„Rosja zrobi wszystko, aby zapobiec globalnej konfrontacji, ale nie pozwoli, aby ktokolwiek nam groził” – powiedział. „Nasze siły strategiczne są w gotowości bojowej”.
W czwartek Rosja obchodziła coroczny Dzień Zwycięstwa, wydarzenie, które stało się filarem rządów prezydenta Władimira Putina.
Rosyjski przywódca wykorzystał to wydarzenie – które upamiętnia triumf Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej – do krytyki Zachodu.
Oskarżył elity zachodnie o ignorowanie kluczowej roli, jaką Sowieci odegrali w pokonaniu faszyzmu w Europie.
Profesor Michael Clarke, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Strategicznych Uniwersytetu w Exeter, powiedział TylkoGliwice w 2020 r. parada „nie tylko upamiętnia koniec wojny, ale reprezentuje porażkę Rosji nad nazizmem. Ponieważ wojna była dla Związek Radziecki.”
„Parada oznacza wyzwolenie – a co za tym idzie – trwałość – Rosji” – dodał.
Podczas drugiej wojny światowej zginęło około 8,6 miliona żołnierzy radzieckich i odnotowano 19 milionów ofiar śmiertelnych wśród cywilów.
Zwycięstwo Rosji nad nazistowskimi Niemcami pozostaje jednym z najważniejszych symboli tożsamości narodowej kraju.
„Dzień Zwycięstwa jednoczy wszystkie pokolenia” – powiedział Putin w czwartkowym przemówieniu na Placu Czerwonym.
„Idziemy dalej, opierając się na naszych wielowiekowych tradycjach i mamy pewność, że razem zapewnimy Rosji wolną i bezpieczną przyszłość”.
Jego przemówienie szybko zeszło na Ukrainę, gdzie powitał rosyjskie wojska i ostro skrytykował Zachód.
Wygłaszając kolejne przypomnienie o potędze nuklearnej Rosji, powiedział: „Nasze siły strategiczne są w gotowości bojowej”.
Filar rządów Putina
Zdaniem obserwatorów Putin, odkąd został prezydentem w 2000 r., wykorzystuje symbolikę daty 9 maja, aby umocnić swoją władzę.
Obchody coraz częściej symbolizowały potęgę militarną Rosji, za pomocą kolumn czołgów i rakiet.
W czwartkowej defiladzie wzięło udział około 9 000 żołnierzy, w tym około 1 000 walczących na Ukrainie.
Putin (71 l.) często opowiada o historii swojej rodziny, dzieląc się wspomnieniami o swoim ojcu, który walczył na froncie podczas II wojny światowej i został ciężko ranny.
Rosja wprowadziła przepisy, które obejmują karanie „bezczeszczenia” pomników lub kwestionowanie kremlowskich wersji historii wojny w celu zachowania sowieckiego dziedzictwa.
Putin przywołał także zwycięstwo Sowietów w II wojnie światowej, wysyłając wojska na Ukrainę 24 lutego 2022 r., jako główny cel określając „denazyfikację” Ukrainy i nazywając prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego neonazistą.
Twierdzenia, że Kijowem rządzili zwolennicy ideologii nazistowskiej, są w dużej mierze bezpodstawne.
Wielu ekspertów rozumie skupienie uwagi na Dniu Zwycięstwa jako element odrzucenia przez Putina nazizmu jako klucz do jego uzasadnienia wojny na Ukrainie.
„To ciągła identyfikacja z ZSRR jako zwycięzcą nazizmu i brak jakiejkolwiek innej silnej legitymizacji zmusiły Kreml do ogłoszenia „denazyfikacji” jako celu wojny” – powiedział Nikolay Epplee w komentarzu dla Carnegie Rosja Eurazja Centrum.
Powiedział, że rosyjscy przywódcy „zamknęli się w światopoglądzie ograniczonym sowiecką przeszłością”.