O nas
Kontakt

Paryż, Münster, Mediolan: Które miasta europejskie robią najwięcej w sprawie zmian klimatycznych?

Laura Kowalczyk

Paryż, Münster, Mediolan: Które miasta europejskie robią najwięcej w sprawie zmian klimatycznych?

W nowym rankingu 22 europejskie miasta uzyskały najwyższe noty za przejrzystość i odważne działania klimatyczne.

Dwadzieścia dwa miasta w Europie zostały wyróżnione za wiodącą pozycję w dziedzinie klimatu w ważnym światowym rankingu.

CDP, organizacja charytatywna non-profit, która prowadzi światowy system umożliwiający krajom, firmom i władzom publicznym ujawnianie swojego wpływu na środowisko, opublikowała coroczną listę miast przyjaznych planecie.

Prawie jedna piąta europejskich gmin ocenionych w tym roku przez CDP znalazła się na prestiżowej „Liście A” – tych, które podejmują najbardziej ambitne działania klimatyczne.

Prym wiodą kraje nordyckie, które w 2023 r. będą stanowić ponad połowę wiodących miast w Europie kontynentalnej.

Oto wszystkie miasta, które znalazły się na liście.

Czym jest Lista Miast?

Lista Miast A CDP wyróżnia miasta, które otrzymały najwyższe oceny za przejrzystość i odważne działania klimatyczne.

Ranking, który rozpoczął się w 2018 roku, podkreśla osiągnięcia miast i zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi.

„Ponieważ najnowsze dane CDP pokazują, że 80 procent miast na całym świecie stoi w obliczu zagrożeń klimatycznych, a 70 procent spodziewa się, że zagrożenia te staną się bardziej intensywne, kluczowe znaczenie mają skoordynowane działania klimatyczne z ich strony” – twierdzi organizacja.

W 2023 r. 119 miast na całym świecie zostało uznanych za liderów klimatycznych. Wiele osób umieściło tę listę już wcześniej, „ukazując, że działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym stają się głównym nurtem w wielu obszarach miejskich na świecie” – twierdzi CDP.

Na liście w Europie znajdują się duże ośrodki miejskie i małe miasta

W Europie kontynentalnej CDP oceniło 112 miast, z czego prawie 20 procent otrzymało ocenę A. Stawia to Europę powyżej średniej światowej w zakresie wiodącej pozycji w dziedzinie klimatu w miastach, która wynosiła 13%.

Liczba miast znajdujących się na europejskiej liście A nieznacznie wzrosła z roku na rok, z 21 miast w 2022 r.

Prawie dwie trzecie osób ujętych w 2023 r. powraca na Listę A co najmniej drugi rok z rzędu.

Chociaż na tegorocznej liście znalazły się zarówno stolice, jak i mniejsze miasta, 80 procent europejskich inkluzji liczyło mniej niż milion mieszkańców.

Maxfield Weiss, dyrektor wykonawczy CDP Europe, opisuje to jako „pocieszające”.

„(To dowodzi), że nie potrzeba ogromnych zasobów finansowych, aby przewodzić raportowaniu i działaniom w zakresie ochrony środowiska” – mówi.

Kraje nordyckie mają miasta najbardziej proekologiczne

Miasta nordyckie przodują w raportowaniu i działaniach związanych z ochroną środowiska – 12 z nich z Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii znalazło się na Liście A na rok 2023.

Stanowi to ponad połowę wszystkich miast, które zakwalifikowały się do tego etapu na całym kontynencie.

Stolica Szwecji, Sztokholm, robi znaczący krok w kierunku bardziej zrównoważonego wykorzystania swoich zasobów, nakładając na gospodarstwa domowe obowiązek oddzielnego sortowania i utylizacji odpadów spożywczych.

Widok na miasto w Sztokholmie, Szwecja.
Widok na miasto w Sztokholmie, Szwecja.

Odpady te można następnie poddać obróbce biologicznej i przekształcić w biogaz (odnawialne paliwo do autobusów, ciężarówek i samochodów osobowych), a także w bionawozy.

W Danii małe miasto Helsingør koncentruje swoje działania adaptacyjne na przygotowaniu na podnoszący się poziom mórz po burzach, które spowodowały poważne szkody w zabudowanych obszarach przybrzeżnych.

Wraz z pobliskim miastem Hundested Helsingør opracowało wspólny plan ochrony północnego wybrzeża Danii, którego ogólnym celem jest ochrona przed chroniczną i ostrą erozją w ciągu najbliższych 50 lat.

Co europejskie miasta robią w związku ze zmianami klimatycznymi?

W innych częściach Europy Paryż został doceniony za wysiłki na rzecz mobilizacji obywateli.

W spotkaniach informacyjnych i szkoleniach uczestniczy prawie 27 000 wolontariuszy klimatycznych. Szerzą świadomość w zakresie łagodzenia i adaptacji w swoich społecznościach, promując jednocześnie zrównoważone praktyki.

Niemieckie miasto Münster poprzez spacery klimatyczne podnosi świadomość na temat wpływu zmian klimatycznych na życie swoich obywateli.

Te wycieczki po mieście angażują lokalną ludność w proces adaptacji i zachęcają ich do podejmowania działań w życiu codziennym.

W obliczu coraz częstszych ekstremalnych upałów miasto Saragossa w Hiszpanii zapewnia opiekę osobom doświadczającym zdrowotnych konsekwencji zmian klimatycznych.

Obejmuje to ulepszone działania zapobiegawcze, systemy ostrzegania i informacji, sieci opieki społecznej oraz szereg projektów mających na celu zajęcie się wpływem ekstremalnych temperatur na zdrowie, zwłaszcza w przypadku bardziej bezbronnych członków społeczeństwa.

W tle widok na panoramę Mediolanu z przedalpami Lombardii.
W tle widok na panoramę Mediolanu z przedalpami Lombardii.

Mediolan we Włoszech wprowadził plan modernizacji energetycznej budynków komunalnych, obejmujący zarówno budynki mieszkalne, jak i niemieszkalne.

Celem jest zmniejszenie o połowę emisji gazów cieplarnianych przez miasto w wyniku ogrzewania budynków komunalnych do 2030 r. i osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych z ogrzewania do 2040 r.

Gdzie znajdują się europejskie miasta z listy A?

Pełna lista miast w Europie z rankingiem A to: Ateny, Barcelona, ​​Kopenhaga, Guimarães, Helsingør, Lund, Madryt, Malmö, Mannheim, Mediolan, Münster, Oslo, Paryż, Reykjavík, Saragossa, Sztokholm, Tampere, Trondheim, Turyn, Turku , Uppsala i Vantaa City.

W Wielkiej Brytanii, która została sklasyfikowana oddzielnie od Europy, na Liście A znalazło się 26 miast.

Należą do nich główne węzły miejskie, takie jak Edynburg, Belfast, Birmingham i City of London, a także mniejsze gminy, takie jak North Tyneside w północnej Anglii oraz Perth i Kinross w Szkocji.