i wiatrową, jednak rząd stwierdził, że elektrownie węglowe są nadal potrzebne w okresach szczytowego zapotrzebowania, ponieważ energia wiatrowa i słoneczna jest mniej niezawodna.

Choć chińska sieć energetyczna stawia na bardziej ekologiczne źródła energii, eksperci obawiają się, że Chinom nie będzie łatwo odejść od węgla, gdy tylko powstaną nowe moce wytwórcze.

„Być może teraz jesteśmy świadkami punktu zwrotnego” – powiedział w oświadczeniu Gao Yuhe, kierownik projektu Greenpeace East Asia. „Pozostaje jedno pytanie. Czy chińskie prowincje spowalniają zatwierdzanie projektów węglowych, ponieważ zatwierdziły już tak wiele projektów węglowych…? Czy też są to ostatnie tchnienia mocy węglowej w transformacji energetycznej, w której węgiel stał się coraz bardziej niepraktyczny? Tylko czas może to pokazać”.

Jak Chiny planują zmniejszyć emisję dwutlenku węgla

Greenpeace opublikował analizę sporządzoną wspólnie z Szanghajskim Instytutem Studiów Międzynarodowych, ośrodkiem analitycznym powiązanym z rządem.

Rząd wydał w ostatnich miesiącach szereg dokumentów dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla i przyspieszenia przejścia na energię odnawialną.

Krajowa Administracja Energetyczna przedstawiła w czerwcu trzyletni plan modernizacji istniejących bloków energetycznych opalanych węglem i wyposażenia nowo budowanych elektrowni w technologie niskoemisyjne.

Inny rządowy plan opublikowany w tym miesiącu, mający na celu „przyspieszenie budowy nowego systemu energetycznego”, wymierzył się w wąskie gardła i inne wyzwania, w tym w sposób umożliwiający rozszerzenie przesyłu energii odnawialnej.

Chiny również zwracają się ku energii jądrowej, ponieważ chcą osiągnąć swoje cele redukcji emisji dwutlenku węgla. Rada Państwa, gabinet Chin, w poniedziałek dała zielone światło pięciu projektom elektrowni jądrowych, obejmującym 11 jednostek i łączny koszt 200 miliardów juanów (25 miliardów euro).