O nas
Kontakt

„Rosja najbardziej sankcjonowanym krajem na świecie”: czy wojna na Ukrainie nasila przestępczość finansową?

Laura Kowalczyk

Philippe Vollot, Chief Financial Economic Crime Officer at Rabobank discusses all things financial crime

Szefowa ds. przestępczości finansowej i gospodarczej Rabobanku mówi Hannah Brown z „Wielkiego pytania”: „Za przestępczością finansową kryje się przestępczość – narkomania, finansowanie terroryzmu i współczesne niewolnictwo. I te pieniądze muszą trafić do systemu.

Czy wiesz, że na całym świecie krąży od 800 miliardów do dwóch bilionów euro brudnych pieniędzy?

Przestępczość finansowa nie polega tylko na oszukaniu dużego banku, ale na finansowaniu przestępczości gangów, handlu narkotykami i ludźmi, terroryzmu i współczesnego niewolnictwa.

„Walka z przestępczością finansową oznacza zatem zasadniczo walkę z przestępczością.

„Dlatego jest to dla mnie ważny zawód, ponieważ jeśli dobrze wykonujesz swoją pracę, możesz mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo” – wyjaśnia Philippe Vollot w rozmowie z TylkoGliwice.

Jak banki identyfikują przestępstwa finansowe?

Wierzcie lub nie, ale banki monitorują każdą transakcję dokonywaną na posiadanych przez nie rachunkach.

W Rabobanku w Holandii oznacza to około 4 miliardy transakcji rocznie.

„Oczywiście nie zatrudniam tysięcy ludzi, którzy robią to ręcznie: mamy systemy” – wyjaśnia Philippe.

„Mamy tak zwane scenariusze algorytmiczne, które faktycznie wykrywają pewne wzorce”.

Najczęściej aktywność zgłaszana przez system jest doskonale wyjaśniona na podstawie oceny przez badaczy.

Jednak wszystko, co bardziej podejrzane, jest badane bardziej szczegółowo i kierowane do jednostki wywiadu finansowego (FIU) – departamentu rządowego odpowiedzialnego za prowadzenie dochodzeń i intensyfikację działań przeciwko przestępstwom finansowym.

„To jak igła w stogu siana, ale to, co naprawdę mnie motywuje, kiedy budzę się rano, kiedy piję pierwszą kawę, to rzeczywiście: «No dobrze, co mogę zrobić, żeby być bardziej wydajnym?». », dodaje Philippe.

Ekspert ds. przestępczości finansowej Philippe Vollot rozmawia z Hannah Brown z Euronews
Ekspert ds. przestępczości finansowej Philippe Vollot rozmawia z Hannah Brown z TylkoGliwice

Philippe Vollot jest czołowym ekspertem w dziedzinie przestępczości finansowej w Europie i w przeszłości kilka banków zwracało się do niego z prośbą o rozwiązanie poważnych problemów związanych z przestępczością.

Współpracuje z zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów, aby zidentyfikować różnorodne trudne i unikalne zachowania przestępcze. Według Philippe’a jednym z największych wyzwań jest osiągnięcie jak największej wydajności, bez zakłócania spokoju 99% dobrych klientów.

„Chociaż nie jesteśmy organami ścigania i nigdy nie dowiem się, czy ten podmiot jest przestępcą, nie mam możliwości, aby się tego dowiedzieć. Znam przypadki, o których wiem, że były przydatne” – wyjaśnia Philippe.

„Dowiaduje się, że w rzeczywistości nastąpił pewien przepływ gotówki i część pieniędzy została wykorzystana na wynajęcie gdzieś magazynu. A potem myślisz: „Och, wiedza o tym może być pomocna dla organów ścigania”.

„A potem oczywiście szczęśliwy moment jest wtedy, gdy rok później znajdujesz nazwiska w prasie i widzisz, że ludzie poszli do więzienia”.

Co ma wspólnego inwazja Rosji na Ukrainę z przestępczością finansową?

Oprócz zwalczania klasycznych form przestępstw finansowych, takich jak pranie pieniędzy i oszustwa, banki muszą także dopilnować, aby transakcje przechodzące przez ich rachunki nie naruszały sankcji.

Sankcje nie są dla banków niczym nowym, ale odkąd Rosja najechała Ukrainę w lutym 2022 r., jak opisuje Philippe, wprowadzono „tsunami sankcji” wobec osób fizycznych, firm i regionów.

Philippe w The Big Pytanie mówi, że Rosja jest obecnie krajem na świecie objętym największymi sankcjami. Mając na swoim koncie ponad 12 000 sankcji, kraj ten nałożył na siebie więcej sankcji niż Korea Północna i Iran razem wzięte.

Niektórzy klienci nawet nie zdawali sobie sprawy, że naruszają sankcje.

Philippe’a Vollota

Po nałożeniu sankcji transakcje uległy spowolnieniu, ponieważ banki musiały przeprowadzać dokładniejsze kontrole, aby sprawdzić, skąd pochodzą i wychodzą pieniądze.

W kilku przypadkach przedsiębiorstwa z państwa trzeciego wykorzystywano jako przykrywkę w próbach obejścia sankcji.

„W ciągu pierwszych kilku tygodni obowiązywania wszystkich tych sankcji nałożonych na Rosję nigdy tak wielu klientów nie dzwoniło do mnie ani nie wysyłało e-maili (z podziękowaniami), ponieważ tak naprawdę ich chroniliśmy, a niektórzy klienci nawet nie zdawali sobie z tego sprawy. z naruszeniem sankcji” – ujawnia Philippe.

W jaki sposób Europa może lepiej zwalczać przestępczość finansową?

„Przestępcy nie otwierają konta w banku” – ubolewa Philippe.

„Organizacje przestępcze są niezwykle inteligentne i zawsze będą próbowały znaleźć sposoby na penetrację systemu finansowego. »

Zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO banki nie mogą udostępniać sobie nawzajem informacji o podejrzanych posiadaczach kont.

„Powiedzmy, że znajduję klienta, który moim zdaniem przekracza mój apetyt na ryzyko, i wyrzucam go z banku. On może otworzyć konto w banku naprzeciwko mojego, a ja nie mogę zadzwonić do swojego odpowiednika w tym banku i powiedzieć: „Uważaj na tego faceta”. »

Philippe ma nadzieję na rozwój partnerstw publiczno-prywatnych, które umożliwią udostępnianie zanonimizowanych danych w celu identyfikacji wzorców działalności przestępczej. Kontynuując ochronę dobrych klientów.

Obejrzyj cały odcinek powyżej, aby dowiedzieć się więcej o walce z przestępczością finansową.