O nas
Kontakt

Putin twierdzi, że w Białym Domu woli „przewidywalnego” Bidena od Trumpa

Laura Kowalczyk

Russian President Vladimir Putin gesture while speaking during his interview with correspondent of Russian state television Rossiya 1 Pavel Zarubin in Moscow

Prezydent Rosji powiedział, że będzie gotowy współpracować z dowolnym kandydatem, którego wybiorą Amerykanie.

Władimir Putin powiedział, że wolałby, aby urzędujący Joe Biden wygrał w ewentualnej rywalizacji z faworytem Partii Republikańskiej Donaldem Trumpem w listopadowych wyborach prezydenckich w USA.

W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi rosyjskiej telewizji państwowej Pawłowi Zarubinowi na kremlowskim kanale Telegram Putin powiedział, że Biden jest „bardziej doświadczony i bardziej przewidywalny” niż były prezydent Donald Trump, który obecnie przewodzi w wyścigu o nominację Republikanów.

„To polityk «starej szkoły»” – powiedział Putin o Bidenie.

„Będziemy jednak współpracować z każdym amerykańskim przywódcą wybranym przez naród amerykański” – dodał.

Zapytany o zaawansowany wiek prezydenta Bidena (82 lata) Putin zlekceważył to pytanie.

„Nie jestem lekarzem i nie uważam za właściwe komentowania tego” – odpowiedział.

Następnie zasugerował, że prezydent Biden cieszył się dobrym zdrowiem, kiedy obaj głowy państw spotkali się w Genewie w 2021 r. „Rozmawiali o jego ubezwłasnowolnieniu, ale nic takiego nie widziałem” – powiedział Putin.

Z ostatnich sondaży wynika, że ​​amerykańskie społeczeństwo jest zaniepokojone wiekiem prezydenta Bidena, który w przypadku ponownego wyboru miałby 87 lat w chwili zakończenia drugiej kadencji.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Joe Biden w Genewie, Szwajcaria, 16 czerwca 2021 r
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Joe Biden w Genewie, Szwajcaria, 16 czerwca 2021 r

To pierwszy raz, kiedy prezydent Rosji publicznie wypowiada się na temat zbliżających się wyborów prezydenckich w USA.

Orzeczenie to nadeszło kilka dni po tym, jak Donald Trump zasugerował na wiecu w Karolinie Południowej, że „zachęca” Rosję do ataku na dowolne państwo NATO, które nie wpłaca do kasy sojuszu wojskowego 2% swojego PKB.

Jego komentarze, w połączeniu z kwestionowaniem finansowania Kijowa przez USA, wzbudziły w Europie obawy, że druga kadencja Trumpa może znacząco wywrócić do góry nogami jednolite stanowisko Zachodu w sprawie konfliktu na Ukrainie i tym samym zagrać na korzyść Putina.

Prezydent Biden powiedział we wtorek, że Trump „skłonił się rosyjskiemu dyktatorowi”, natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w środę, że wiarygodność jego sojuszu w zakresie odstraszania nie powinna zostać „podważona”.

Donald Trump i Władimir Putin na szczycie G20 w Hamburgu, Niemcy, piątek, 7 lipca 2017 r.
Donald Trump i Władimir Putin na szczycie G20 w Hamburgu, Niemcy, piątek, 7 lipca 2017 r.

W wywiadzie Putin skrytykował także politykę Bidena wobec Ukrainy. Amerykański prezydent niezmiennie zapewniał, że będzie wspierać Kijów „tak długo, jak będzie to konieczne” i naciska na niższą izbę Kongresu, aby zatwierdziła zablokowany pakiet pomocy dla rozdartego wojną kraju o wartości 60 miliardów dolarów (56 miliardów euro).

„Uważam, że stanowisko obecnej administracji jest bardzo wadliwe i błędne, i mówiłem o tym prezydentowi Bidenowi” – ​​powiedział Putin.

W niedawnym wywiadzie dla byłego gospodarza wiadomości Fox Tuckera Carlsona Putin stwierdził, że jego operacja wojskowa na Ukrainie miała na celu ochronę interesów bezpieczeństwa Rosji przed ekspansją NATO na wschód.

W środę powiedział dziennikarzowi Pawłowi Zarubinowi, że spodziewał się więcej po wywiadzie z Carlsonem, stwierdzając, że Amerykanin nie zadał tak trudnych pytań, jakich się spodziewał.