O nas
Kontakt

Na zdjęciach: Gucci organizuje pokaz mody z udziałem gwiazd w londyńskiej Tate Modern

Laura Kowalczyk

A model wears an outfit for the Gucci Cruise fashion show in London, Monday, 13 May 2024.

Tylko na jedną noc betonowa piwnica londyńskiego muzeum Tate Modern zamieniła się w bujną zieleń – i był to najgorętszy pokaz mody w mieście.

Luksusowy włoski dom mody Gucci przekształcił muzeum sztuki współczesnej nad Tamizą w oazę mody, aby zaprezentować na wybiegu najnowszą kolekcję rejsów, olśniewający spektakl włoskiego luksusu.

Delikatne, przezroczyste tkaniny pojawiły się na wybiegu obok swobodnych dżinsów i szykownej odzieży dziennej, a każdy element został podkreślony kultowym logo podwójnego G zdobiącym skórzane torby i akcesoria.

Wśród gwiazdorskiej publiczności w pierwszym rzędzie znaleźli się aktorzy Paul Mescal i Andrew Scott, a także ikony muzyki Dua Lipa i Solange Knowles. Obecna była także Salma Hayek i jej mąż Francois-Henri Pinault, prezes i dyrektor generalny Kering, spółki-matki Gucci.

Podczas tej wysokobudżetowej imprezy zaprezentowano pierwszą kolekcję cruise autorstwa Sabato De Sarno, który w zeszłym roku został mianowany dyrektorem kreatywnym Gucci i we wrześniu zadebiutował swoimi projektami odzieży damskiej.

Paul Mescal na pokazie mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.
Od drugiej lewej strony Paul Mescal, Selma Hayek, François-Henri Pinault i Dua Lipa biorą udział w pokazie mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.

Gucci zwykle organizuje swoje pokazy w Mediolanie, ale podobnie jak inne potęgi mody wybiera miejsca na całym świecie, aby zaprezentować swoje kolekcje wycieczkowe – pokazy pomiędzy głównymi pokazami wiosennymi i jesiennymi.

Modelki wiły się po wybiegu wijącym się wokół setek paproci, zwisających roślin i omszałych ścieżek, a masa zieleni kontrastowała z szarą, industrialną przestrzenią pokazową. De Sarno powiedział, że kontrast widać także w jego najnowszych projektach, które łączą luksusowe wieczorowe kreacje i kwiatowe hafty ze swobodnymi kurtkami i luźnymi dżinsami.

A co z obuwiem? Wygoda jest na pierwszym miejscu w przypadku każdej kreacji, nawet najbardziej efektownej sukni wieczorowej, w połączeniu z butami Mary Jane, balerinami lub mokasynami na platformie noszonymi z małymi białymi skarpetkami.

Modelka ma na sobie strój na pokaz mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.
Modelka ma na sobie strój na pokaz mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.
Modelka ma na sobie strój na pokaz mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.

„Rygor i ekstrawagancja, siła w delikatności, angielskość z włoskim akcentem” – czytamy w notatkach programu.

De Sarno zaprezentował kilka marynarek w kratę będących ukłonem w stronę brytyjskiego stylu, choć niektóre inne projekty były znacznie bardziej subtelnym hołdem. Sukienki i płaszcze pokryte kwadratami z połyskujących frędzli z koralików nawiązywały do ​​szkockiej kraty.

Modelki mają na sobie stroje na pokaz mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.
Zbliżenie torby w ramach pokazu mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.
Modelki mają na sobie stroje na pokaz mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.
Modelki mają na sobie stroje na pokaz mody Gucci Cruise w Londynie, poniedziałek, 13 maja 2024 r.

Wielu nie wie, że ten słynny dom mody ma fascynujące historyczne powiązania z Wielką Brytanią.

Jej założyciel-wizjoner, Guccio Gucci, ponad sto lat temu przechadzał się po korytarzach hotelu Savoy, szczytu luksusu w Londynie, gdzie pełnił funkcję boya hotelowego.

Marka twierdzi, że Guccio zainspirował się tym doświadczeniem, kiedy w 1921 roku otworzył swój pierwszy sklep we Florencji, w którym sprzedawał bagaże. Reszta, jak mówią, jest historią.

W Tate Modern odbywa się obecnie wystawa poświęcona multidyscyplinarnej twórczości Yoko Ono, najbardziej znanej z tego, że jest żoną i twórczą partnerką zmarłego Beatle'a Johna Lennona. Monumentalna wystawa, obejmująca instalacje, filmy, partytury, muzykę i fotografię, obejmuje siedem dekad jej artystycznej ewolucji. Trwa do 1 września 2024 r.