Ten argentyński programista, zmęczony tym, że jego sąsiad głośno gra reggaeton, postanowił zaradzić tej sytuacji wynalazkiem, który stał się wirusowy.
Roni Bandini, argentyńska programistka i artystka, ma sąsiada, który lubi reggaeton, ale zwykle gra go o dziwnych porach, mając głośnik Bluetooth blisko ściany.
Choć wiele osób mogłoby poprosić sąsiada o ściszenie muzyki, Bandini rozwiązał swój problem w inny sposób: wynajdując maszynę o nazwie „Reggaeton Be Gone”.
To pudełko wyposażone w mikrofon, mały komputer i algorytm, który wykrywa, kiedy leci utwór reggaetonowy i zakłóca działanie głośnika, na którym jest odtwarzany.
Bandini podzielił się swoją historią w filmie, który stał się wirusowy. Nie tylko pokazuje działanie urządzenia, ale także wyjaśnia, jak je wykonał, korzystając z łatwo dostępnych materiałów i kodu, który sam zaprogramował.
Twierdzi, że najpierw wytrenował model sztucznej inteligencji (AI), aby rozpoznawał piosenki reggaetonowe. W tym celu pobrał reprezentatywne utwory dla gatunku i przesłał je na Edge Impulse, platformę programistyczną uczącą się maszynowo.
Gdy sztuczna inteligencja była już gotowa, przyszedł czas na sprzęt. Programista twierdzi, że do metalowego pudełka dodał wydrukowany w 3D przód i mały ekran OLED. Wewnątrz umieścił Raspberry Pi 3, do którego wgrał wyszkolony przez siebie model AI.
Aby wykryć muzykę, dodał mikrofon i napisał kod w Pythonie, aby ją monitorować i wysyłać dźwięki do oprogramowania rozpoznającego.
Co się więc stanie, jeśli maszyna wykryje reggaeton?
„Jeśli wnioskowanie przekracza poziom rozpoznawalności, na przykład 75% pewności, że jest to preferowany gatunek mojego sąsiada, maszyna wysyła wiele żądań i pakietów (przez Bluetooth) do głośnika, dla którego mam adres MAC, aby włączyć wyłącz lub przynajmniej zagłusz dźwięk” – wyjaśnił Bandini w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Inspiracją dla niego był TV-B-Gone, wprowadzony na rynek w 2004 roku uniwersalny pilot zdalnego sterowania, który potrafi wyłączać telewizory w miejscach publicznych, takich jak sklepy, bary i poczekalnie. Został stworzony przez Mitcha Altmana, amerykańskiego hakera i wynalazcę.
„Rozumiem, że zagłuszanie głośnika sąsiada może być nielegalne, ale z drugiej strony codzienne słuchanie reggaeton o 9 rano zdecydowanie powinno być nielegalne” – dodał Bandini w swoim wideo społecznościowym.
Jego wynalazek stał się wirusowy, ale on nie chce robić na nim biznesu.
„Rozumiem ogromne możliwości komercyjne, jakie stwarza produkcja tego sprzętu i jego masowa sprzedaż, ale jak powiedział Bartleby: «wolałbym tego nie»” – napisał w poście na Medium.
Jeśli interesujesz się programowaniem i chcesz tworzyć własne (wstaw swój najbardziej znienawidzony gatunek muzyki) Be GoneBandini opublikował również przewodnik krok po kroku.