Rosja odmówiła przedłużenia umowy w lipcu, skarżąc się, że nie dotrzymano porozumienia obiecującego usunięcie przeszkód w rosyjskim eksporcie żywności i nawozów.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że umowa zbożowa, która umożliwiła Ukrainie bezpieczny eksport zboża przez Morze Czarne, nie zostanie przywrócona, dopóki Zachód nie wypełni swoich zobowiązań w zakresie ułatwienia rosyjskiego eksportu produktów rolnych.
Putin złożył oświadczenie po rozmowach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który wraz z ONZ pośredniczył w porozumieniu uznawanym za kluczowe dla światowych dostaw żywności, szczególnie w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji.
Ukraina i Rosja są głównymi dostawcami pszenicy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i innych towarów, na których opierają się kraje rozwijające się.
Jednak w lipcu Rosja odmówiła przedłużenia umowy, skarżąc się, że nie dotrzymano porozumienia obiecującego usunięcie przeszkód w rosyjskim eksporcie żywności i nawozów. Stwierdziła, że ograniczenia w transporcie i ubezpieczeniach utrudniają handel produktami rolnymi, mimo że od zeszłego roku wysłała rekordowe ilości pszenicy.
Putin powiedział, że jeśli zobowiązania te zostaną dotrzymane, Rosja będzie mogła powrócić do porozumienia „w ciągu najbliższych dni”.
Powiedział też, że Rosja jest bliska sfinalizowania umowy o dostawach darmowego zboża sześciu krajom afrykańskim. Rosyjski przywódca dodał, że Rosja wyśle do Turcji 1,1 mln ton taniego zboża w celu przetworzenia i dostarczenia do biednych krajów.
Odkąd Putin wycofał się z inicjatywy zbożowej, Erdogan wielokrotnie obiecywał odnowienie ustaleń, które pomogły uniknąć kryzysu żywnościowego w niektórych częściach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji.
Wiele zależy od rozmów w sprawie światowych dostaw żywności i wcześniej analitycy przewidywali, że Putin będzie twardo targował.
„Mam przeczucie, że Putin zdaje sobie sprawę z wpływu, jaki posiada, wykorzystując żywność jako broń gospodarczą, i dlatego będzie walczył o wszystko, co się da, w postaci ustępstw na swojej liście życzeń” – powiedział Tim Benton, ekspert ds. bezpieczeństwa żywnościowego w Agencji Zespół doradców Chatham House.
Mogą one obejmować rosyjskie zboża, eksport nawozów lub szersze kwestie, powiedział.
Z danych Wspólnego Centrum Koordynacyjnego w Stambule, które organizowało dostawy na Ukrainę, wynika, że 57% zboża z Ukrainy trafiło do krajów rozwijających się, z czego głównym odbiorcą są Chiny, do których trafiła prawie jedna czwarta żywności.
Oprócz wycofywania się z umowy zbożowej Rosja wielokrotnie atakowała rejon Odessy, gdzie znajduje się główny port Ukrainy nad Morzem Czarnym. W poniedziałek ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że przechwyciły 23 z 32 dronów, które wycelowały w rejon Odei i Dniepropietrowska, ale nie podały, jakie szkody spowodowały te drony, które przedostały się przez te tereny.
Turecki prezydent utrzymywał bliskie stosunki z Putinem podczas 18-miesięcznej wojny na Ukrainie. Turcja nie przystąpiła do zachodnich sankcji wobec Rosji po jej inwazji, stając się głównym partnerem handlowym i centrum logistycznym dla zagranicznego handlu Rosji.