O nas
Kontakt

Wokalista Smash Mouth, Steve Harwell, umiera w wieku 56 lat

Laura Kowalczyk

Wokalista Smash Mouth, Steve Harwell, umiera w wieku 56 lat

Smash Mouth osiągnęli międzynarodową sławę dzięki swoim chwytliwym melodiom, energicznym występom i przy niewielkiej pomocy z nieoczekiwanego źródła – animowanego zielonego ogra o imieniu Shrek.

W wieku 56 lat zmarł Steve Harwell, główny wokalista amerykańskiego zespołu Smash Mouth.

Menedżer Harwella, Robert Hayes, ujawnił wcześniej, że piosenkarz był w zaawansowanym stadium niewydolności wątroby i otrzymał opiekę do końca życia w zaciszu własnego domu.

W oficjalnym oświadczeniu przekazanym zarówno Rolling Stone, jak i CNN Hayes ogłosił, że Harwell opuścił ten świat „w otoczeniu rodziny i przyjaciół”.

Smash Mouth, który w latach 90. i 2000. wypuścił na szczyty list przebojów, w tym takie klasyki jak „All Star”, „Walkin’ on the Sun” i „I’m a Believer”, na zawsze zostanie zapamiętany ze swojego musicalu składki.

Jak Smash Mouth osiągnął międzynarodową sławę

W 1994 roku Harwell założył Smash Mouth, zespół pochodzący z San Jose w Kalifornii. Wydanie w 1997 roku debiutanckiego albumu „Fush Yu Mang”, na którym zaprezentowano wyjątkową mieszankę wpływów ska, punka i popu, zapewniło zespołowi wzniesienie się do sławy.

Album ten zawierał zajmujący pierwsze miejsca na listach przebojów utwór „Walkin’ on the Sun”, który stał się kwintesencją hymnu końca lat 90. i wspiął się na drugie miejsce na liście przebojów US Hot 100.

Choć niektórzy krytycy początkowo uznali zespół za cud jednego przeboju, Smash Mouth przeciwstawił się ich oczekiwaniom wydając w 1999 roku drugi album „Astro Lounge”.

Na tym albumie znalazł się wyjątkowy utwór: „All Star”, który od razu stał się hitem. Jednak dwa lata później utwór stał się jeszcze bardziej sławny, kiedy dołączył do ścieżki dźwiękowej oryginalnego filmu Shrek z 2001 roku (a także do utworu „I’m A Believer” w wykonaniu zespołu, który zdobi napisy końcowe).

W 2021 roku Harwell zdecydował się opuścić zespół ze względu na połączenie problemów związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Zmagał się z uzależnieniem od alkoholu, w 2013 roku zdiagnozowano u niego kardiomiopatię, chorobę serca, a później zapadła na chorobę neurologiczną, która miała wpływ na jego pamięć i zdolność mówienia.