O nas
Kontakt

Chcesz odnowić swój brytyjski paszport? Oto, ile to będzie kosztować i ile czasu zajmie

Laura Kowalczyk

UK passport fees set to increase in April.

Opłaty za paszport w Wielkiej Brytanii ponownie wzrosną w przyszłym miesiącu.

Opłaty za wniosek o paszport w Wielkiej Brytanii ponownie wzrosną w kwietniu.

Koszt odnowienia brytyjskiego paszportu wzrósł w lutym 2023 r. po raz pierwszy od pięciu lat. Nieco ponad rok później opłata ulegnie drugiej podwyżce o 6 funtów (7 euro).

Co lepsze, czas oczekiwania nie jest już najwyższy w historii. Brytyjscy wczasowicze powinni zarezerwować trzy tygodnie na odnowienie paszportu w porównaniu z 10 tygodniami rok temu.

Rząd stwierdził, że nowe opłaty pomogą zmniejszyć zależność od pieniędzy podatników w celu finansowania i ulepszania usług. Oprócz udziału w kosztach rozpatrywania wniosków, opłaty mają wspierać usługi konsularne za granicą, takie jak wymiana zagubionych lub skradzionych paszportów oraz rozpatrywanie obywateli brytyjskich na granicach Wielkiej Brytanii.

O ile wzrosły opłaty paszportowe w Wielkiej Brytanii?

Od 11 kwietnia opłata za standardowy wniosek o paszport online złożony w Wielkiej Brytanii wzrośnie z 82,50 GBP (93 EUR) do 88,50 GBP (103 EUR) w przypadku osób dorosłych i z 53,50 GBP (60 EUR) do 57,50 GBP (67 EUR). ) dla dzieci.

Oznacza to wzrost z odpowiednio 75,50 GBP (85 EUR) i 49 GBP (55 EUR) przed lutym 2023 r.

Liczba wniosków przesyłanych pocztą wzrosła z 93 funtów (105 euro) do 100 funtów (117 euro) w przypadku dorosłych i 64 funtów (72 euro) do 69 funtów (80 euro) w przypadku dzieci.

Podwyższone opłaty dotyczą zarówno nowych wniosków o paszport, jak i jego przedłużenia.

Podczas składania wniosku możesz wybrać paszport zwykłego rozmiaru składający się z 34 stron lub paszport typu jumbo składający się z 54 stron – jest to przydatne, jeśli często podróżujesz, zwłaszcza że wyjazdy do Europy wymagają obecnie zdobycia stempla paszportowego.

Rząd nie potwierdził, o ile wzrosną koszty wersji 54-stronicowej.

Jak opłaty paszportowe w Wielkiej Brytanii wypadają w porównaniu z innymi krajami europejskimi?

We Francji opłata za złożenie wniosku paszportowego przez osobę dorosłą na terenie kraju wynosi 86 EUR. Jeśli jednak wymieniasz paszport, ponieważ nie ma już pustych stron lub zmienił się Twój adres lub imię i nazwisko, możesz go wymienić bezpłatnie.

Opłata za paszport dla osoby dorosłej we Włoszech wynosi 73,50 EUR. W 2014 r. zniesiono dodatkową roczną opłatę skarbową w wysokości 40,29 euro. Obecnie należy ją uiścić tylko raz za każdy wniosek, co daje łączną kwotę 116 euro.

W przypadku paszportów hiszpańskich opłata za przedłużenie jest znacznie niższa i wynosi 30 EUR.

We wszystkich tych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, paszporty osób dorosłych są ważne przez 10 lat (lub pięć lat dla osób poniżej 30. roku życia w Hiszpanii).

Jednak od czasu Brexitu obywatele Wielkiej Brytanii muszą uważać na datę ważności paszportu.

Wcześniej Brytyjczycy mogli podróżować po UE do upływu daty ważności paszportu włącznie. Obecnie przepisy UE klasyfikują obywateli Wielkiej Brytanii jako „obywateli krajów trzecich”, co oznacza, że ​​Twój paszport musi być ważny przez co najmniej trzy miesiące od daty planowanego opuszczenia odwiedzanego kraju.

Z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o paszport brytyjski?

Podczas pandemii Covid-19 czas oczekiwania na odnowienie paszportu wydłużył się do 10 tygodni. Stało się tak, ponieważ ograniczenia znacząco wpłynęły na czas przetwarzania.

Długie czasy oczekiwania pozostały do ​​2023 r., jednak obecnie zostały skrócone do około trzech tygodni.

Jeśli chcesz odnowić swój paszport przed wakacjami w lipcu, powinieneś złożyć wniosek najpóźniej na początku czerwca. Dodatkowy czas może być konieczny, jeśli rząd potrzebuje więcej informacji, musi przeprowadzić z Tobą rozmowę kwalifikacyjną lub jeśli składasz wniosek z innego kraju.

W Wielkiej Brytanii można tego dokonać online – tańsza opcja – lub pocztą, korzystając z formularza papierowego.

A co jeśli Twoje wakacje już za niecałe trzy tygodnie?

Jeśli potrzebujesz szybszej usługi, możesz dodatkowo zapłacić za pilny wniosek o odnowienie paszportu złożony na terenie Wielkiej Brytanii.

Usługa Online Premium trwa jeden dzień i można się o nią ubiegać za pośrednictwem strony internetowej rządu Wielkiej Brytanii, ale wymaga osobistej wizyty w najbliższym biurze paszportowym, gdzie otrzymasz nowy paszport.

Na wizytę można umówić się najwcześniej za dwa dni od złożenia wniosku, a obecnie usługa ta kosztuje 193,50 GBP (226 EUR).

Alternatywnie możesz otrzymać odnowiony paszport do domu tydzień po wizycie, korzystając z usługi Fast Track. Obecnie kosztuje to 155 funtów (181 euro) dla dorosłych i 126 funtów (147 euro) dla dzieci.

Nie jest jeszcze jasne, czy w kwietniu podniesione zostaną także opłaty za usługi priorytetowe.