O nas
Kontakt

Riyad dokłada wszelkich starań, aby być gospodarzem World Expo 2030

Laura Kowalczyk

Riyad dokłada wszelkich starań, aby być gospodarzem World Expo 2030

Riyad ma nadzieję, że ogromne inwestycje w infrastrukturę – od transportu publicznego po biznes, edukację i sztukę – zwiększą jego starania o udział w World Expo 2030.

Riyad City to jedna z najszybciej rozwijających się stolic świata i prężnie rozwijająca się metropolia. Część generalnego planu transformacji Arabii Saudyjskiej „Wizja 2030” obejmuje ofertę popartą przez Komisję Królewską dla miasta Riyad na organizację Światowej Wystawy Expo 2030 z budżetem w wysokości 7,2 miliarda euro. World Expos to wydarzenia o zasięgu globalnym, których celem jest znalezienie rozwiązań wyzwań stojących przed ludzkością i stworzenie dynamicznej przestrzeni do aktywowania zmian.

Ibrahim bin Mohammed Al-Sultan, minister stanu, członek Rady Ministrów i pełniący obowiązki dyrektora generalnego Królewskiej Komisji ds. Miasta Riyad, mówi, że w Riyadzie będzie „bezprecedensowe widowisko”.

„Spodziewamy się, że kiedy będziemy budować tę wystawę, wszyscy wezmą w niej udział” – powiedział Focus. „Wszyscy ludzie wezmą udział i pokażą swoją wartość, swoją tradycję i wszystko, a także podzielą się nią z innymi”.

Ibrahim bin Mohammed Al-Sultan, minister stanu, członek Rady Ministrów i pełniący obowiązki dyrektora generalnego RCRC
Ibrahim bin Mohammed Al-Sultan, minister stanu, członek Rady Ministrów i pełniący obowiązki dyrektora generalnego RCRC

Duży rozwój infrastruktury, edukacji i sztuki

Stolicę Arabii Saudyjskiej zamieszkuje ponad 7,5 miliona mieszkańców, z czego ponad 40% to emigranci, którzy są świadkami dużych zmian w infrastrukturze Królestwa, od biznesu, przez sztukę, po edukację.

Downe House to pierwsza brytyjska międzynarodowa szkoła dla dziewcząt w Riyadzie, której misją jest motywowanie i inspirowanie. Adele O’Doherty z Wielkiej Brytanii jest dyrektorką i powiedziała Focus, że choć jest to szkoła prawdziwie międzynarodowa, potrzeba celebrowania lokalnej kultury jest koniecznością.

„To naprawdę ważne dla naszych rodzin, niezależnie od tego, jak bardzo chcą, aby Arabia Saudyjska była częścią światowej sceny, aby ich kultura została uznana i aby język arabski pozostał żywy” – wyjaśniła.

Adele O'Doherty, dyrektor Downe House w Riyadzie
Adele O’Doherty, dyrektor Downe House w Riyadzie

Scena artystyczna i kulturalna Riyadu kwitnie. Riyad Season to jedno z największych zimowych wydarzeń rozrywkowych na świecie obejmujących sztukę, muzykę, teatr, jedzenie i sport. Ponadto MDLBeast Soundstorm to największy festiwal muzyczny na Bliskim Wschodzie, przyciągający ponad 200 artystów z kraju i zagranicy.

Ku uciesze fanów teatru, niedawno w Riyadzie otwarto wielokrotnie nagradzaną produkcję teatralną Andrew Lloyda Webbera Upiór w operze. Jasper Hope, doradca w Królewskiej Komisji ds. Miasta Riyad, jest częścią zespołu, który umożliwił to.

„Miałem szczęście uczestniczyć na peryferiach przy wielu wystawach Expo w ciągu ostatnich 20–30 lat i za każdym razem, gdy widziałem te fantastyczne wydarzenia w miastach. Myślę, że jeśli Riyad będzie w stanie zorganizować Expo w W 2030 roku zobaczymy tutaj dokładnie to samo” – ujawnił.

Jasper Hope, doradca Królewskiej Komisji ds. Miasta Riyad
Jasper Hope, doradca Królewskiej Komisji ds. Miasta Riyad

„Będziemy mieli okazję odwiedzić miasto o wiele, wiele więcej osób i zobaczymy, że w rezultacie znacznie więcej artystów i produkcji zacznie się rozwijać” – dodał Jasper.

Ekosystem biznesowy Arabii Saudyjskiej: „Wszystko można zrobić tu i teraz”

Oferta na wystawę Expo 2030 w Riyadzie skupia się na głównym temacie „Era zmian: razem na rzecz przewidywalnego jutra” i będzie obejmować jeden pawilon dla każdego kraju uczestniczącego w ramach zobowiązania „Jeden naród, jeden pawilon”.

Collaborative Change Corner (C3) będzie obszarem poświęconym pobudzaniu innowacji i wspieraniu młodzieży kolejnego pokolenia przedsiębiorców.

Lokalny przedsiębiorca Mansour Al Sanooni jest prezesem i założycielem Grupy Mansour Al Sanooni. Przypisuje przywództwu kraju utworzenie sieci wsparcia dla ekosystemu przedsiębiorczości w Arabii Saudyjskiej.

„Ekosystem międzyresortowy w Arabii Saudyjskiej jest częścią wszystkiego. Można mieć wpływ na każdy aspekt tego cyklu, nawet znajdując inwestorów, odpowiednich partnerów, wchodząc do biznesu i rozwiązując problemy. Wszystko można zrobić tu i teraz, ” wyjaśnił.

Mansour Al Sanooni, prezes i założyciel Grupy Mansour Al Sanooni
Mansour Al Sanooni, prezes i założyciel Grupy Mansour Al Sanooni

Zrównoważony rozwój w centrum oferty

Inicjatywa Zero Carbon w Saudi Expo 2030 zajmuje centralne miejsce w przetargu i ambitnie ma na celu osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i redukcję emisji dwutlenku węgla. Rozwija także zrównoważoną infrastrukturę transportową, promuje model gospodarki o obiegu zamkniętym i wspiera energooszczędne budynki.

Planowany teren Expo będzie miał powierzchnię sześciu milionów metrów kwadratowych i oczekuje się, że odwiedzi go 40 milionów osób. Będzie oddalony o pięć minut jazdy od stołecznego lotniska i będzie połączony nowym miejskim metrem.

Nowy system metra w Riyadzie będzie obejmował sześć linii o długości prawie 170 km, łączących lotnisko z terenami targowymi, miastem i centrum miasta.
Nowy system metra w Riyadzie będzie obejmował sześć linii o długości prawie 170 km, łączących lotnisko z terenami targowymi, miastem i centrum miasta.

W niespotykanym dotąd tempie powstaje szereg nowych zrównoważonych inwestycji, w tym Sports Boulevard – jeden z największych na świecie projektów rewitalizacji obszarów miejskich obejmujący ponad 135 km w całym Riyadzie. Ten linearny park zapewni przeżycia sportowe, kulturalne i rozrywkowe.

Ponadto zrównoważony styl życia wspiera King Salman Park, inwestycja miejska w sercu miasta, w której 70% projektu stanowi przestrzeń zielona. Twórcy parku uważają, że Expo 2030 w Riyadzie zaprezentuje możliwości oferowane przez ekosystem Arabii Saudyjskiej.

„Jeśli uda nam się zorganizować tutaj Wystawę Światową w 2030 r., oczy wszystkich będą zwrócone na Riyad i będzie to świetna okazja, aby przedstawić ten rynek osobom, które nie wiedzą jeszcze o nim wystarczająco dużo, ale wtedy znajdą wspaniałe możliwość przyłączenia się do nas” – wyjaśnił George Tanasijevich, dyrektor generalny Fundacji King Salman Park.

George Tanasijevich, dyrektor generalny Fundacji Króla Salmana Parka
George Tanasijevich, dyrektor generalny Fundacji Króla Salmana Parka

Kraj-gospodarz World Expo 2030 zostanie wybrany przez państwa członkowskie BIE (Bureau International des Expositions) na 173. Zgromadzeniu Ogólnym w dniu 28 listopada 2023 r. Kandydatami są Włochy (z Rzymu), Republika Korei (z Pusanu) i Arabia Saudyjska Arabia (dla Riyadu).